Tarih:Haziran 16, 2024

Mutlaka Denemeniz Gereken 6 Uygulama 2021

Mutlaka denemeniz gereken 6 uygulama listesindeki seçenekler ile 2020 yılının stresinden ve yorgunluğundan uzaklaşacaksınız...

Görünen o ki, 2020 yılı tüm dünyanın evde her zamankinden daha fazla zaman geçirdiğini bir yıl oldu. Neyse ki, evde geçirilen günlere heyecan katacak birçok yeni uygulama ile hayatımız renklendi.

Mutlaka denemeniz gereken 6 uygulama yalnızca eğlenceli olmakla kalmayıp aynı zamanda eğitici özellikler de içermektedir.

Sizler için mutlaka denemeniz gereken 6 uygulama 2021 listesini oluşturarak günlerinizi dolu dolu geçirmenize fırsat tanıyoruz.

Ayrıca Bkz: Netflix En Çok Hasılat Yapan Filmler

2021 Yılının Olmazsa Olmaz Uygulamaları

Universe in a Nutshell

Stephen Hawking’in aynı adlı kitabından esinlenen Universe in a Nutshell uygulaması, farklı doğal ve insan yapımı nesnelerin boyutlarını karşılaştırarak evrenin ölçeği ve karmaşıklığı hakkında büyüleyici bilgiler sunar. Öğretici unsurlar içerirken ayrıca eğlendiren de bir uygulamadır. Mutlaka denemeniz gereken 6 uygulama arasında ilk sıralardadır.

Uygulama açıldığında, karikatürize edilmiş zürafa, fil, insan ve diğer hayvanların animasyonları ile tanışırsınız. Uygulamada boyutlar listelenmekte ve çeşitli ilginç gerçekleri ortaya çıkarmaktadır. Yapacağınız yakınlaştırma ve uzaklaştırma hareketleri ile mikroskobik parçacıklardan makinelere, ülkelere, gezegenlere, yıldızlara ve daha fazlasına erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca ekrandan bilinen tüm evrene bile ulaşabilirsiniz. Renkli çizgi stili, çocuklar için uygun olan bir uygulama gibi gösterirken, ayrıntı düzeyi ile yetişkinler de uygulamada saatlerce kendilerini kaybedebilirler.

Ücret: 31,99 TL

Platform: Apple / Android

Ayrıca Bkz: 2021’De Çıkacak Oyunlar Ve Çıkış Tarihleri

Super You

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik tabanlı uygulamalar 2020’de çoğaldı. Birçoğu, giderek daha inandırıcı bir gerçekçilikle sınırları zorlamayı amaçladı, ancak bunun yerine gerçeküstü olanı hedefleyen uygulamalar da can alıcı özellikleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Geliştiricisi Universal Everything olan “kostüm sanatları deneyi” olarak tanımlanan Super You, arkadaşlarınızı bir dizi tuhaf kostümle filme almanıza izin vererek Apple ARKit 3 vücut izleme teknolojisini kullanıyor.

Uygulamayı açarak telefonunuzun kamerasını bir arkadaşınıza doğrultmanız ilk işlem için yeterli olacaktır. Sonrasında soyut şekillerden oluşan bir kostüm seçmek için kaydırın ve ardından hedefinizin fantastik bir yaratığa dönüşürken etrafta hareket etmesini filme alın.

Ücret: Ücretsiz

Platform: iPhone

Adobe Fresco for iPhone

Popüler resim ve çizim uygulama örneklerinden olan Adobe Fresco, İPad için piyasaya sürüldükten bir yıl sonra iPhone’a da eklenmiştir. Sanatçılar, uygulamanın daha küçük cihaz olan iPhone’a eklenmesinden oldukça memnun kalmışlardır.

Fresco, darbeleri yumuşatmak, kenarları karıştırmak ve çizgileri bulanıklaştırmak için kullanılabilen leke fırçalarına sahiptir. Ayrıca kullanıcının fotoğrafları organik fırçalara dönüştürerek doku ve malzemelerle boyama yapmasına olanak tanıyan şerit fırçaları gibi yeni özellikler de iPhone’a eklemiştir. Kalemin farklı basınç dereceleri altında nasıl tepki vereceğini değiştirmeye fırsat tanıyarak gerçek bir çizimmiş gibi hissettirir.

Ücret: Ücretsiz

Platform: iPhone

Ayrıca Bkz: En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2020

Google Look to Speak

Look to Speak, teknolojik gelişmelerin engelli insanlar için nasıl gerçekten hayat değiştirebileceğini gösteren bir uygulama olarak ön plandadır. Özel bir donanım veya yazılım olmadan engellilerin iletişim kurmasına yardımcı olan uygulamalar ciddi şekilde sınırlıdır, ancak Google’ın Aralık ayında yayınlanan deneysel uygulaması en iyiler arasına girmeyi başarmıştır.

Göz hareketlerini takip ederek telefonun ön kamerasını kullanan uygulama, kullanıcının iki listede belirlenmiş sözcükleri ve tümceleri onlara bakıp seçerek iletişim kurmasını sağlar. Her seçimden sonra kelime ve kelime öbeği sayısı daraltılır ve son kelime yüksek sesle okunur. Bu uzun ve zahmetli bir süreç gibi görünse de, istenen ifadeye bu kadar çabuk ulaşılabilmesi şaşırtıcıdır. Benzer teknoloji, özel cihazlarda zaten mevcuttu, ancak Look to Speak, maliyet ve pratiklik açısından bir dönüm noktasıdır ve daha hantal cihazların kullanımının zor olduğu durumlarda bile iletişime izin vermektedir.

Ücret: Ücretsiz

Platform: Android

Ayrıca Bkz: En İyi Ücretsiz PC Oyunları 2021

Loóna

2020’nin kasvetinden kurtulmak için ideal bir uygulama olan Loóna, zihinsel sağlığımızla ilgilenmeyi amaçlamaktadır. Başlangıçta uykuya yardımcı olmak için yapılsa da getirdiği yeni özellikler ile uygulamaya farklı bir boyut kazandırmaktadır. Uyumaya çalışırken rehberli meditasyon önermek yerine, rahatlamamıza yardımcı olmak için izlenecek ve etkileşime girecek şekilde tasarlanmış gece “uyku manzaraları” sağlar.

Loóna’da yer alan hikayeler ve boyama etkinlikleri rahatlamaya ve olumsuz duyguları atmaya yardımcı olur. Ayrıca ruh halini değiştiren bir deneyim sunduğu da söylenmektedir.

Ücret: Ücretsiz

Platform: Android / iPhone

Supernatural

Son zamanlarda evde kalmanın getirisi olan en güzel şeylerden birisi de insanların sporu alışkanlık edinmesidir. Apple, Wakeout’u Yılın iPhone Uygulaması olarak seçmiştir. Bununla birlikte, 2020 yılında çıkan Supernatural uygulaması, Covid-19 salgınının getirdiği hareketsizliğe en iyi çözümlerden bir tanesi olmayı başarmıştır.

Instagram eğiticileri ile her gün aynı odada egzersiz yapmak bir süreden sonra oldukça sıkıcı gelmektedir. Supernatural, sizi bu sıkıcı ortamdan kurtarmakta ve ev egzersizlerini dünyanın en çarpıcı yerlerini ziyaret ederek yapmanıza olanak tanımaktadır. Bunu başarabilmek için sanal gerçekliği kullanmaktadır. Nisan ayında yayınlanan Supernatural, 2020 için özel tasarlanmış bir uygulama olarak hayatımıza girmeyi başarmıştır.

Ücret: Aylık 19 Dolar

Platform: Android ve iPhone tamamlayıcı uygulamalarıyla Oculus Quest

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir