Tarih:Mayıs 25, 2024

En Gizli Tarayıcı – TOR vs Brave Karşılaştırması

En Gizli Tarayıcı - TOR vs Brave Karşılaştırması

En gizli tarayıcı ne? DeepWeb için kolay yöntem ne? Tor vs Brave karşılaştırması sizlere DeepWeb için en gizli tarayıcının hangisi olduğu konusunda bir fikir verecek. Ayrıca normal bir günde yaptıklarınızın izlenememesi için ikisinden birisini kullanabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Türk Telekom, yaptığımız her anı internet üzerinden kaydediyor. Üstelik bu durumun geçerliliği uzun süredir var olmasına karşın, son birkaç yıl içinde buna dikkat etmeye başladılar.

İster Google arama geçmişinize dayalı olarak Facebook’ta önerilen bir ürün, ister aşırı kişisel bir reklam veya başka bir gizlilik ihlali olsun, bu tür durumlarda farklı tarayıcıları denemek isteyebilirsiniz. Bundan ötürü en popüler ve gizlilik merkezli tarayıcılardan ikisi Tor ve Brave olarak karşımıza çıkıyor.

Tor vs Brave karşılaştırması ile her ikisinin de verilerinizi kendinize saklamak konusunda Chrome’dan çok daha iyi bir iş çıkarsa da, bazı önemli farklılıkları vardır.

Gizlilik Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

TOR veya Brave kullanıp kullanmadığınıza bakılmaksızın, her ikisi de %100 özel ve anonim değildir. Çok daha iyi bir iş çıkarsalar da, IP adresinizi Brave ile takip etmek hala mümkündür. Aynı şekilde bazı yerlerde TOR kullanmak yasa dışıdır.

Ayrıca bkz: En İyi YouTube Video İndirme Programları

Yetkililer tam olarak ne yaptığınızı göremeyebilir, ancak TOR bağlantısını tespit edebilir ve buna göre harekete geçebilirler. Bu nedenle, ister Brave ister hem de TOR’dan birini veya ikisini birden kullanabilirsiniz. Ancak bir VPN kullanarak güvenliğinizi ve gizliliğinizi daha da artırmalısınız.

En Gizli Tarayıcı - TOR vs Brave Karşılaştırması

Bir VPN veya sanal özel ağ, bu tarayıcıların her ikisinin de gizlilik vaatlerini tam olarak yerine getirmesini sağlamak için IP adreslerinizi şifreler ve maskeler.

TOR vs Brave – Çalışma Presipleri

TOR ve Brave arasındaki en önemli fark, web’deki sitelere nasıl bağlandıklarıdır.

TOR Bağlantısı Nasıl Gerçekleşir

Bildiğiniz gibi TOR, The Onion Router‘ın kısaltmasıdır. TOR ile internet verileriniz şifrelenir ve daha sonra dünya çapındaki gönüllüler tarafından işletilen bir aktarım ağından geçer.

Ayrıca bkz: En İyi Arama Motorları 2020

Bu katman ağına onion denmesinin nedeni budur. Bu, verilerinizi son derece güvenli hale getirirken, bu işlem de uzun zaman alır. Bu nedenle TOR aracılığıyla video izlemek veya oyun oynamak insanı çileden çıkarır.

En Gizli Tarayıcı - TOR vs Brave Karşılaştırması

Aynı zamanda, TOR, NoScript ve HTTPS Everywhere’i dağıtırken tüm reklamları ve komut dosyalarını otomatik olarak engeller, bu da güvenliği daha da artırır.

Brave Bağlantısı Nasıl Gerçekleşir

Brave biraz farklı ve daha çok geleneksel bir tarayıcı gibi çalışır. Ayrıca Tor gibi NoScript ve HTTPS Everywhere kullanırak tüm reklamları, istekleri ve üçüncü taraf çerezlerini engeller.

En Gizli Tarayıcı - TOR vs Brave Karşılaştırması

Ancak TOR’un yaptığı gibi, verilerinizi birden çok katman üzerinden süzgeçlemez. Bununla birlikte bu, aynı zamanda Brave’in genellikle Tor’dan çok daha iyi performans gösterdiği anlamına geliypr.

Sonuç – Brave vs Tor Karşılaştırması

Hem Brave hem de TOR, internet kullanıcıları için parlak bir geleceği temsil ediyor. Genel tarayıcılar, uygulamalarına daha fazla gizlilik özelliği entegre ederek bunu oldukça iyi gösteriyorlar.

TOR, özellikle bir VPN ile kullanıldığında her zaman daha özel bir seçenek olacaktır.

Ayrıca bkz: Xbox Series X vs PS5 Karşılaştırma

Ancak günlük etkinliklerin çoğu için Brave, Chrome’dan veya diğer genel alternatiflerden çok daha güvenli olacaktır. Ayrıca TOR’dan çok daha hızlı performans gösterdiği için çok daha iyi bir deneyim sunuyor.

Ardından, halka açık WiFi kullanımı gibi ek korumaya ihtiyacınız olduğunda, TOR’u VPN etkinken kullanabilirsiniz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir