Tarih:Aralık 7, 2023

En İyi Chrome Alternatifleri

2021 yılının en iyi Chrome alternatiflerini sizler için bir araya getirdik...

Google Chrome, %60’lık çok büyük bir payla dünya çapında tarayıcı pazarına hakimdir ve geri kalan %40’lık bölümü ise diğer web tarayıcıları oluşturmaktadır. %40’lık bölüm arasında seçim yapmak isteyenler için en iyi Chrome alternatifleri 2021 listesini hazırladık.

Açık konuşmak gerekirse, Chrome, birden çok cihazda sorunsuz çalışma ile gerçekten iyi bir web tarama deneyimi sağlayarak herkesin gönlüne taht kurmuştur. Hepimiz böylesine sorunsuz bir deneyimin kişisel verilerimiz açısından bir bedeli olduğunu biliyoruz.

Google’ın bizi durmaksızın izliyor olması ve kişiselleştirilmiş reklamların saldırısı bir noktadan sonra gerçekten sinir bozucu olabiliyor. Bu yüzden en iyi Chrome alternatifleri 2021 listesi ile daha güvenilir kendinize has bir alan oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Bkz: En İyi Google Chrome Eklentileri 2021

2021 Yılının En İyi Chrome Alternatifleri

SıralamaEn İyi Chrome Alternatifleri 2021 
1Firefox
2Opera
3Tor Browser
4Brave
5Vivaldi
6Torch Browser
7Safari

1. Firefox

Firefox, hız ve gizlilik açısından en iyi Chrome alternatifleri arasında yerini almıştır. Gizlilik üzerine çok daha fazla kontrol sağlamasının yanı sıra web’de paylaştığınız verileri kontrol etmenize de olanak tanır. Web sitelerinin sizi izlemesini engelleyen özel bir “İzleme Koruması” özelliği vardır. Mozilla, e-posta kimliğinizin veya şifrenizin bir veri ihlaline karışması durumunda sizi hemen uyaran “Firefox Monitor” özelliği de yayınlamıştır.

En iyi yanı, Firefox’un birkaç Chrome benzeri özellikle birlikte gelmesidir. Dolayısıyla, tarayıcı değiştirirseniz, Google’ı özlemeye gerek duymayacaksınız. Firefox, RAM’inizi Chrome gibi zorlamadığı için çok sayıda açık sekmeyi rahatlıkla yönetebilir. Ayrıca, kullanabileceğiniz geniş bir eklenti ve uzantı koleksiyonu sunar.

Ayrıca Bkz: Satın Almadan Google Ile Makyaj Malzemelerini Deneyin

2. Opera

Opera tarayıcısı çok uzun zamandır web’de gezinmek için en iyi Chrome alternatiflerinden biri olarak kullanılmaktadır. Hızlı arama ve sekmelerde rahatlıkla gezinme gibi harika özellikleri ile gönlümüzde taht kurmayı başardı. Bu Chromium tabanlı tarayıcı, kullanım açısından Chrome’a benziyor ve reklamsız internette gezinmenizi sağlayan yerleşik reklam engelleyici gibi bazı harika özellikler içeriyor.

Diğer bir kullanışlı özelliği ise web sayfalarını daha hızlı açmak için verileri sıkıştıran Opera Turbo moduna sahip olmasıdır. Sadece bunlarla sınırlı kalmayan Opera’da gizliliğinizi korurken gerçekten kullanışlı olan ücretsiz VPN aracı da bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, pil tasarrufu modu gibi birçok kullanışlı özelliği de bünyesinde barındırmaktadır. En iyi Chrome alternatifleri arasında bulunmasının sebebini anlamak için Opera’yı kendiniz denemelisiniz.

Ayrıca Bkz: Google Fotoğraflar Sınırsız Depolama Özelliği Kaldırılıyor

3. Tor Browser

Tor, gizlilik odaklı tarayıcı arayanlar için oldukça ideal bir seçenektir. Aslında Tor, “gizli” aktarma sunucusu ağı üzerine kurulduğu için gözetim karşıtı hareketin en önemli temsilcileri arasında kabul edilmektedir. Bu tarayıcı, bağlantınızı ve IP adresinizi gizleyebilir.

Deep Web veya Dark Web’e erişmek isteyenler bunu Tor aracılığıyla da gerçekleştirebilirler. Ancak, riski kişinin kendisine ait olması gerekir. Olumsuz yönlerinden bahsedersek, Tor tarayıcısı Google veya Firefox’tan daha yavaş çalışır. Ancak, önemsediğiniz tek şey gizlilikse, bundan daha iyi bir tarayıcı olamaz.

4. Brave

Brave, Mozilla’nın kurucu ortaklarının bir başka web tarayıcısıdır. En iyi Chrome alternatifleri 2021 listesinde bir diğer seçenektir. Sizi yavaşlatan ve gizliliğinizi ihlal eden reklamları engeller. Blockchain jetonları kazanmanıza ve sık ziyaret ettiğiniz siteleri ödüllendirmenize olanak tanır. Göz atarken engellenen reklamları telafi etmek için yayıncıya bağışlayabileceğiniz tarayıcıdan düzenli olarak jetonlar alırsınız.

Diğer özellikler arasında, neye göz attığınıza hızlı bir şekilde görmeniniz sağlayan Sekme Önizlemeleri yer alırken, Sekme Sayfaları, sayfa başına kaç sekmenin görüntüleneceğine karar vermenizi sağlar. İhtiyaç duyduğunuzda sekmeleri de sabitleyebilirsiniz. Birden fazla sosyal hesabı yönetmek için Oturum Sekmelerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca Bkz: En İyi Android Temizleme Uygulamaları 2021

5. Vivaldi

Özelleştirilebilir kullanıcı arayüzüne sahip bir tarayıcıya ihtiyacınız varsa, Vivaldi sizin için en iyi Chrome alternatifleri arasında mükemmel bir seçenektir. Farklı tonları ve karanlık modu içeren benzersiz temalarıyla dilediğiniz şekilde tarzınıza göre oynama yapmanıza izin verir.

Vivaldi ayrıca uygun gördüğünüz herhangi bir yere yerleştirilebilen düzenlenebilir bir kenar çubuğu sunar. Hızlı erişim için en sevdiğiniz sosyal medya hesaplarını, haber sitelerini veya başka herhangi bir web sitesini bu çubuğa ekleyebilirsiniz. Güvenlik söz konusu olduğunda, Vivaldi kullanıcı verilerini toplamaz ve cihazlar arasında senkronize edilirken kişisel bilgilerinizi şifreler.

6. Torch Browser

Torch, multimedya tabanlı özelliklerle yüklü olarak gelen en iyi Chrome alternatifleri arasında başka bir seçenektir. Bu tarayıcı, internetten ses veya video dosyalarını kaydetmenize izin veren yerleşik bir Media Grabber’a sahiptir. Torch Player’da videoları daha indirmeyi bitirmeden oynatabilirsiniz. Kolay ve hızlı indirme için yerleşik bir torrent sistemine sahiptir, böylece torrenti doğrudan tarayıcıdan yönetebilirsiniz.

Tarayıcı, ücretsiz müzik çalmanıza izin veren “Torch Music” adlı bir müzik uzantısıyla birlikte gelir. Daha fazlası için tarayıcıda tonlarca ücretsiz oyunu oynayabileceğiniz “Torch Games” adlı bir oyun uzantısına sahiptir. İnternetten çok sayıda medya indirmeyi seven biriyseniz, genel olarak Torch’un en iyi Google Chrome alternatifleri arasında olduğunu söyleyebiliriz.

7. Safari

iOS veya macOS kullanıcısıysanız, cihazınızda zaten Safari yüklüdür. Sadece hızlı değil aynı zamanda güvenli olduğu için şüphesiz Chrome’un en iyi alternatiflerinden bir tanesidir. Apple, Safari’nin kullanıcı gizlilik özellikleri üzerinde hoşunuza gidebilecek birçok özelliği geliştirmiştir. Reklam izleyicilerinin takip etmesini otomatik olarak engeller.

Bu tarayıcı ayrıca videoların web sitelerinde otomatik olarak oynatılmasını engeller. Ayrıca makaleleri çevrimdışı okumak için kaydedebilirsiniz. Hız söz konusu olduğunda, Safari iyi performans gösteriyor ve kullandığınız tüm Apple cihazlarında gerçekten iyi bir şekilde senkronize oluyor.

Ayrıca Bkz: Google Meet Vs Google Duo Karşılaştırması

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir