Tarih:Nisan 18, 2024

Google Fotoğraflar Sınırsız Depolama Özelliği Kaldırılıyor

Google Fotoğraflar Sınırsız Depolama Özelliği Kaldırılıyor

Google Fotoğraflar, en iyi özelliklerinden birini kaybediyor. Bir blog gönderisinde şirket, 1 Haziran 2021’den itibaren Google Fotoğraflar’ın ücretsiz ve sınırsız fotoğraf yedeklemesine son vereceğini duyurdu. Son beş yıldır Google, kullanıcıların medyalarını “yüksek kalitede” ücretsiz olarak yedeklemelerine izin veriyor.

Sağlanan 15 GB kotaya dahil olan “orijinal kalite” yüklemelerinin aksine, Google, kullanıcıların fotoğrafların ve videoların sıkıştırılmış sürümlerini ücretsiz olarak yedeklemelerine olanak tanıyacak. Ancak bu önümüzdeki yıl değişecek.

“1 Haziran 2021’den itibaren, yüklediğiniz tüm yeni fotoğraflar ve videolar, her Google Hesabı ile birlikte gelen 15 GB’lık ücretsiz depolama alanına veya bir Google One üyesi olarak satın aldığınız ek depolama alanına dahil edilecektir.”

Peki Bu Özellik İyi Olacak mı?

Yüklenen mevcut fotoğrafların ve videoların yeni değişiklikten etkilenmeyecektir. Google, 1 Haziran 2021’den önce yüklenen medyanın 15 GB depolama sınırına dahil edilmeyeceğini söyledi.

Google Fotoğraflar Sınırsız Depolama Özelliği Kaldırılıyor

Google Pixel sahipleri, son tarihten sonra bile “yüksek kaliteli” resimleri ücretsiz olarak yükleyebilir. Bu nedenle bu Google’ın ilk vaatlerini geride bıraktığının bir göstergesi haline geldi.

Bunun dışında, Google, medya yükleme sıklığına bağlı olarak bir kullanıcının temel 15 GB kotasının ne kadar daha uzun süreceğini belirten “kişiselleştirilmiş bir tahmin” ekledi. Ayrıca gelecek yıl Google, silmek istemeniz durumunda karanlık veya bulanık fotoğrafları vurgulamaya başlayacak.

Elbette kötü yanları da var. İlk etapta Google Fotoğraflar’ın sınırsız yedekleme özelliğini kaybetmek büyük sorun. Bu özellik, Fotoğraflar uygulamasının diğerlerine göre avantajlı olmasını sağladı, ancak bu artık mümkün olmayacak.

Google’ın duyurusunun bir başka hoş olmayan yanı da, Google hizmetlerine yüklenen tüm dosya türlerinin aynı depolama sınırına dahil edilmesidir. “1 Haziran’dan itibaren, herhangi bir yeni Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar, Çizimler, Formlar veya Jamboard dosyaları, 15 GB’lık ücretsiz ayrılmış depolama alanınız veya Google One aracılığıyla sağlanan herhangi bir ek depolama alanı için sayılmaya başlayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir