Hacker Platformu Kali Linux 2020.4 Yayılandı – İşte Yenilikler
Hacker Platformu Kali Linux 2020.4 Yayılandı - İşte Yenilikler
Bilgisayar

Hacker Platformu Kali Linux 2020.4 Yayılandı – İşte Yenilikler

Kali Linux 2020.1, 2020.2 ve 2020.3‘ten sonra, Offensive Security yeni bir Kali Linux 2020.4 sürümü duyurdu. Etik Hackerlar için bazı şaşırtıcı özelliklerle dolu 2020 serisinin dördüncü ve son sürümü olarak geliyor.

Bilmeyenler için kısaca açıklayalım. Kali Linux, içerisinde bulunan araçlar sayesinde güvenlik açıklarını test etmek için kullanılıyor. Sunduğu araçlar, eğitim amaçlı olsa da, bazı eller de bu durum illegal amaçlar için kullanılabiliyor.

Yeni Kali Linux 2020.4 sürümü, wifi şifre kırma, site açıkları tarama, wifi üzerinden diğer bilgisayarlara sızma işlemlerini oldukça kolay hale getiriyor. Yeni yayınlanan sürüm ile nelere sahip olacaksınız şöyle bir göz atalım.

Kali Linux 2020.4 ile Gelen Yenilikler

1. ZSH varsayılan Shell olarak kullanıcılak

Önceki sürümde tanıtıldığı ve planlandığı gibi ZSH Shell (Z Shell) nihayet masaüstü ve bulut için yeni Kali Linux 2020.4’te varsayılan komut satırı olarak BASH’ın (Bourne Again Shell) yerini aldı.

Hacker Platformu Kali Linux 2020.4 Yayılandı - İşte Yenilikler

Ancak Bash, ARM, Container, NetHunter ve WSL gibi diğer platform görüntüleri için hala varsayılan bir terminaldir.

2. Bash terminalinin teması değişti

Hacker Platformu Kali Linux 2020.4 Yayılandı - İşte Yenilikler

Giderek görselliğe önem veren Kali Linux, artık temalarda da değişikliğe gidiyor. Tek düze Bash ekranının temasını, artık daha yumuşak ve dikkat çekici bir tema ile değiştirdi.

3. AWS Bulut Sistemi Güncellendi

V2020.4 ile Kali Linux, AWS Bulut görüntüsü için kali-linux-headless adlı yeni bir meta paket sundu. Tüm varsayılan komut satırı araçlarını bu, bünyesinde taşıyor.

Ek olarak, Kali Linux artık Amazon GovCloud’un bir parçası ve yeni bir marketplace girişine sahip. Eski girişinizdeki en son örneği kullanarak en son Kali sürümünü istiyorsanız, yeni bir girişe geçmeniz gerekiyor.

4. CrackMapExec (CME) Aracı

CrackMapExec (CME) aracını zaten biliyorsanız ve kullanıyorsanız, Kali’nin resmi olarak byt3bl33d3r ile ortaklık kurduğunu duymak sizi heyecanlandıracaktır.

Bu, CME’nin Kali paketi güncellemeleri doğrudan özel kod tabanından çekeceğinden, tüm Kali Linux kullanıcılarının CME’deki en yeni değişikliklere herkese açıklanmadan önce erişebilecekleri anlamına geliyor.

5. Windows ARM Cihazlar için Win-KeX

Win-KeX paketi, Windows artı Kali Masaüstü Deneyimini iyileştirmeyi amaçladığından, yeni sürüm ile “Gelişmiş Oturum Modu (–esm)” sunuyor.

Bu mod, “Window” moduna benzer şekilde çalışır. Ek olarakUzak Masaüstü Protokolünü (RDP) ve Windows için yerel istemciyi kullanıyor. Bu nedenle, “Windows on ARM” cihazlarının kullanıcılarının Win-KeX’i kullanmasına da izin verir.

6. Diğer Güncellenen Araçlar

Etik hackerlar için diğer yeni yazılımların yanı sıra Kali Linux 2020.4, Linux kerneli, GNOME ve KDE masaüstünü de yükseltti. Ayrıca diğer güncellenen araçlar;

  • Apple bleee
  • CertGraph
  • dnscat2
  • FinalRecon
  • goDoH
  • hostapd-mana
  • Metasploit Framework v6
  • Whatmask

Kali Linux 2020.4 Nasıl Kurulur

Yukarıda belirtilen tüm özelliklerin tadını çıkarmak istiyorsanız, birkaç platform için mevcut olan yeni Kali 2020.4 ISO dosyasını indirebilirsiniz.

Ya da zaten önceki sürümü kullanıyorsanız, aşağıdaki komutları çalıştırarak sisteminizi yükseltin:

$ sudo apt update && sudo apt -y full-upgrade

ZSH Shell’i varsayılan olarak kullanmak için ise aşağıdaki kodu kullanın.

$ cp -i /etc/skel/.zshrc ~/ 
$ chsh -s /bin/zsh 
$ zsh

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir