Tarih:Mayıs 25, 2024

Feren OS 2020.11 Güncellemesi Geldi – Yenilikleri ve Kurulumu

Feren OS 2020.11 Güncellemesi Geldi - Yenilikleri ve Kurulumu

Feren OS işletim sisteminin kurucusu Dominic Hayes, Feren OS 2020.11 güncellemeyi duyurdu. Güncellemenin kod adı “Carbon” olmakla birlikte, ekran yüzünü paylaşarak efsane bir işletim sistemine sahip olacağımızı gösterdi.

En son yayınlanan poster, görsel görünümden temel bileşenlere kadar çok sayıda değişiklik içeren büyük bir sürümü işaret ediyor. Yeni Feren OS 2020.11 ile nelere sahip olacağımıza hızlıca bir göz atalım.

Feren OS 2020.11 ile Gelen Yenilikler Neler?

Kasım güncellemelerinden başlayarak, Feren OS nihayet temel sistemini önceki uzun vadeli Ubuntu 18.04’ten mevcut Ubuntu 20.04‘e yükseltti. Temel olarak değiştirildiği için, Feren OS Classic sürümü artık en yeni Feren OS tabanında mevcut değildir.

Ayrıca bkz: Microsoft Office Linux Kurulumu Nasıl Yapılır

Buna karşılık Feren OS Classic, Nisan 2023’e kadar yani, Ubuntu 18.04’ün kullanım ömrünün sonuna gelene kadar güncellemeleri almaya devam edecek. Ayrıca 2020.11 ve sonraki sürümlerin 32 bit sistem için desteği kaldırılıyor.

Feren OS 2020.11 Güncellemesi Geldi - Yenilikleri ve Kurulumu

En baştan fark edeceğiniz gözle görülür değişikliklere yepyeni Feren OS Tour uygulamasının gelmesi olabilir. GNOME 3.38 Hoş Geldiniz Turu uygulamasından esinlenen Feren OS 2020.11‘de de yeni bir karşılama ekranımız var.

İşletim sisteminin karşılama turunu geçtikten sonra tamamen yeniden tasarlanmış bir tema da fark edeceksiniz. Örneğin daha koyu bir tema, yeni bir maksimize simgesi, özel bir Qt5 Uygulama Stili, Adwaita tabanlı GTK2 ve bir GTK3 teması.

Diğer tema değişiklikleriyle ilgili tüm ayrıntılar için, resmi tema tasarım duyurusunu okuyabilirsiniz.

İşte Feren OS Kasım Posterinin içerdiği diğer önemli iyileştirmelerin bir özeti:

  • Linux Mint Deposunun Kaldırılması
  • Varsayılan yazı tipi olarak Inter
  • Tamamen yeni arka planlar
  • Yeni Vurgu Renkleri: Mor ve Sarı
  • Önyükleme Ekranı Plymouth Temasındaki Güncellemeler
  • OEM Yapılandırmasında İyileştirmeler
  • Calamares yükleyici için kullanıcı arayüzü düzeltmeleri
  • ZSTD Sıkıştırma
Feren OS 2020.11 Güncellemesi Geldi - Yenilikleri ve Kurulumu

Feren OS 2020.11 Nasıl Kurulur?

Halihazırda Feren OS işletim sisteminin önceki sürümünü kullanıyorsanız, şu an itibariyle sisteminizi yeni bir temel sistem tarafından desteklenen yeni bir sürüme güncelleyemezsiniz. Bunu ilerleyen zamanlarda yapmak mümkün olabilir.

Şu anda Kasım güncelleme sürümünü denemek için sıfırdan yeniden yüklemeniz gerekiyor. En son ISO görüntüsünü resmi indirme sayfasından edinebilirsiniz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir