Tarih:Mayıs 25, 2024

Kali Linux 2020.3 Çıktı – Hacker Olmak Hiç Bu kadar Kolay Olmamıştı

Offensive Security, Kali Linux 2020.3 sürümünü yayınladı. Yeni sürümde bir dizi heyecan verici yeni özellik ve iyileştirme yer alıyor. Biraz kod bilerek internet üzerinde Hacker olmak istiyor musunuz? Sizin için Kali Linux bir veli nimet olarak ön plana çıkıyor.

Kali Linux aslında güvenlik açıklarını tarayarak, kendi içerisinde bir dizi işlemden geçirip size sonuçları gösteren işletim sistemidir. Linux tabanlı olan bu işletim sisteminde, web tabanlı, bilgisayar sistemleri gibi bir çok durumu taramanız mümkün.

Kali Linux 2020.3’ün en iyi 5 yeni özelliğine bir göz atalım:

Kali Linux 2020.3 ile Gelen Yenilikler Neler?

1. Yeni ZSH Shell (Terminal) ile Tanışın

Yeni sürümde yapılan büyük bir güncelleme, ZSH Shell uygulamasının eklenmesidir. Kali Linux’un varsayılan olarak BASH (Bourne Again Shell) kullandığını biliyor olabilirsiniz. Ancak ZSH’nin piyasaya sürülmesiyle Kali şimdi varsayılan BASH’dan ZSH Shell’e geçmeyi planlıyor.

Kali Linux 2020.3 Çıktı - Hacker Olmak Hiç Bu kadar Kolay Olmamıştı

ZSH, Bourne’un birçok iyileştirme içeren genişletilmiş bir sürümüdür. BASH, 2020.3 sürümünde hala varsayılan Shell olsa da, ZSH artık önceden yüklenmiş BASH’ın yerini alması planlanıyor.

2. Otomatik HiDPI Desteği

Popüler Linux dağıtımları, Ubuntu 20.04 ve Linux Mint 20 gibi HiDPI ekranları için desteği geliştiriyor. Ancak bazen yeni bir Linux kurulumundan sonra, düzgün çalışmasını sağlamak için ayarları değiştirmemiz gerekiyor.

Kali Linux 2020.3 Çıktı - Hacker Olmak Hiç Bu kadar Kolay Olmamıştı

Bu nedenle, yeni Kali, HiDPI ekranlar arasında otomatik ve kolay bir şekilde geçiş yapmak için yeni bir “kali-hidpi-mode” tanıttı. Manuel ayarlara çok fazla müdahale etmek yerine, kali-hidpi modunda yazabilir veya geçişi otomatikleştirmek için menüden seçebilirsiniz.

3. Win-KeX ile Windows Uygulamaları Açmak Çok Kolay

Win-KeX, Windows ve Kali Masaüstü Deneyimini geliştirecek yeni bir paket sürümüdür. Şu komutu çalıştırarak kurabilirsiniz:

sudo apt update && sudo apt install -y kali-win-kex

Kali Linux 2020.3 Çıktı - Hacker Olmak Hiç Bu kadar Kolay Olmamıştı

Win-KeX’i kurduktan sonra kxe yazın ve iki dakika içinde WSL2’de (Linux 2 için Windows Alt Sistemi) çalışan Kali Linux’un GUI versiyonunu elde edeceksiniz. Win-KeX hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yayınlanma sayfasına göz atabilirsiniz.

4. Kali Mobil Sürümü İçin Yeni Cihaz Desteği

Kali NetHunter, Android cihazlar için Kali Linux tabanlı bir mobil pentest platformudur. Kali Linux’u mobil cihazlarda daha da genişletmek için Kali NetHunter, Nokia 3.1 ve Nokia 6.1 telefonlar için destek ekledi.

Kali Linux 2020.3 Çıktı - Hacker Olmak Hiç Bu kadar Kolay Olmamıştı

Nokia telefonunuz varsa, burada bulunan imaj dosyalarını indirebilirsiniz. İmajlar minimum Kali tabanı içermesine rağmen, tüm varsayılan araçları şu komutu kullanarak da yükleyebilirsiniz:

sudo apt install -y kali-linux-default

5. ARM Cihazları için Yeni Güncellemeler Var

Kali Linux 2020.3 sürümüyle birlikte Offensive Security, Pinebook Pro ve Raspberry Pi gibi ARM tabanlı cihazlar için ARM imajlarına güncellemeler de ekledi. Değişiklikler, kali-linux-default meta paketlerinin eklenmesini ve tüm yeni ARM görüntülerinin boyutunun küçültülmesini içeriyor.

Kali Linux 2020.3 ARM Güncellemerini İçeren Bazı Önemli Değişiklikler şunlardır:

  • Pinebook görüntüsünde artık ilk önyükleme yerine görüntü oluşturma sırasında eklenen bir Wi-Fi sürücüsü var.
  • Pinebook Pro için yukarı akış bellenimi ccode = DE‘ den ccode = all‘a değişti.
  • 64 bitlik Raspberry Pi görüntüleri artık görüntü oluşturma sırasında oluşturulan Raspberry Pi kullanıcı alanı yardımcı programlarına sahiptir.
  • ODROID-C2 görüntüsü, artık satıcı tarafından sağlanan çekirdek yerine Kali çekirdeğini kullanıyor.
  • /etc/fstab dosyası artık UUID aracılığıyla kök bölümü içermektedir.

Kali 2020.3’teki Diğer İyileştirmeler

  • Her varsayılan araç için yeni simgeler oluşturuldu
  • Kali NetHunter için yeni bir Bluetooth araçları seti eklendi
  • GNOME dosya yöneticisi Nautilus için yeni tema
  • GNOME sistem monitöründe yığılmış CPU grafikleri ve eşleşen renkler

Kali Linux 2020.3 Çıktı - Hacker Olmak Hiç Bu kadar Kolay Olmamıştı

Kali Linux 2020.3 Nasıl İndirilir veya Yükseltilir?

Hali hazırda Kali’nin mevcut sürümünü kullanıyorsanız, sisteminizi en son v2020.3’e yükseltmek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo apt update && sudo apt -y full-upgrade

Bununla birlikte, sıfırdan yeni bir kurulum istiyorsanız, yeni ISO görüntüsünü ilgili sisteminizin resmi sayfasından indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir