Tarih:Mayıs 25, 2024

En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2020

En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2020

Klonları, zamanda yolculuğu, simüle edilmiş gerçekleri, ışınlanmayı, uzay savaşlarını ve ötesini bulabileceğimiz bilim kurgu filmleri, en popüler türlerden birisidir. En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2020 listesinde en klasiklerden en modern filmlere kadar birçok seçeneği sizler için bir araya getirdik.

Bu yaratıcı tür sayesinde hayatınız boyunca karşınıza çıkması imkansız olaylar ile unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2020 listesi, herkesin hayatında en az bir kez izlemesi gereken bilim kurgu filmlerinden oluşturulmuştur. Ayrıca En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2020 listesini belirli aralıklarla yenileyeceğimiz için yeni çıkan filmlere de bu listeden ulaşabilirsiniz.

Beşinci Element/The Fifth Element (1997)

Luc Besson tarafından yönetilen ve yazılan 1997 bilim kurgu aksiyon filmidir. Bruce Willis, Gary Oldman ve Milla Jovovich gibi önemli isimlere yer verilmiştir. 23. yüzyılda geçen filmin ana konusu, genç bir kadının bir taksiye düşmesi ile başlamaktadır. Taksi şoförü ve eski özel kuvvet binbaşı olan Korben Dallas’ın Dünya gezegeninin hayatta kalması için çabaları anlatılmaktadır.

IMDb Puanı: 7,7

Tron (1982)

En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2020 listesinde yer alan önemli filmlerden bir diğeri de Tron’dur. 1982 yılında gösterime sunulan Tron, Steven Lisberger tarafından yönetilmiştir. Bilim kurgu, aksiyon ve macera türleri ile heyecan dolu anlar yaşayabilirsiniz. Filmin baş rolünde yer edinen önemli isimler Jeff Bridges, Bruce Boxleitner ve David Warner’dır. Bir kült olan Tron, eskiden bilgisayar şirketi ENCOM’da çalışan yazılım mühendisinin işten çıkarılması sonucu yaşadığı maceralara değinmiştir.

IMDb Puanı: 6,8

Geleceğe Dönüş/Back to the Future (1985)

Geleceğe Dönüş, Robert Zemeckis tarafından yönetilen 1985 yapımı Amerikan bilim kurgu filmidir. Baş rol oyuncusu Michael J. Fox, yanlışlıkla zamanda 1955’e giderek, gelecekteki ebeveynleriyle tanışmıştır. Geleceğe Dönüş, bilim kurgu filmlerinin en klasik örneklerinden birisi haline gelmiştir. Filmde yer verilen diğer önemli isimler ise Christopher Lloyd ve Lea Thompson’dır.

IMDb Puanı: 8,5

2001: Bir Uzay Destanı/2001: A Space Odyssey (1968)

2001: Bir Uzay Destanı, Stanley Kubrick tarafından yönetilen 1968 yapımı İngiliz-Amerikan bilim kurgu filmidir. Senaryo, Kubrick ve Arthur C. Clarke tarafından yazılmıştır ve Clarke’ın 1951 yılında yazılan “The Sentinel” ve diğer kısa öykülerinden esinlenmiştir. Gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri arasındadır. Film, varoluşçuluk, insan evrimi, teknoloji, yapay zeka ve dünya dışı yaşam olasılığı temalarını işlemektedir. Keir Dullea, Gary Lockwood ve William Sylvester gibi isimlere yer verilmiştir.

IMDb Puanı: 8,3

Yaratık/Alien (1979)

Ridley Scott tarafından yönetilen, 1979 yılında gösterime girmiş bilim kurgu ve korku filmidir. O’Bannon ve Ronald Shusett’in bir hikayesine dayanan film, gemide serbest bırakılan ölümcül ve saldırgan bir uzaylı olan isimsiz Alien ile karşılaşan Nostromo’nun mürettebatını anlatmaktadır. Filmdeki önemli isimler arasında Sigourney Weaver, Tom Skerritt ve John Hurt yer almaktadır.

IMDb Puanı: 8,4

Otomatik Portakal/A Clockwork Orange (1971)

Anthony Burgess’in romanından uyarlanan Otomatik Portakal, 1971 yılı yapımlı bir filmdir. Yönetmenliğini Stanley Kubrick yapmıştır. Malcolm McDowell’in canlandırdığı Alex, klasik müzik ve şiddet bağımlısı suçlu bir gençtir. Fantastik kaliteyi yaratmak için aşırı geniş açılı lenslerle çekilen film, dönemin en tartışmalı filmlerinden birisidir. Britanya’da iyi ile kötünün ayırt edilemediği 19. yüzyıl dönemine değinilmiştir. Distopik türünün en klasik örneklerinden birisi olmakta birlikte, mutlaka izlenilmesi gereken filmer arasında yerini almıştır.

IMDb Puanı: 8,3

Başka Bir Dünya/Another Earth (2011)

Başka Bir Dünya, Mike Cahill tarafından yönetilen ve Brit Marling, William Mapother ve Robin Lord Taylor’un başrolünde oynadığı 2011 yapımı Amerikan bağımsız bilim kurgu drama filmidir. Hayatını astronomiye hayranlık duyarak geçiren 17 yaşındaki zeki bir kız olan Rhoda Williams, MIT’ye kabul edildiğini öğrendikten sonra eşsiz bir macera onu beklemektedir. Brit Marling, William Mapother ve Matthew-Lee Erlbach, başrolde yer verilen isimlerdir.

IMDb Puanı: 7,0

Yaşam Şifresi/Source Code (2011)

Yaşam Şifresi, Duncan Jones tarafından yönetilen ve Ben Ripley tarafından yazılan 2011 Amerikan bilim kurgu ve aksiyon filmidir. Bir başka kişinin vücudunda uyanan asker, 8 dakika içinde bir banliyö treninin bombacısını bulmaya yönelik deneysel bir hükümet programının parçası olduğunu keşfeder. Macerayı ve bilim kurguyu aynı anda yaşayabileceğiniz filmin başrolünde Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan ve Vera Farmiga gibi önemlere isimlere yer verilmiştir.

IMDb Puanı: 7,5

Geliş/Arrival (2016)

Geliş, Denis Villeneuve tarafından yönetilen 2016 yılı yapımlı Amerikan bilim kurgu filmidir. Bir dil bilimcinin on iki gizemli uzay aracının ortaya çıkmasının ardından orduyla birlikte iş birliği ederek çalışması anlatılır. Dil bilimcinin uzaylılar ile iletişim kurma çabası ve oyunculuğu takdir edilesidir. Amy Adams, Jeremy Renner ve Forest Whitaker, filmde yer verilen önemli isimlerdir.

IMDb Puanı: 7,9

Son Umut/Children of Men (2006)

Son Umut, Alfonso Cuarón tarafından yazılan ve yönetilen 2006 yılında yapılmış bilim kurgu, aksiyon ve gerilim filmidir. Filmde 2027 yılının İngiltere’si anlatılmaktadır. Kendi halinde yaşayan bir adamın deneyimleri size heyecan ve şaşkınlık dolu anlar yaşatacaktır. Başrolde ise Julianne Moore, Clive Owen ve Chiwetel Ejiofor gibi isimlere yer verilmiştir.

IMDb Puanı: 7,9

Başlangıç/Inception (2010)

Başlangıç, Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen 2010 yapımı bilim kurgu ve aksiyon filmidir. Eşsiz bir kurgusu olan bu filmin gösterime girmesinin ardından 25 yılın en iyi filmleri arasında yerini almıştır. Leonardo DiCaprio’nun oyunculuğunu yaptığı Cobb karakteri, hedeflerinin bilinçaltına sızarak bilgi çalan profesyonel bir hırsızdır. Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt ve Ellen Page, başrolde yer alan önemli isimlerdir. 

IMDb Puanı: 8,8

Okja (2017)

Okja, Bong Joon-ho tarafından yönetilen 2017 yapımı aksiyon macera filmidir. Filmin konusu, bir kızın genetiği değiştirilmiş bir domuz yetiştirme çabalarına değinmektedir. ABD ve Güney Kore’nin ortak yapımı olan bir filmdir. Tilda Swinton, Paul Dano ve Seo-hyun Ahn ise başrolde yer verilen isimlerdir.

IMDb Puanı: 7,3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir