Tarih:Haziran 16, 2024

Xbox Series X vs PS5 Karşılaştırma

Xbox Series X vs PS5 Karşılaştırma

2020 yılının muhtemelen en çok ses getirecek iki oyun konsolları olan Xbox Series X vs PS5 ile muhtemelen aklınızdaki tüm soruları çözebileceksiniz. Microsoft’un Xbox ve Sony’nin PlayStation arasındaki klasik savaş hala sürüyor.

Her ikisi de 2020 için en iyi oyun konsolu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Microsoft’un Xbox Series X, PS5 ile aynı zamanda piyasaya sürülecek ve birbirine benzer birçok özellik beraberinde getirecekler.

Çıkış tarihleri, fiyat noktaları ve hangi lansman oyunlarının sunulacağı gibi tanıtım hakkında hala bilmediğimiz çok şey var. Ancak bildiğimiz çok şey de var. Şimdilik bildiklerimizle size ışık tutmaya karar verdik. Bakalım Xbox Series X vs PS5 karşılaştırması ile nelere sahip olacaksınız.

Xbox Series X vs PS5 Karşılaştırma

Xbox Series X vs PS5 Özellik Karşılaştırması

Xbox Series X PS5
Boyut 15.1 x 15.1 x 30.1 cm
Ağırlık 4.4kg
Renk Siyah Siyah ve beyaz
İşlemci 3.8GHz Custom Zen 2 3.5GHz Custom Zen 2
Grafik 12 TFLOPS 1.825GHz RDNA 2 10.28 TFLOPS 2.23GHz
RAM GDDR6, 16GB GDDR6, 16GB
Bellek bant genişliği 10GB’da 560GBps, 6GB’da 336GBps 448GBps
Depolama 1TB custom NVME SSD 825GB SSD
Optik Sürücü 4K Blu-ray Evet
4K Evet Evet
HDR Evet
Port Girişi 2 adet HDMI, 2 adet USB 3.2, Ethernet, depolama, güç USB ve NVME girişi var
Online Abonelik Xbox Live PS Plus
Fiyat Likely $500 – $600
Çıkış Tarihi 2020 Sonbahar 2020 Sonbahar

Xbox Series X vs PS5 Performans Karşılaştırması

Yeni konsolların performansı ve dahili teknik özellikleriyle ilgili çok az bildiğimiz şey var. Sony, konsoluna PS5 diyor, Microsoft’un konsolu Xbox Series X olarak adlandırılacak. İçerisinde bir diski bulunmayan ve bulut üzerinden erişim sağlanacak bir seçenek olduğu söylenen Series X kodlu Lockheart’ın daha ucuz bir baskısının söylentileri var. Son zamanlarda ortaya çıkan PS5’in sadece dijital bir seçeneğe sahip olduğu doğrulandı.

PS5 tarafında, konsolun anakartta AMD yongaları kullanacağını biliyoruz. Buna Ryzen serisinin değiştirilmiş bir sürümünde çalışan sekiz çekirdekli bir işlemci dahildir. Bu işlemci 7nm Zen 2 mikro mimarisini kullanacak. İşlemci, kağıt üzerinde, Xbox Series X işlemcisinde biraz daha az güçlü.

Ayrıca bkz:En İyi PS5 Oyunları ve Çıkış Tarihleri

PS5’in ekran kartı da Radeon Navi serisine dayanan AMD’den olacak. Işın izleme olarak bilinen kaynak yoğun süreci destekleyecek. Bu bilgiler, Lead System Mimarı Mark Cerny’nin Wired ile yaptığı bir röportajdan geliyor. Xbox Serisi X grafik ile nispeten rekabetçi hale gelecek.

Xbox Series X vs PS5 Karşılaştırma

PS5, Xbox One S ve Xbox One X ile uyumlu bir 4K Blu-ray oynatıcı ile gelecek ve disklerin mevcut neslin 100 GB’lık bir kapasitesine sahip olacağını biliyoruz.

Xbox Series X, 12 TFLOPS güç ve Xbox One’a göre sekiz kata kadar daha fazla grafik performansı ve Xbox One X’e göre iki kat daha fazla grafik sunacak. Xbox X Serisi 16GB GDDR6 RAM’e sahip olacak. Xbox One X, 12GB GDDR5 RAM kullanıyor ve buna küçük bir destek bile gelecekteki oyunlar için yeterli olacaktır.

Ayrıca, değişken yenileme hızı, Variable Rate Shading teknolojisi ve düşük gecikme modu gibi özellikleri destekleyeceğini biliyoruz. Böylece oyunlarınızdan daha iyi yanıtlar alabilirsiniz.

Xbox Series X vs PS5 Depolama Karşılaştırması

Sonunda Sony, Wired’in Mark Cerny ile yaptığı röportajda açıklandığı gibi PS5 için SSD’ler ile birlikte sabit disklerden uzaklaşacak. NVME aracılığıyla depolama alanını genişletmek için bir yuvaya sahip özel bir süper hızlı 825GB SSD olacak.

Xbox Series X vs PS5 Karşılaştırma

PS5’in SSD’si aynı zamanda içeriği nasıl yüklediğinizi bölümlere ayırmasına izin verir. Örneğin, Campaingn modunun yalnızca en son Call of Duty oyununa yüklemek istiyorsanız, bunu yapabilir ve çok daha hızlı bir şekilde oynatabilirsiniz. Ayrıca doğrudan kontrol panelinden belirli modlara yüklenebilir, böylece önce tüm menülerde gezinmek yerine bir arkadaşınızla varsayımsal olarak çok oyunculu bir oyuna geçebilirsiniz.

Xbox Series X ayrıca yarıiletken bir sürücüden de yararlanacak. NVME teknolojisini kullanan özel bir 1 TB SSD var. Üstelik tescilli genişletme kartlarını destekleyecektir. Her iki konsol da harici HDD’yi destekliyor, ancak yeni nesil oyunları çalıştırmak için yeterince hızlı değiller.

Xbox Series X vs PS5 Tasarım Karşılaştırması

Xbox X Serisi uzun bir PC kasasına benzeyecek. Xbox One X ve Xbox One S sistemlerinden önemli ölçüde daha büyük. Ek olarak ön tarafta bir güç düğmesi ve disk sürücüsü var. Sistemin üst kısmı hafifçe içeriye doğru girer ve daha iyi hava akışı için tamamen havalandırma deliklerinden oluşur.

PS5’e gelince, her iki tarafında siyah ve beyaz renkler ve eğrilerin bir kombinasyonu ile oldukça sıradışı görünüyor. Tanıtım malzemelerinin çoğunda, sistem dikey olarak ayakta durur, ancak yan tarafına da yerleştirebilirsiniz.

Alttaki eğri ile birlikte, sistemin üzerinde bulunduğu yüzeyle aynı hizada olması için bir çeşit stand ile gelip gelmeyeceği belli değil. Sistem bu konuda PS4 veya önceki herhangi bir PlayStation sistemine çok benzemiyor. Ayrıca biraz daha küçük ve daha ucuz olan disksiz bir versiyon da olacak.

Sonuç

Benzersiz tasarımları gözardı edildiğinde, her iki oyun konsolu da efsanevi özelliklere sahip olacak gibi duruyor. Fiyatlandırma ne olur tam olarak bilinmez ama her iki oyun konsolu da devasa grafikleriyle gündeme gelecek.

Sizin için ayrıca tasarımda önemli bir etken ise PS5 sizin için ideal olandır. Tabi ki biraz daha bekleyip, daha ne gibi özellikler beraberinde gelecek onları görmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir