Tarih:Mayıs 25, 2024

Volterra Projesi Nedir? İşte Yeni Yapay Zeka Aracının Özellikleri

Microsoft, yerel olarak yapay zeka simülasyonları oluşturmak için Volterra Projesini duyurdu. İşte özellikleri

Volterra Projesi Nedir? İşte Yeni Yapay Zeka Aracının Özellikleri

Microsoft, build 2022 etkinliğinde orijinal ismi “Project Volterra” olan yeni aracını tanıttı. Volterra Projesi, geliştiricilerin Qualcomm’un yeni Neural Processing SDK’sını kullanarak AI senaryolarını simüle etmelerine olanak sağlayacak. Qualcomm Snapdragon yonga seti ile desteklenen yeni araç, Microsoft’a göre, verimlilikle üstün bilgi işlem kapasitesi sağlayacak. Ek olarak sınıfının en iyisi sinir ağı işlemcisine sahip olacak.

Qualcomm’un yeni yongası, geliştiricilerin yerel ARM uygulamalarını test etmelerini ve oluşturmalarını sağlayacak şekilde ARM Tabanlı olacaktır. Ayrıca geliştiriciler Visual Studio, VSCode, vb. gibi uygulama geliştirme arayüzleri ile bunu rahat bir şekilde kullanabilecek. Volterra Projesi’nin, VSCode, Visual C++, NET 6, Visual Studio 2022, Java, Windows terminali desteği ile geliyor. Ayrıca Windows’ta yer alan alt Linux ve Android sistemleri gibi arayüzler için destek sağlayacak.

Ayrıca Python, Node, git ve LLVM gibi açık kaynaklı projeler için destek yakında eklenecektir. SDK ile gelen araçlar ise Windows cihazlarında geliştiricilerin komutlarını hata ayıklayarak ve yürüterek derin sinir ağlarının performansını analiz edecek. Ayrıca farklı performans ve güç profillerine sahip belirli işlemci çekirdekleri için ek API desteği ile Snapdragon tabanlı Windows cihazlarında AI modellerini sümüle etmek ve dönüştürmek için araçlar sağlayacak.

Volterra Projesi Nedir? İşte Yeni Yapay Zeka Aracının Özellikleri

Gelecekte Volterra Projesi

Windows, bu yeni Qualcomm sinir ağı işleme SDK’sı Project Volterra ile birlikte Windows kullanıcıları için büyük bir performans artışı sağladığını ileri sürüyor. Hatta bunun Qualcomm Yapay Zeka Motoru’nun verimli ve güçlü performansından yararlanılarak elde edileceğini belirtiyor. Yeni araca ek olarak Qualcomm kısa bir süre önce Qualcomm, Apple M serisi silikonlarla rekabet etmek için özel olarak tasarlanmış bir Snapdragon 8cx Gen3 yongayı piyasaya sürdü

2022’de, Apple tarafından piyasaya sürülen ve yapay zeka çipleri içeren Macbook M1 ile özel AI çipleri yeni bir norm haline geldi. Diğer tüm mobil çip üreticileri, ARM tabanlı yongaları üzerinde çalışıyor. Microsoft, yeni çıkan Windows 11 işletim sistemine ARM çip desteği eklemek için titizlikle çalıştıkları için en önemli oyuncular arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir