Tarih:Mayıs 25, 2024

Mozilla Firefox Çeviri Desteği Alıyor

Mozilla, herhangi bir bulut api özelliği taşımayan yeni çeviri aracını piyasaya sürdü...

Mozilla Firefox Çeviri Desteği Alıyor

Mozilla, Firefox için yepyeni bir dil-çeviri aracı yayınladı. Yeni Firefox çeviri herhangi bir bulut özelliği taşımıyor. Bunun yerine yerel bilgisayarınızda makine öğrenimi tabanlı işlemleri gerçekleştirecek. Google ve Microsoft gibi şirketlerden büyük ölçüde etkilenen Mozilla, bu hizmet ile büyük bir adım atıyor.

Google’ın Çeviri hizmeti gibi internet odaklı olmayan yeni çeviri aracı, bilgisayarınıza indirilip kullanılabiliyor. Ayrıca tarayıcı üzerinden eklenti olarak yükleyebilirsiniz. Ayrıca farklı bir tarayıcı kullanmak istiyorsanız, En İyi Chrome Alternatifleri adlı makalemizden yardım alabilirsiniz.

Firefox Çeviri Nasıl Çalışıyor?

Mozilla’ya göre Firefox, bir dilin çevirisini ilk yaptığında belirli kaynakları indirmesi gerekecek ve inen kaynaklar, önceden tanımlı olan dil modellerini içerecek. Bu işlemin ardından asıl çeviri işi bilgisayarınız tarafından gerçekleştirilecek.

Firefox çevirisinin tüm süreci bilgisayarınızın hafızasında korunacak. Çevrilen veya çevrilecek veriler tamamen gizli kalıp, herhangi bir bulut sunucusuna aktarılmayacaktır. Bu da ona Bulut Çeviri API hizmetini kullanıcılara sunan Google’a göre bir avantaj sağlıyor.

Mozilla Firefox Çeviri Desteği Alıyor

Google ve Microsoft’un bulut tabanlı teknolojileri doğru ve hızlı olsa da verilerinizi üçüncü bir tarafa göndermek ciddi bir gizlilik ve güvenlik riski oluşturur. Bazı insanlar bu riski almaya meyilli. Ancak bazıları, gerekmedikçe çevrimiçi reklamcılık devleriyle çalışmayı tercih etmezler.

Firefox Çeviri, kullanıcıların metni kendi dillerinde girmesine olanak tanıyor. Tarayıcı bu nedenle onu anında tercih edilen dile çevirecektir. Yeni çeviri aracı şu anda 12 dili desteklemektedir. Bunlar İspanyolca, Bulgarca, Çekçe, Estonca, Almanca, İzlandaca, İtalyanca, Norveççe Bokmal ve Nynorsk, Farsça, Portekizce ve Rusça.

Mozilla Firefox kullanıcısıysanız, hemen Mozilla çeviri eklentisini indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir