Tarih:Haziran 14, 2024

MacBook Air M1 İnceleme

Apple'ın M1 yongasına sahip ilk dizüstü bilgisayarı Apple MacBook M1 2020 cihazının detaylı bir incelemesini oluşturduk...

MacBook Air M1 İnceleme

Apple MacBook Air M1 inceleme ile M1 yonga setine sahip ilk ultrabook olan dizüstü bilgisayar hakkında bütün özellikleri keşfedebilirsiniz. Fanı olmadığı için inanılmaz derecede hızlı ve tamamen sessizdir. Bu, Apple’ın donanım ve yazılımını Mac’lerde birleştirmenin ilk adımıdır ve tıpkı iPhone ve iPad gibi, sonuç da şık ve gösterişli bir deneyim sunuyor.

Apple’ın yeni MacBook Air’i şaşırtıcı derecede hızlı. Fan sesi gelmeden, bir bilgisayar deneyimi istiyorsanız, muhtemelen ilk ve tek seçenek bu olacaktır. Üstelik size tüm gün yetecek kadar pil ömrü var. Yeni MacBook Air M1 inceleme ile ultra taşınabilir cihazlardan çok daha fazlasını öğreneceksiniz.

Apple, on yıldan fazla bir süredir kendi mobil çiplerini oluşturduktan sonra etkileyici bir başarı elde etti: Bilgisayarlarının artık Intel’e ihtiyaç duymadığını kanıtladı.

Apple MacBook Air M1 Özellikleri için tıklayınız.

MacBook Air M1 Tasarım İncelemesi

Apple donanım söz konusu olduğunda özellikle devrim niteliğinde bir şey yapmıyor. MacBook Air M1 ise bunun en iyi örneği. Apple, bu dizüstü bilgisayarla, cihazın gerçek tasarımını tamamen değiştirmeden bırakırken, kendi M1 çipine geçerek ve bundan yararlanmak için sıfırdan macOS Big Sur’u oluşturdu.

Pek çok insan için, MacBook Air’in ikonik tasarımı hemen hemen mükemmel, bu yüzden herhangi bir radikal değişiklik ihtiyacını görmüyorlar. Aynı zamanda MacBook Air, her yıl sadece ufak spesifik artışlar sunarak, daha hırslı rakipler tarafından geride bırakılma tehlikesiyle karşı karşıyaydı.

Bu nedenle, Apple, MacBook Air’in donanımında devrim yaratmaya odaklanarak ve tasarımla uğraşmadan,göze batmayan ama gerekli olan şeylere odaklandı.

Ayrıca bkz: Lenovo ThinkPad X1 Fold İncelemesi

Yeni laptop macOS Big Sur ile birlikte çok büyük bir devrim vaat ediyor. Ama tasarım açısından önceki MacBook Air bilgisayarlar ile tamamen aynı olması biraz hayal kırıklığı yaratıyor.

MacBook Air’in (M1, 2020) 1.61 x 30.41 x 21.24 cm boyutu var. Buna karşılık 1,29 kg ağırlığında.

Yeni MacBook Air, önceki üç modelle aynı görünüyor. Ama asıl değişiklik iç katmanda. Çünkü fansız bir donanım yapısına sahip.

MacBook Air M1‘in fanı yok…

Fan eksikliği, Apple’ın yeni MacBook Air’i daha ince ve daha hafif yapmasına izin verebilirdi, bu yüzden öncekilerle aynı boyut ve ağırlıkta kalması ilginç.

MacBook Air M1 Performans İncelemesi

MacBook Air M1 kullanmaya başladığınızdan ilk andan itibaren farkı hissettiriyor. Hızlı bir şekilde açılıyor ve Big Sur arayüzü ile hızlı ve duyarlı bir kullanım deneyimi sunuyor. İşletim sisteminin yeni görünümü gerçekten etkileyici. Arayüz, canlı renklerle daha modern bir görünüme sahip.

Aynı zamanda simgeler o kadar göz yormuyor. Kontrol Merkezi ise iOS sürümüne göre yeniden tasarlanmıştır. Daha temiz görünüyor ve kullanımı daha kolay.

Intel tabanlı MacBook’larda genellikle macOS’ta çalıştırdığınız tüm uygulamalar, uygulamaların yeni mimaride çalışmasına izin veren Apple’ın Rosetta 2 aracını kullanan bazı yazılım sihirbazları sayesinde yeni MacBook Air M1 ile oldukça iyi çalışıyor.

Ayrıca bkz: Redmi Watch Ön İncelemesi

Hem M1 çipi için geliştirilmiş yeni uygulamaların hem de Intel Mac’ler için geliştirilmiş ve Rosetta üzerinden çalışan eski uygulamaların bir karışımını denedik ve performans açısından gözle görülür bir fark yoktu.

Yeni MacBook Air’de eski uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

M1 yongası ARM mimarisine dayanıyor. MacBook Air M1 mevcut herhangi bir Mac uygulamasını çalıştırmanın yanı sıra, iPhone’lara benzer bir mimari kullanan M1 çipi sayesinde artık herhangi bir iOS uygulamasını veya oyununu da çalıştırabilirsiniz.

Bu, MacBook’a çok sayıda yeni araç getiriyor. iOS uygulamaları ve oyunları, her zamankinden daha zengin özelliklere sahip ve grafiksel olarak daha etkileyici.

Aynı zamanda MacBook Air bir oyun bilgisayarı kategorisinde de kullanılabilir.

Aynı anda çalışan, aralarında kolaylıkla geçiş yapabilen birkaç uygulamanız var. Depolama teknolojisi de oldukça iddialı. Örneğin, 14GB gibi büyük bir dosyayı harici bir SSD’den taşımak bir dakikadan kısa sürer. Bu gerçekten hızlı ve mükemmel bir makine gibi hissettiriyor.

Apple, yeni MacBook Air’in kendi sınıfındaki diğer dizüstü bilgisayarlardan üç kat daha hızlı olduğunu ileri sürdü. Buna ek olarak geçen yıl satılan PC dizüstü bilgisayarların % 98’inden daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

Fansız olması, uzun süre boyunca zorlu görevleri yerine getirirken performansın azalacağı anlamına geliyor. Aşırı ısınmasını durduracak fan olmadığından, sıcaklıkları kontrol etmek için bileşenlerin performansını düşürüyor.

Hem Geekbench 5 hem de Cinebench’te, MacBook Air’in tek çekirdekli performansı MacBook Pro ile hemen hemen aynı seviyedeydi ve çok çekirdekli puanlar da o kadar farklı değildi.

MacBook Air M1 Pil Ömrü

Pil ömrüne gelince, yeni Apple Silicon ile daha fazla enerji tasarrufu elde edeceksiniz. Bu sayede yeni MacBook Air, şimdiye kadarki en uzun pil ömrüne sahip Apple bilgisayarı. 15 saate kadar kablosuz internet kullanımına ek olarak Apple’a göre 18 saate kadar internette gezinme ve video izleme seçeneği sunuyor.

Yeni MacBook Air, şimdiye kadarki en uzun pil ömrüne sahip Apple bilgisayarı.

MacBook Air’in pil ömrü bakımından etkileyici. Pil bitene kadar %50 parlaklıkta 1080p video oynatıldı. Bununla bile pil 11 saat 15 dakika dayandı.

Bu, MacBook Air’i şarj etmeye gerek kalmadan tam bir iş gününe (ve daha fazlasına) kolayca erişebileceğiniz anlamına geliyor. Tabiki ağır işlerde kullanmanız pili daha hızlı bitirecektir.

Ayrıca bkz: En İyi Apple IPhone Telefonlar 2020

Genel Değerlendirme

MacBook M1 Neden Alınmalı

Uygun fiyatlı bir MacBook istiyorsanız.
MacBook Air M1, Apple’ın şimdiye kadar yaptığı en iyi MacBook’lardan biri değil, aynı zamanda en ucuzu. Bu harika bir durum.

Güçlü, ince ve hafif bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız
MacBook Air’in performansı gerçekten etkileyici, o kadar ki MacBook Pro’yu satın almayı düşünen pek çok kişi onun yerine bunu düşünmeli.

Uzun ömürlü bir pil istiyorsanız
MacBook Air M1 mükemmel bir bataryaya sahiptir ve bir iş veya okul gününde kolaylıkla güç sağlayabilir. Gerçekten etkileyici şeyler.

MacBook M1 Neden Alınmamalı

Bütçeye uygun bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız
MacBook Air M1 çok değerli bir dizüstü bilgisayardır, yine de çok pahalıdır. Bugünlerde çok daha ucuza mükemmel performans sunan bazı mükemmel bütçeli dizüstü bilgisayarlar var.

Mac’leri sevmiyorsanız
MacBook Air devrim niteliğinde bir tasarıma sahip değildir ve Windows kullanıcılarını çok fazla kazanmaya çalışmaz. Önceki MacBook Air’lerin hayranı değilseniz, yeni 2020 modeli sizi başka türlü ikna etmeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir