Tarih:Mayıs 25, 2024

WhatsApp vs Telegram – Hangisi Daha İyi

WhatsApp vs Telegram - Hangisi Daha İyi

En iyi mesajlaşma uygulamaları olan WhatsApp vs Telegram ile günlük olarak hangisini kullanmanın daha iyi olacağına kendiniz karar vereceksiniz. WhatsApp şu anda en popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından biridir.

Son zamanlarda kendi popülaritesini kazanan bir uygulama olan Telegram ise sunduğu birçok özellik ile WhatsApp’a doğrudan rakip oluyor. WhatsApp’ın geniş bir kullanıcı tabanı olsa da, Telegram daha fazla özellik sunma konusunda oldukça başarılı.

WhatsApp vs Telegram ile Telegram’ın bilinmeyen birçok özelliğine yakından bakmanız mümkün olacak. Peki bu iki uygulamadan hangisi Android veya iOS cihazınızda bir yeri hak ediyor? Aşağıda temel olarak hangisinin iyi hangisinin kötü olduğu bir karşılaştırma oluşturduk.

Diğer karşılaştırmalar için Karşılaştırma kategorimize göz atabilirsiniz.

WhatsApp vs Telegram Karşılaştırması

Grup ve Kanal Özellikleri

WhatsApp, arkadaş grupları, aile üyeleri, ofis arkadaşları ve daha fazlasını bir arada görmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. 256 katılımcı limiti bu ihtiyaçlar için yeterli olsa da, tüm üniversite arkadaşlarınızı istediğiniz bir grup veya tüm önemli duyuruları yapabileceğiniz bir kanal oluşturmak istediğinizde kısa geliyor.

Telegram, 2 yüzbin katılımcıdan oluşan bir grup kapasitesi sunarak burada liderlik ediyor. Uygulama, kanal desteği ile bunu bir adım daha ileri götürür. Bir Telegram kanalında, kanala katılmalarına izin vermek için birden fazla katılımcı eklenebilir veya bu kanala diğerlerine bir bağlantı gönderilebilir.

Kazanan Telegram

Ayrıca bkz OnePlus Nord vs OnePlus 7T Karşılaştırması

Kullanıcı Sayısı

Kullanıcı sayısı, WhatsApp’ın büyük bir liderlik yaptığı yerdir. 2018’deki bir ankete göre, WhatsApp’ın 1,5 milyar aktif kullanıcısı varken, aynı yıl Telegram’ın aylık 200 milyon aktif kullanıcısı olduğu bildirildi.

Bu da, rehberinizdeki kişilerin sadece birkaçının Telegram kullandığı anlamına geliyor. Ama WhatsApp tüm aile gruplarınıza, arkadaşlarınıza ve daha fazla kişiye sahiptir.

Kazanan WhatsApp

Çoklu Cihaz Desteği

Telegram, kullanıcının aynı Telegram hesabını birden fazla cihazda kullanmasına izin veren Çoklu cihaz desteği adı verilen kullanışlı bir özelliğe sahiptir. Bu aynı zamanda kullanıcının sohbetlerini diğer cihazlarda da taşıyabilmesini sağlar.

Son olarak, bu, telefon internete bağlı olmasa bile kullanıcıların Telegram web özelliğini PC’de kullanmalarına izin verir. Bir rapora göre, WhatsApp yakında benzer bir özelliğe sahip olacak.

Kazanan Telegram

Ayrıca bkz: Xbox Series X vs PS5 Karşılaştırma

Hareketli Sticker Desteği

Muhtemelen Telegram’ın WhatsApp’a fark attığı kısım burası oluyor. Çünkü Telegram’ın sürekli güncellenen hareketli çıkarmatları mevcut. Üstelik her bir emoji için anlık olarak görüntüleyebilmeniz de mümkün.

WhatsApp vs Telegram - Hangisi Daha İyi

WhatsApp’ın cansız duran çıkartmaları ile karşılaştırıldığında Telegram, benzersiz kalitede çıkartmalar sunuyor.

Kazanan Telegram

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir