Tarih:Haziran 16, 2024

Şarj Kablosunun Uzunluğu Şarj Hızını Etkiler mi

Şarj Kablosunun Uzunluğu Şarj Hızını Etkiler mi

Herkesin aklında deli sorular oluyor ya? Şarj kablosunun uzunluğu şarj hızını etkiler mi diye sorular da bunlardan biridir. Gereksiz gibi görünebilir ama aklınıza takılınca ille de bunun bir açıklaması olmalı dersiniz. Şimdi ise sizin bu sorunuza kısa bir cevap bulalım.

Şarj kablosunun uzunluğu ile şarj süresinin uzun ya da kısa olması söz konusu mu? Aslında benimde zaman zaman bu durum aklıma gelmiyor değil. Ama biraz yabancı sitelerden araştırma yaptım. Bulduğum birkaç önemli noktayı sizinle paylaşmak istedim.

Öncelikle sorumuza göz atalım. Ayrıca farklı konularda bilgi almak için İpucu kategorimize göz atabilirsiniz.

Daha Kısa Şarj Aleti Daha Hızlı Şarj Anlamına mı Geliyor?

Aslında sorumuzun cevabı fizik içerisinde gizli duruyor. Çünkü elektrik direncine göre bu durumd değişiyor.

Direnç = Uzunluk / Kesit Alanı

Formüle göre uzunluk ne kadar yüksekse, dirençte o kadar yüksek bir değer alıyor. Dolayısıyla uzunluk önemli bir faktör. Bunu deneyen bir kişi XDA üzerinde yaptığı araştırmayı paylaşıyor. Paylaşımda 30cm (12inç), 90cm (36 inç) ve 182cm (72inç) uzunluğundaki kablolar ile bir deney yapıyor.

30cm’lik şarj kablosunun daha hızlı şarj ettiğini görüyor. Sonuçları diğer uzunluktaki kablolar ile deniyor ve 90cm’lik olan da 182cm’likten daha hızlı şarj ediyor.

Sonuç

Tabi ki bu durum aynı şarj cihazının farklı uzunlukta ki kabloları ile gerçekleşiyor. Dolayısıyla daha uzun şarj kablosu daha uzun şarj süresi anlamına geliyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir