Tarih:Aralık 2, 2023

Yeni Başlayanlar için En İyi Linux Dağıtımları 2021

Windows'tan sıkılıp Linux işletim sistemini denemek ister misiniz? Sizler için sıraladığımız kullanımı oldukça kolay Linux dağıtımlarından yardım alabilirsiniz...

Yeni Başlayanlar için En İyi Linux Dağıtımları 2020

Yeni başlayanlar için en iyi Linux dağıtımları, Windows ve Mac kullanıcılarının Linux kullanmaya başlamasını basit ve kolay hale getirir.

Seçim yapmanız biraz zor olabilir. Çünkü Linux ve açık kaynak ekosistemi genel olarak çok geniş bir kapasiteye sahiptir. Bunlardan bazıları oldukça iddialı güvenlik yamaları içerirken, bazı dağımlar güvenlik açısından sorunludur.

Linux dağıtımları çeşitliliği o kadar fazladır ki, kendinize uygun olan dağıtımı kesinlikle bulabilirsiniz. Ama nereden başlayacağını bilemeyen yeni kullanıcılar için Linux dağıtımı seçmek çok zor olabilir.

Aşağıdaki listede yeni başlayanlar için en iyi ve en basit Linux dağıtımlarını bir araya getirdik. Linux dağıtımları, kullanıcılarının yeni işletim sistemlerine geçtikleri anda, keyif alabilmelerini sağlamak için dikkat çekici özelliklerle birlikte geliyor.

2021 Yılının En İyi Linux Dağıtımları

1. Modicia OS Ultimate

Modicia OS Ultimate, geleneksel masaüstü tasarımında ilginç bir dokunuşa sahip modern bir Linux işletim dağıtımıdır. 3 GB’ın üzerinde bir ISO dosyası ile kurabileceğini bu dağıtım, çeşitli ve oldukça ilginç birçok uygulama ile geliyor.

Yeni Başlayanlar için En İyi Linux Dağıtımları 2020

Bu dağıtımın temel noktası ses ve video düzenleme görevleri için tasarlanmış olmasıdır. Bu işlemleri yerine getirmek için bir dizi uygulamaya sahip.

Modicia’nın en son sürümü Ubuntu 20.04 LTS’ye dayalıdır ve yenilikçi bir şekilde özelleştirilmiş Xfce masaüstünü kullanıyor. Geliştiriciler, perde arkasında performansı en üst düzeye çıkarmak için dağıtımın çeşitli yönlerini de değiştirdiler.

Modicia OS Ultimate indir

Ayrıca bkz: Kali Linux 2020.3 Yenilikleri ve Özellikleri 

2. MX Linux

Çekici bir şekilde ayarlanmış Xfce masaüstünü bünyesinde barındıran bir başka dağıtım da MX Linux’tur. Dağıtım harika bir görünümü var ve düşük donanımlı bilgisayarlarda bile oldukça iyi performans gösteriyor.

Yeni Başlayanlar için En İyi Linux Dağıtımları 2020

Masaüstü, genel ince ayarlara ve özel araç setine faydalı bağlantılar içeren bir karşılama ekranı ile açılır. Uygulamalar açısından dağıtım, oyun da dahil olmak üzere tipik bir kullanıcının gereksinimlerini karşılamak için her şeyi içeriyor.

MX, mevcut Debian Stable 10 sürümü üzerine inşa edilmiştir. Özel MX Linux araçlarının tümü, kullanıcıların kurulumlarını yönetmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır

MX Linux indir

Ayrıca bkz: REMnux 7.0 Yenilikler ve Özellikler

3. Netrunner Desktop

Netrunner’ın gelişimi, KDE masaüstünün geliştirilmesine de sponsor olan Blue Systems tarafından desteklenmektedir. Netrunner’ın KDE masaüstü mevcuttur. Ancak, stok KDE yerine Netrunner, Linux’a yeni başlayanlar için çekici hale getirmek için bazı ekstra uygulamalar ve diğer kolaylıklar içeren özelleştirilmiş bir arayüz ile birlikte gelir.

Yeni Başlayanlar için En İyi Linux Dağıtımları 2020

Netrunner, Debian Stable’ı temel alır ve günlük masaüstü uygulamalarını içeriyor. Varsayılan olarak, KDE’nin tam ekran uygulama başlatıcısını kullanır.

Netrunner, multimedya oluşturmak ve kullanmak için bazı uygulamaları içeriyor. Ayrıca Skype Web, Telegram ve WhatsApp gibi birkaç popüler web uygulamasını da içeriyor.

Netrunner indir

Ayrıca bkz: Feren OS 2020.11 Yenilikler ve Özellikler

4. Nitrux OS

Nitrux, KDE Project’nden ilham almış ve sistemine KDE uygulamalarını eklemiş Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır. Nitrux, KDE Plasma 5 masaüstü ve uygulamalarını kullanıyor. NX Desktop, estetik ve işlevselliğin birleştiği uygulamaları ile deneyimsiz Linux kullanıcıları için özel olarak ayarlanmıştır.

Yeni Başlayanlar için En İyi Linux Dağıtımları 2020

Geliştiriciler ayrıca, kullanıcı dostu olması için KDE masaüstünün diğer önemli bileşenlerinde ince ayar yaptılar. Örneğin, sistem simgeleri ve bildirim merkezi yeniden tasarlandı ve daha kolay erişim için ortam kontrolleri ses kontrolleriyle birlikte kullanıldı.

Dağıtım, günlük bir masaüstü dağıtımından bekleyebileceğiniz tüm uygulamalara sahip. LibreOffice ve Firefox gibi birkaç ana uygulamayla birlikte geliyor. Ayrıca Index dosya yöneticisi, VVave müzik çalar, Pix resim galerisi, Nota metin düzenleyici ve diğerleri var.

Nitrux OS indir

Ayrıca bkz: Microsoft Office Linux Kurulumu Nasıl Yapılır

5. Pop!_OS

Pop! _OS, Ubuntu’nun Unity masaüstünü kullanımdan kaldırarak kendi dağıtımını geliştirmesinin bir sonucudur. Pop Shell olarak adlandırılan Ubuntu’nun Gnome’u üzerinden kendi kullanıcı arayüzünü kullanıyor. Öne çıkan noktalardan biri, mükemmel bir tasarımı bulunmasıdır.

Yeni Başlayanlar için En İyi Linux Dağıtımları 2020

Ayrıca Pop! _OS, tamamen klavye kullanılarak kontrol edilebilir, bu da gezinmeyi oldukça basit ve anlaşılır hale getirir. Yeni başlayanlar için Pop Shop olarak bilinen kendi uygulama mağazasına sahiptir.

Pop! _OS ayrıca varsayılan olarak etkinleştirilmiş donanım video hızlandırmasına sahiptir. Ayrıca, Grub’dan daha hafif olan systemd-boot yöneticisini kullanır ve kurulduğu ilk andan itibaren tam disk şifrelemesini mümkün kılan tek Linux dağıtımı olduğu gerçeğiyle gurur duymaktadır.

Pop!_OS indir

Ayrıca bkz: Linux Yapımı PinePhone CE KDE Telefon – Fiyatı ve Özellikleri

6. Linux Mint

En iyi Windows alternatifleri arasında değerlendirilen Linux Mint, kullanıcılar için oldukça basit bir arayüz sunuyor. Görünümde küçük değişiklikler olmasına karşın, tasarım açısından Microsoft Windows’u andırmaktadır.

Yeni Başlayanlar için En İyi Linux Dağıtımları 2021

İçerisinde dahili olarak bulabileceğiniz video oynatıcısından müzik çalara kadar birçok uygulama mevcut. Ayrıca içerisinde bulunan mağazadan doğrudan farklı programları da denemeniz mümkün.

Linux Mint indir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir