Lenovo ThinkPad X1 Fold İncelemesi
İnceleme

Lenovo ThinkPad X1 Fold İncelemesi

Dünyanın ilk katlanabilir Windows 10 laptopu olan yeni Lenovo ThinkPad X1 Fold incelemesi ile karşınızdayız. Lenovo ThinkPad X1 Fold hangi özelliklere sahip ve ne gibi kullanımlar vaat ediyor. Kısa bir şekilde sizleri bilgilendireceğiz.

Katlanabilir telefonlar ve tabletler, son birkaç yıldır daha popüler hale geldi. Teknoloji, her geçen gün daha farklı tasarımlara kilitlenmiş durumda. Katlanabilir laptop algısı biraz garip duruyor, küçük cihazlar ile karşılaştırıldığında. Lenovo ThinkPad X1 Fold incelemesi ile bazı detayları öğrenelim!

Yine de, dünyanın ilk katlanabilir Windows 10 dizüstü bilgisayarı olan yeni Lenovo ThinkPad X1 Fold sayesinde yeni bir çağa giriyoruz. Tasarım akılalmaz şekilde sade ve yenilikçi duruyor. Sadece resimlere bakarak, olumlu ya da olumsuz bir yargıya kapılmak mümkün.

ThinkPad X1 Fold – Tasarım ve Donanım

2.600 dolarlık başlangıç ​​fiyatı için, X1 Fold’u klavye veya ekran kalemi olmadan alacaksınız, yani onu büyük ölçüde bir tablet olarak kullanabileceksiniz. Kullanılabilir bir cihazdır ve şaşırtıcı derecede iyi yapılmıştır.

Üst çerçevede 5 megapiksellik bir web kamerası bulunurken, güç ve ses düğmeleri sağ kenarında yer alıyor. Ayrıca biri sol tarafta, diğeri altta olmak üzere bir çift USB-C bağlantı noktası var.

13,3 inç ekranlı Fold, 0.99kg ağırlığında ve 11,5 mm’lik bir profile sahip ve katlandığında yaklaşık 24 mm kalınlığında. Ağırlığından dolayı, bunu tek elle kullanmak biraz zor.

Ayrıca bkz: Redmi Watch Ön İncelemesi

X1 Fold’u kapattığınızda, manyetik gibi anında kapanır. Ama menteşenin arasında küçük bir boşluk kalıyor. Bunun sebebi ise cihazı bir arada tutan mıknatısların oldukça güçlü olmasından kaynaklı bir kaldıraç görevi görmesinden ötürüdür.

Aynı Anda İki Ekran

ThinkPad X1 Fold‘u kitap şeklinde tutabilirsiniz. Bu sayede YouTube da video izlerken Twitter’a göz atabilirsiniz. Aynı zamanda katlanır ayağı deri çantasına yerleştirilmiş destek ayağı üzerine kurabilirsiniz.

Buradaki 2K OLED ekran parlak ve renkli bir izleme deneyimi sunuyor. Burada asıl can sıkan nokta Ekran büküldüğünde, ortadaki girinti panelin geri kalanından önemli ölçüde daha parlak olmasından kaynaklıdır. Bu da herhangi bir şeyi tam ekran görüntülerken sinir bozucu olabilir.

Ayrıca bkz: Xiaomi Mi Band 5 Ön İncelemesi

Fold’u bir tablet olarak kullanmak siniz bozucu bir hal. Çünkü Windows, hala korkunç bir dokunmatik tabanlı işletim sistemi olmasıdır.

Açıkçası kitap modu okumak için en iyisidir. Ek olarak yazmak ve not almak için de oldukça iyidir. Lenovo’nun 100 dolarlık kalemi duyarlı ve akıcı hissettiriyor.

Mini Laptop Farkı

Lenovo’nun 230 dolarlık klavyesi ile X1 Fold çok daha çekici bir seçenek haline geliyor. Elbette kendi klavyenizi kullanabilirsiniz, ancak şirketin cihazın boyutu ile tam uyum olan klavyesi oldukça hoş bir görünüm sunmakla birlikte manyetik olarak oranın bir parçası gibi görünür. Buna karşılık kablosuz olarak şarj olur.

Ayrıca bkz: A101 De Satılan Reeder P13 Blue Cep Telefonu Alınır Mı

Klavyeyi taktığınızda, 7 inç ekranlı şirin bir mini dizüstü bilgisayar elde edersiniz. Bu da onu sayehat haline en uygun bilgisayar yapar, diyebiliriz. Tabi ki klavyenin boyutu küçülünce bazı tuşlar çıktı. Bu değişikliklere alışmanız biraz zaman alabilir.

Lenovo klavyeye, 3 inç genişliğinde ve 1.5 inç uzunluğunda oldukça küçük bir trackpad ekledi. Dünyadaki en duyarlı dokunmatik yüzey olmasa da, Windows’ta imleci kullanmanın bir yolu ve uygulamalar arasında geçiş yapmak için hızlıca kaydırma gibi çok parmaklı hareketler var.

ThinkPad X1 Fold Batarya ve Performans İncelemesi

X1 Fold, mobil performans için tasarlanan Intel’in “Hibrit teknolojisine” sahip Intel Lakefield Core i5 işlemcisini kullanıyor. ARM’ün büyük mimarisine benzer bir mimarisine ev sahipliği yapıyor. Küçük tasarım, daha az zorlu görevleri daha düşük güçlü Atom çekirdeklerine aktarır ve daha zorlu işlemler için daha büyük çekirdeklerden yardım alıyor.

Ayrıca bkz: MacBook Air M1 İnceleme

Genel olarak, Fold ihtiyaçlarınızı karşılayacak özelliğe sahip. Ancak bazen işlevsel özellikler çalışmıyor. Örneğin, bazen Lenovo’nun mod değiştirme aracı çalışmıyordu ve ekranın iki yarısında da açılmasını istediğim pencereyi seçmeme izin vermek yerine, yalnızca açtığım rastgele iki uygulamayı gösteriyordu.

Ayrıca bkz: 2000 ile 4000 TL Arası En Uygun Fiyatlı Bilgisayarlar

Video izleme testine tabi tutulduğunda 13 saat 30 dakika saat kullanım ömrü sundu. Gerçek dünya kullanımında, genellikle tablet modunda tüm gün sürüyor, ancak klavyeyi kullanmak pil ömrünü kısaltıyor.

Klavyeyi kullanmak pil ömrünü kısaltıyor

Genel Değerlendirme

Lenovo ThinkPad X1 Fold tavsiye edilebilir bir bilgisayar mı derseniz, biraz zor diyebilirim. Ama şirketin katlanabilir bir bilgisayar yapıp bunu piyasaya süremesi oldukça cesur bir adım. Ayrıca ilk olduğu için biraz pahalı.

Bunu satın alırsanız, temelde bir beta testçisi olmak için ödeme yaptığınızı bilin. Çözülecek pek çok tuhaflık var. Şirketlerin yenilik yaptığını görmek beni heyecanlandırsa da, ThinkPad X1 Fold’un aşırı fiyatı ve gerçek avantajlardan yoksun olması sıkıntılı.

Windows çalıştıran ve dar alanlara sığabilen bir dizüstü bilgisayar-tablet hibritine ihtiyacınız varsa, Surface Pro 7 veya Surface Go 2 çok daha makul fiyatlıdır ve daha iyi verimlilik sunar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir