Tarih:Mayıs 25, 2024

NASA Ay Görevleri için Yeni GPS Modeli Geliştiriyor

NASA, ay görevlerinde uzay araçlarının daha doğru rotada ilerlemesine yardımcı olmak için yeni bir GPS modeli geliştiriyor...

NASA Ay Görevleri için Yeni GPS Modeli Geliştiriyor

Ay’a inerken karşılaşılan en büyük engellerden biri doğru navigasyon sisteminin olmamasıdır. Uzay aracının hızı biraz düşerse, uzay gemisi ayın uzak bir noktasına çarpabilir. Bu durum NASA için büyük bir önem taşımaktadır. Ortaya çıkan bir rapora göre NASA, olası tehlikeleri engellemek adına aya iniş için yeni bir GPS modeli inşa ediyor.

Üstelik geliştirilen protatipler ile bunu yakın zamanda da test edecekler. Yeni gelişirilen GPS modeli, Ay’ın çevresinde Dünya’nın Küresel Navigasyon Uydu Sisteminden (GNSS) gelen sinyalleri kullanabilen yeni bir ay navigasyon sistemini kullanacak. 2024 yılına kadar yapılması beklenen test, Firefly Aerospace tarafından inşa edilen Blue Gost uzay aracı ile gerçekleştirilecek.

GNSS, uzaydan yeryüzünde bulunan alıcılara zamanlama, konumlandırma ve navigasyon sinyallerini ileten uydu topluluklarını ifade eden genel bir sistemdir. Bunun en popüler alt sistemlerinden birisi ise herkesin adını duyduğu GPS’tir.

NASA Ay Görevleri için Yeni GPS Modeli Geliştiriyor

NASA, yeni GPS denemeleri için İtalyan Uzay Ajansı (ASI) ile yakın ortaklık içinde kuruldu. Ay yüzeyi ile birlikte aya yapılan yolculuk sırasında tespit düzeltmelerini ilk hesaplayan şirket ASI olacak. Şirket, Avrupa’nın uzay navigasyon sistemi Galileo’dan ve GPS’den sinyal alacak. Testlerin başarılı olması içinde yeni sistemin ayın etrafında dönerken birden fazla irtifada çeşitli navigasyon deneyleri yapmasına izin verecek.

Ayrıca bkz: Volterra Projesi Nedir?

İnişten sonra Blue Ghost, Italyan Uzay Ajansı tarafından yüklenen antenini açacak ve 12 gün veya daha uzun süre boyunca veri toplayacaktır. Dünyaya geri gönderilecek ve gelecekteki görevler için operasyonel ay GPS sistemini oluşturmak için kullanılacak.

Kaynak: Gizmodo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir