Tarih:Mayıs 25, 2024

Snapdragon 888 vs Apple A14 Bionic Karşılaştırması

Günümüzün en iyi mobil işlemcileri olan Snapdragon 888 ve Apple A14 Bionic yonga setlerinin genel bir karşılaştırmasını oluşturduk...

Snapdragon 888 vs Apple A14 Bionic Karşılaştırması

Snapdragon 888 vs Apple A14 Bionic karşılaştırması ile iki farklı teknoloji devlerinin getirdiği yenilikleri öğreneceksiniz. Kısa bir süre önce Snapdragon 888 yongası tanıtıldı. Apple A14 Bionic yongası ise iPhone 12 serisi ile piyasaya sürüldü.

iPhone’un kendi tescilli yongaları varken, çoğu Android telefon üreticisi bir Qualcomm veya MediaTek yonga setlerini kullanmayı tercih ediyor. Şimdi Qualcomm Snapdragon 888 ve Apple A14 Bionic hakkında genel bir karşılaştırma oluşturduk.

Amacımız belli en yeni iPhone telefonları yaklaşan Android cihazlarla karşılaştıracağız. Yeni nesil Android telefonlarda yer alması beklenen Snapdragon 888’e karşı Apple‘ın A14 Bionic yongası ne kadar iş görüyor.

Snapdragon 888 vs Apple A14 Bionic

Neler olup bittiğinin bir özetiyle başlayalım. Snapdragon Tech Summit Digital’in ilk gününde Qualcomm, en son Snapdragon 888 yongasını piyasaya sürdü. Çip, Çin yonga devinin amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 8 serisinin en sonuncusu. Entegre bir X60 5G modem-RF sistemi ile birlikte gelir.

Snapdragon 888 vs Apple A14 Bionic

Snapdragon 888 5G, yeniden tasarlanmış Qualcomm Hexagon işlemci üzerinde çalışan yeni bir 6. Nesil AI motoruna sahip. Şirket ayrıca çipin Adreno GPU üzerinde de önemli bir yükseltme yaptı. Çip, fotoğraf ve videoları saniyede 2,7 gigapikselde veya 12 MP çözünürlükte yaklaşık 120 fotoğraf çekebilen güçlendirilmiş Qualcomm Spectra ISP ile fotoğrafçılık alanında iyileştirmeler görüyor.

Ayrıca bkz: Xbox Series X Vs PS5 Karşılaştırma

Karşılaştırmanın diğer tarafında Apple var. Şirketin ilk 5G destekli yongası Apple A14 Bionic oluyor. 5nm işlem sürümü var ve kıyaslamalarda zirveye oturmasına olanak sağladı. Apple bunu bir akıllı telefondaki en hızlı çip olarak adlandırıyor. Görüntü işleme açısından işlemci, iPhone 12 serisinin Dolby Vision’da çekim yapmasını sağlıyor.

SnapDragon 888, 5G’de A14 Bionic’i Eziyor

Snapdragon 888, 5G konusunda şuan dünya lideri konumunda bulunuyor. Çipin 5G kullanırken pil tüketimi açısından Apple’ın A14 Bionic’i geçtiğini güvenle söyleyebiliriz. Apple harici bir modem kullanıyor, buna karşılık Qualcomm yerleşik bir işlem kullandı.

Bununla birlikte Qualcomm, optimize edilmiş 5G dağıtımı söz konusu olduğunda Apple’ı açıkça geride bıraktı. İkisini karşılaştırmak için tüm özellikleri ve karşılaştırmaları bekleyeceğiz, ancak görünen o ki yeni Snapdragon 888 5G, A14 Bionic’in indirme hızını geride bırakıyor.

Ayrıca bkz: En Gizli Tarayıcı – TOR Vs Brave Karşılaştırması

Android vs iOS

Android ve iOS işlemcileri karşılaştırdığımızda, çoğu zaman işlemcilerin cihazdaki tek şey olmadığının farkına varıyor. Telefonun donanımı, kullanıcı arayüzü, RAM ve daha pek çok şey kullanıcı deneyimine katkıda bulunur.

Örneğin, Samsung telefonları OneUI arayüzü nedeniyle zamanla yavaşlama eğilimindedir. Yoğun RAM kullanır ve telefonunuzun belleğinin büyük bir bölümünü alır.

Ayrıca bkz: OnePlus Nord Vs OnePlus 7T Karşılaştırması

Ardından kullanımı kolay ve daha hızlı güncelleme alan ve daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sunan stok Android cihazlarımız var. iOS cihazlar söz konusu olduğunda, bazı uygulamaların daha iyi bir arayüzü var. Kameralar tekdüzeliğe sahip ve yazılım, donanımı tam olarak kullandığı için cihaz tutarlı kalabiliyor.

Dolayısıyla, kullanıcı deneyimi hakkında konuştuğumuzda, bir çip, eşleştirildiği diğer donanım kadar iyidir. Qualcomm Snapdragon 888 5G kesinlikle biraz donanım gücüne sahipken, sonuç çipi kullanan telefon üreticilerinin elinde olacak.

Ayrıca bkz: WhatsApp Vs Telegram – Hangisi Daha İyi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir