Tarih:Mayıs 25, 2024

Gizliliğe Önem Veren En İyi WhatsApp Alternatifleri 2021

WhatsApp'ın en yeni gizlilik açıklamasından sonra alternatif bir uygulama bulmak şart oldu. Sizler için en iyi WhatsApp alternatiflerini derledik...

Gizliliğe Önem Veren En İyi WhatsApp Alternatifleri 2021

WhatsApp alternatifleri 2021 uygulamaları WhatsApp’ın son gizlilik kararından ötürü popüler olmaya başladı. Anlık mesajlaşma uygulaması tarafından uygulanan son politika değişiklikleri göz önüne alındığında gizlilik odaklı en iyi WhatsApp alternatiflerini aramanız gerektiğinden eminim.

Altı yıl önce, Facebook WhatsApp’ı satın aldığında, kişisel verilerimizin sosyal medya devi ile paylaşılmasının an meselesi olduğunu hepimiz biliyorduk.

WhatsApp artık kullanıcıları yeni politikaları kabul etmeye ya da mesajlaşma platformuna erişimi kaybetmeye zorluyor.

Facebook’un sahip olduğu platform, sözde uçtan uca şifreleme ile ücretsiz bir uygulama olarak kalmaya devam ederken, kişisel verilerinizi toplamak ve Facebook ve Instagram ile paylaşmak için izninizi ister hale geldi.

Gizlilik Odaklı En İyi WhatsApp Alternatifleri 2021

Neyse ki, Facebook’un her şeyi gören gözünden kaçmak ve mahremiyetlerini korumak isteyenler için her şey kaybolmuş değil. Tıpkı WhatsApp gibi hizmet veren ancak kişisel alanınızı işgal etmeyen başka birkaç güvenli mesajlaşma uygulaması vardır.

1. Signal

Signal, 2021’de kullanabileceğiniz en iyi gizlilik odaklı WhatsApp alternatifidir. Herhangi bir kullanıcı bilgisi toplamaz ve tıpkı WhatsApp gibi uçtan uca şifreleme sunar. Yeni bir profil oluştururken, tüm sorduğu cep telefonu numaranızdır, ancak bu da profilinize bağlı değildir.

Gizliliğe Önem Veren En İyi WhatsApp Alternatifleri 2021

Özellikler açısından, bire bir sohbetler, gruplar, görüntülü / sesli aramalar, kaybolan mesajların yanı sıra kişisel mesajlarınızı arkadaşlarınızın ve aile üyelerinin meraklı gözlerinden uzak tutmak için bir gizlilik kilidi elde edersiniz. Kullanımı kolay arayüzü sayesinde WhatsApp’ı anında unutacaksınız!

Ayrıca bkz: En İyi TikTok Alternatifi

2. Session

Session’ın gizlilik politikasının ilk satırında “Session kim olduğunuzu, kiminle konuştuğunuzu veya mesajlarınızın içeriğini asla bilemez.” Hassas meta verilerinizi azaltmaya odaklanan uçtan uca şifreli bir mesajlaşma programı olması, onu her türlü gözetimden mutlak gizlilik ve özgürlük isteyen kullanıcılar için 2021’deki en iyi WhatsApp alternatiflerinden biri haline getiriyor.

Gizliliğe Önem Veren En İyi WhatsApp Alternatifleri 2021

Session, IP adresiniz de dahil olmak üzere tanımlayıcı bilgileri saklamaz. Böylece bu platformda her zaman anonim kalmanız mümkün. WhatsApp alternatifleri 2021 arasında açık kaynaklı olarak ön plana çıkar ve kullanıcılar için güzel bir karanlık mod sunar.

3. Viber

Viber, 2021 WhatsApp alternatifleri arasındaki en eski mesajlaşma uygulamalarından biridir. Viber’deki tüm mesajlar uçtan uca şifrelenmiştir ve bir zamanlayıcıyla kendi kendini silme moduna ayarlanabilir.

Uygulama ayrıca bir sohbette diğer kullanıcının kimliğini gizli anahtarları değiştirerek doğrulamanıza yardımcı olan bir Güvenilir Kişiler özelliği sunar. Dolayısıyla, bağlantınız gelecekte hesap ayrıntılarını değiştirirse Viber sizi bilgilendirecektir.

Gizliliğe Önem Veren En İyi WhatsApp Alternatifleri 2021

Tıpkı WhatsApp gibi, Viber de çevrimiçi durumunuzu gösteriyor, ancak gizlemeniz gerekirse bunu devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca okundu bilgilerini devre dışı bırakabilir, görüşmeleri gizleyebilir ve bir PIN koduyla mesajları kilitleyebilirsiniz.

Ayrıca bkz: En İyi Shazam Alternatifleri 2020

4Wickr Me

Wickr Me, Perfect Forward Secrecy (PFS) ile AES 256, ECDH521 ve RSA 4096 Şifreleme algoritmalarını kullanarak uçtan uca şifreleme sunar. Anonim hesaplar oluşturmanıza ve sonsuza kadar var olmasını istemediğiniz kaybolan mesajlar ve ekler göndermenize olanak tanır. Mesajın süresi dolduktan sonra tüm kullanıcı içeriği cihazdan silinir.

Wickr Me, IP veya MAC adresinizi kaydetmediği için bu platformda anonimliği korumak daha kolaydır. Uygulama, kullanıcılarını anonim kullanıcı adlarına göre ayırt eder. Bu nedenle, yalnızca doğru kimlik bilgilerine sahip olan kişi bir Wickr Me hesabına giriş yapabilir.

Gizliliğe Önem Veren En İyi WhatsApp Alternatifleri 2021

Şirketin, kişisel bilgilerinize erişimi olmadığı için bir Wickr Me hesabının sahibini tanımlamanın bir yolu yoktur. Wickr Me’de bir telefon numarası bağlasanız bile, bu veriler şifrelenir ve şirket tarafından okunamaz – bu da onu en iyi WhatsApp alternatiflerinden biri yapar.

5. Threema

WhatsApp gibi bir mesajlaşma uygulaması olan Threema, güvenliği çok ciddiye alır ve mesajlar, paylaşılan dosyalar ve hatta durum güncellemeleri dahil tüm verileri şifreler. Bir hesap oluşturmak için bir e-posta adresi veya telefon numarası girmenizi bile gerektirmez. Bu, daha yüksek düzeyde bir anonimlik sunar.

Gizliliğe Önem Veren En İyi WhatsApp Alternatifleri 2021

Threema’yı en iyi WhatsApp alternatiflerinden biri yapan şey, açık kaynak olması ve kullanıcıların izlenmesine veya profillerinin oluşturulmasına yardımcı olan IP Adreslerini veya meta verileri kaydetmemesidir. Bununla birlikte, yukarıda bahsedilen uygulamaların aksine, Threema ücretsiz bir uygulama değildir ve ücretsiz bir deneme de sunmamaktadır. Sağladığı hizmet için aylık bir ücret ödemeniz gerekir.

Ayrıca bkz: En İyi PUBG Mobile Alternatifi Mobil Oyunlar

6. Element

Element’e daha önce Riot veya Vector isimleri altında rastlamış olabilirsiniz. Ayrıca WhatsApp alternatifinde herkese açık ve özel odalar, dosya paylaşımı, bildirimler üzerinde kapsamlı kontrol, okundu bilgisi, sesli ve görüntülü arama ve daha fazlası gibi ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahip olursunuz.

Gizliliğe Önem Veren En İyi WhatsApp Alternatifleri 2021

En iyi yanı, uygulamayı akıllı telefonunuzda kullanmak istemiyorsanız doğrudan tarayıcıda da çalışmasıdır. Kaydolmak için e-posta kimliği veya telefon numarası gibi kişisel kimlik bilgilerine ihtiyacınız yoktur, böylece anonimliğinizi koruyabilirsiniz.

7. iMessage

iPhone kullanıcıları zaten iMessage’a aşinadır ve bu Apple’a özel bir uygulamadır, ancak 2021’de Whatsapp’ın en iyi alternatiflerinden bahsederken bahsetmeye değer. Nedeni oldukça basit: Apple, gizlilik oyununu diğerlerinden daha sık alıyor.

Gizliliğe Önem Veren En İyi WhatsApp Alternatifleri 2021

iMessage ayrıca maksimum gizlilik için uçtan uca şifrelemeyi destekler. Apple, cihazınızda iMessage’ı şifreler, böylece cihazlar arasında aktarım sırasında mesajları okuyamaz. Mesajlarınızı okumak için, birinin sohbete katılan kilitli bir Apple cihazına veya cihazın şifresine veya biyometrik oturum açma veya yedeklemelerine erişmesi gerekir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir