Tarih:Mart 28, 2023

En İyi Fantastik Filmler 2021

2021 yılının en iyi fantastik filmleri ile macera dolu saatlere hazır mısınız? İşte sizin için derlediğimiz en iyi fantastik filmler kuşağı...

Gerçek hayattan kaçışın en etkili şekilde sağlandığı şeylerden birisi şüphesiz en iyi fantastik filmler aracılığyla gerçekleşiyor. Özellikle fantastik filmler kesinlikle ortamın en saf ve en uygun ulaşım biçimleridir. İzleyiciyi can alıcı noktadan yakalar ve onları dünyayla olan kendi ilişkilerini sorgulatan uzak topraklara ve büyülü kavramlara götürür. Bu yüzden en iyi fantastik filmler hayatımızda büyük bir yer kaplar.

Bazı tanımlara göre, “fantezi” bilim kurgu ve süper kahramanların yanı sıra elfler ve sihirbazları kapsayan bir kelimedir. Bu filmler sayesinde ister modern dünyadan kaçabilir, isterseniz de modern dünyaya fantastik olaylar yerleştirebilirsiniz.

Gerçek hayatta olmasını isteyip de yaşayamayacağımız durumları en iyi fantastik filmler 2021 listesinde derledik. En iyi fantastik filmler sayesinde kendinizi filmin içerisinde hissedeceksiniz. Daha fazla film için En İyi Filmler kategorimize göz atabilirsiniz.

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Fantastik Filmler

Pi’nin Yaşamı/Life Of Pi (2012)

2012’de gösterime sürülen film, Ang Lee tarafından yönetilmiştir. Filmin uyarlaması aynı isme sahip Yann Martel’in romanından yapılmıştır. 16 yaşında Pi Patel’in sal üzerinde hayatta kalma macerası anlatılmıştır. Ayrıca Pi’nin yanında yer alan Bengal kaplanı da hikayede önemli bir yere sahiptir. Suraj Sharma, Irrfan Khan ve Adil Hussain, başrol oyuncularıdır. 

IMDb Puanı: 7,9

Makas Eller/Edward Scissorhands (1990)

Johnny Depp, Winona Ryder ve Dianne Wiest gibi dünyaca ünlü starların başrolde yer edindiği Makas Eller, 1990 yapımı bir fantastik-macere-dram-romantizm filmdir. Yönetmenliğini Tim Burton yapmıştır. Johnny Depp, elleri yerine makas bıçaklara sahip bir yaratık olan Edward adında bir adamı oynuyor. Bir aile tarafından alınan Edward, bu ailenin kızına aşık olur. Heyecan dolu bu filmi izlerken muhteşem duygulara kapılacaksınız.

IMDb Puanı: 7,9

Bay Hiçkimse/Mr. Nobody (2009)

Yönetmenliğini Jaco Van Dormael’in yaptığı Bay Hiçkimse, 2009 yılında gösterime girmiştir. Başrollerini Jared Leto, Sarah Polley, Diane Kruger, Linh Dan Pham, Rhys Ifans, Natasha Little, Toby Regbo ve Juno Temple’ın paylaştığı, fantastik ve drama filmidir. 118 yaşındaki Nemo, 2092 yılında dünya üzerinde yaşayan son ölümlüdür ve film boyunca Nemo’nu hayat hikayesine değinilmektedir. 

IMDb Puanı: 7,8

Hugo (2011)

Martin Scprsese’nin yönetmenliğini yaptığı film, Amerika, Birleşik Krallık ve Fransa yapımı bir filmdir. Bu film The Invention of Hugo Cabret isimli grafik romandan uyarlanmıştır. Yalnız bir çocuğu konu edinen film, Paris’te bir istasyonda geçmektedir. Asa Butterfield, Chloë Grace Moretz ve Christopher Lee gibi önemli isimlere yer verilmiştir. 

IMDb Puanı: 7,5

The Curious Case of Benjamin Button/Benjamin Button’ın tuhaf hikâyesi (2008)

Kısa öyküden uyarlanan filmin yönetmenliğini David Fincher yapmıştır. Baş rollerinde Brad Pitt ve Cate Blanchett’e yer verilen film hem duygulanmanıza hem de mükemmel anlar yaşamanıza sebep olacaktır. Film, geriye doğru yaşlanan bir adam olarak Brad Pitt’i ve hayatı boyunca aşık olduğu Cate Blanchett’in hikayesini anlatıyor.

IMDb Puanı: 7,8

Big Fish/Büyük Balık (2003)

Yönetmenliğini Tim Burton’ın yaptığı film, ABD’nin en popüler fantastik dram filmlerindendir. Hayal kırıklığına uğramış bir oğul, ölmekte olan babasının hayatındaki gerçekliği ve kurguyu ayırt etmeye çalışır. Ewan McGregor, Albert Finney ve Billy Crudup gibi önemli isimlerin yer aldığı Büyük Balık’ı izleyerek bambaşka bir dünyaya yolculuğa çıkabilirsiniz.

IMDb Puanı: 8,0

El laberinto del fauno/Pan’ın Labirenti (2006)

Guillermo del Toro tarafından yönetilen filmin baş rol oyuncuları Ivana Baquero, Ariadna Gil ve Sergi López’dir. Hikaye, İspanya İç Savaşı’ndan beş yıl sonra, 1944 yazında geçmektedir. Anlatı, bu gerçek dünyayı bir labirent olarak ele almaktadır.

IMDb Puanı: 8,2

Ayrıca Bkz: En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2020

Midnight in Paris/Paris’te Gece Yarısı (2011)

Woody Allen yönetmenliğinde çekilen film romantik komedi ve fantezi türleri ile karşımıza çıkmaktadır. Owen Wilson, Rachel McAdams ve Kathy Bates gibi önemli isimlerin bulunduğu film Paris’te geçiyor. Gil Pander’ın materyalist nişanlısı ve farklı amaçları hedefleyen bu çiftin ilişkilerinin eksik yönleri konu alınmıştır. Film, nostalji ve modernizm temalarını araştırıyor.

IMDb Puanı: 7,7

Dark Shadows/Karanlık Gölgeler (2012)

Tim Burton’ın popüler fantastik filmlerinden birisi olan Dark Shadow, gotik bir tema içermektedir. Fantastik film severler tarafından yoğun ilgi toplayan filmin baş rol oyuncuları Johnny Depp, Michelle Pfeiffer ve Eva Green’dir. 1760 yılında, Liverpool’dan Yeni Dünya’ya yolculuğa çıkan genç Barnabas Collins ve zengin ailesinin hikayesini anlatır.

IMDb Puanı: 6,2

Soul (2020)

Soul, Pixar Animasyon Stüdyoları yapım şirketi tarafından yönetilen ve Walt Disney Pictures tarafından yayınlanan 2020 yapımı Amerikan bilgisayar animasyonlu fantastik komedi drama filmidir. Hikaye, bir caz müzisyeni olarak işine ara vermek zorunda kalan, ruhunu ve bedenini yeniden birleştirmeye çalışan Joe Gardner adlı bir ortaokul müzik öğretmenini anlatmaktadır.

IMDb Puanı: 8,2

Ayrıca Bkz: En İyi Komedi Filmleri 2020

Elf (2003)

Elf, Jon Favreau tarafından yönetilen 2003 yapımı fantastik Amerikan komedi filmidir. Will Ferrell, James Caan, Zooey Deschanel, Mary Steenburgen, Daniel Tay, Bob Newhart ve Ed Asner’ın oynadığı film sizleri hem eğlenceli hem de farklı bir dünyaya sürükleyecektir. Ayrıca Noel teması da filme bambaşka bir atmosfer katmıştır. Film, Noel Baba’nın elfleri tarafından Buddy’i benimseyerek büyütmesini konu edinmektedir.

IMDb Puanı: 7,0

Noel Gecesi Kabusu/The Nightmare Before Christmas (1993)

Noel Gecesi Kabusu, Henry Selick tarafından yönetilen 1993 yapımı Amerikan stop-motion tekniği kullanılarak ortaya çıkarılan fantastik filmdir. Filmin senaryosu ise Tim Burton, Michael McDowell ve Caroline Thompson’a aittir. Cadılar Bayramı kasabasında yaşayan Kral Jack Skellington’un yanlışlıkla Noel kasabasına gitmesinin ardından yaşadığı maceralara değinilmiştir. Herkesin mutlaka izlemesi gereken filmler arasındadır.

IMDb Puanı: 8,0

Oz Büyücüsü/The Wizard of Oz (1939)

Oz Büyücüsü, Victor Fleming tarafından yönetilen 1939 Amerikan müzikal fantastik filmidir. Florence Ryerson ve Edgar Allan Woolf ise senaryonun büyük bir bölümünü yazan önemli isimlerdir. Tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak bilinen Oz Büyücüsü, L. Frank Baum tarafından yazılan Oz Büyücüsü (The Wonderful Wizard of Oz) adlı çocuk kitabından esinlenilerek oluşturulmuştur. Judy Garland, Frank Morgan, Ray Bolger ise başrolde yer alan önemli kişilerdir.

IMDb Puanı: 8,0

Ayrıca Bkz: En İyi Anime Serileri

Aladdin (2019)

Aladdin, Walt Disney Pictures tarafından 2019 yılında vizyona giren müzikal fantastik filmidir. Yönetmenliğini Guy Ritchie yapmıştır. Disney’in aynı adlı 1992 animasyon filminin uyarlamasıdır. Başrolde Will Smith, Mena Massoud ve Naomi Scott gibi önemli isimlere yer verilmiştir.

IMDb Puanı: 6,9

Orman Çocuğu/The Jungle Book (2016)

Yönetmenliğini Jon Favreau’nun yaptığı Orman Çocuğu, en iyi fantastik filmler arasında değerlendirilmektedir. Üreticisi Walt Disney Picture olan filmde maceradan maceraya koşmanıza olanak tanınmaktadır. Ayrıca filmin yapımında Rudyard Kipling’in Ormanın Kitabı adlı eserinden esinlenmeler yer almaktadır. Neel Sethi, Bill Murray ve Ben Kingsley, başrolde yer verilen önemli isimlerdir.

IMDb Puanı: 7,4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir