Tarih:Mayıs 25, 2024

2021 için Katlanabilir Telefon Alma Rehberi – Bilinmesi Gerekenler

2021 yılının katlanabilir telefonların yılı olacağı neredeyse %100. Peki katlanabilir telefonların artıları ve eksileri neler? Detaylı bir şekilde öğrenmek ister misiniz?

2021 için Katlanabilir Telefon Alma Rehberi - Bilinmesi Gerekenler

Katlanabilir telefonlar, kapaklı telefonlar ve döndürülebilir telefonlar gibi değişik telefonlar 2020’de ilgi odağı oldu. Peki atlanabilir telefon alırken neye dikkat etmeni gerekiyor? Katlanabilir bir telefon almaya karar verdiğinizde bazı durumları göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Samsung katlanabilir telefonlar yaygınlaşan ilk telefonlar arasındaydı. Samsung’a ek olarak Motorola ve şimdi de Microsoft kendi katlanabilir telefonlarını geliştiriyor. Şu an hali hazırda piyasada bulunan telefonlar arasında ise Samsung Galaxy Z Fold veya Z Flip var. Peki fiyatları ne kadar? Tabi ki oldukça pahalı.

Samsung’un bu segmentte öncü olacağını düşünürsek, önümüzdeki yıl daha fazla katlanabilir akıllı telefon piyasada olacak. Peki 2021 yılının katlanabilir telefonlarına bakmadan önce katlanabilir telefonlar hakkında daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz?

2021 Katlanabilir Telefon Devri mi Olacak?

Kimsenin inkar edemeyeceği bir şey, katlanabilir telefonların uzun bir yol kat ettiği ve artık seçim yapabileceğiniz daha fazla cihaz seçeneğiniz olmasıdır.

Mini tablet olarak açılan katlanabilir bir telefon istiyorsanız, Samsung Galaxy Z Fold 2 veya Microsoft Surface Duo‘ya bakabilirsiniz.

Kapaklı telefon istiyorsanız, Galaxy Z Flip ve Moto Razr telefonlarına göz atabilirsiniz. Tabi ki bunlarla karşılaştırıldığında, döndürülebilir bir telefon olarak da LG Wing ilk sırada geliyor.

Ayrıca bkz: AnTuTu Sonuçlarına Göre En İyi Android Telefonlar

Görünüşe göre, Apple da şimdi katlanabilir bir iPhone üzerinde çalışıyor ve mini tablete benzeyen bir Xiaomi prototipinin de videoları var, ancak ekran ona kompakt bir form faktörü vermek için soldan ve sağdan içe doğru katlanıyor.

Dolayısıyla, katlanabilir, kapaklı veya döndürülebilir bir telefon isteyen kişiyseniz, 2021 bir tane almak için doğru yıl olabilir. Ancak bu seçimi yapmadan önce, 2021’de katlanabilir bir telefon almak mantıklı mı? Ona bir göz atalım.

Katlanabilir Telefon Satın Alınmaya Değer mi?

Bir katlanabilir satın aldığınızda, aynı telefonda pratik olarak iki ila üç ekran ve daha rahat bir gezinme deneyimi için bir mini tablet elde edersiniz. Samsung Galaxy Fold ekran değişimi size 150 dolardan fazlaya mal olabilir.

Kırmamaya özen gösterin, yoksa bir telefon parası tamiri için vermeniz gerekir.

Tabiki seçtiğiniz telefonun segmentine de bakmanız gerekiyor. Samsung Galaxy Z Fold 2 veya Z Flip ile gitmeyi seçerseniz, amiral gemisi teknik özelliklere sahip olursunuz.

Sonraki en iyi seçenekler, amiral gemisi işlemcisine sahip olmayan Moto Razr ve LG Wing. Ve mevcut katlanabilir telefonlar arasındaki son örnek Snapdragon 8 serisi bir işlemciye sahip olan Microsoft Surface Duo‘ya sahibiz. Muhtemelen en sinir bozucu yanı, dış ekranının olmaması. Bu yüzden saati kontrol etmek için bile açmanız gerekiyor.

Ayrıca bkz: En İyi Xiaomi Telefonlar 2020

Katlanabilir bir telefon satın alıyorsanız, onarım maliyetleri ve teknik özellikler göz önünde bulundurmanız gereken iki önemli unsurdur.

Şimdi yazılım kısmına geçelim. Bu cihazların üreticileri kendi arayüzlerini geliştirdi. Ancak günlük kullanım uygulamaları, katlanabilir bir telefonun kare ekranı veya ters çeviren bir telefonun yarım ekranı için şimdiye kadar optimize edilmedi.

Örneğin Instagram’ı ele alalım. Uygulama, dikey kaydırma için optimize edilmiştir ve katlanmamış Galaxy Z Fold 2 üzerinde kullancaksanızi bir sürü gereksiz boşluğa sahip olacaksınız.

En İyi Katlanabilir Telefon Hangisi?

2021’de, 2020 telefonları ve geliştirilmiş 2021 cihazları arasında seçim yapma seçeneğine sahip olacaksınız. 2020 serisinden seçim yapmanın bir getirisi, bu telefonların önümüzdeki yıl daha ucuz olacağı konusunda. Ama o kadar bir ucuzluk beklemeyin.

Ayrıca bkz: En İyi Çin Malı Telefonlar Haziran 2020

LG Wing, benzersiz bir tasarım arıyorsanız iyi bir seçimdir. Dikkat çekici bir tasarıma, harika kameralara sahiptir ve 2021’de daha düşük bir fiyat etiketi ile gelmesi oldukça muhtemel.

Daha ucuz bir katlanabilir telefon arıyorsanız, Moto Razr‘ı tercih edebilirsiniz. Amiral gemisi teknik özellikleri yoktur, ancak zarif kullanıcı arayüzü ve ikonik Razr markası bu konudaki en iyi iki özelliktir.

2021 yılında katlanabilir, döndürülebilir ve kapaklı telefonlardan daha çok bekleyebiliriz. Yenilenmiş tasarımlara ve daha fazla ekran alanına sahip olmak iyidir. Ancak işlemciler bu cihazlarda daha tutarlı bir uzun vadeli yazılım deneyimi için önemlidir.

Uygulama geliştiricilerinin ayrıca Moto Razr’ın 21:9 form faktörü veya Samsung Galaxy Z Fold 2’nin 22.5:18 katlanmamış ekranı gibi çoklu en boy oranları için uygulamaları optimize etmesi gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir