Tarih:Nisan 20, 2024

Linux Kernel 5.11 Yayınlandı – Yenilikler ve Özellikler

Linux'un yeni kerneli yayınlandı. Artık oyunlar için daha kullanışlı bir Linux sistemi yayında...

Linux Kernel 5.11 Yayınlandı - Yenilikler ve Özellikler

An itibariyle Linux Kernel 5.11 yayınlandı. Her zamanki gibi, iki aylık geliştirme sonraısnda Linux’un geliştiricisi Linus Torvalds resmi olarak yeni bir kararlı Linux Kernel 5.11’i yayınladı.

En son sürüm 5.11, yeni donanım etkinleştirmelerini içeriyor. Hem AMD hem de Intel‘e ek olarak ARM donanım desteğine kadar birçok yenilik içeriyor. Üstelik ağ geliştirmelerinin sürücü güncellemelerine kadar çeşitli kolaylıklar da getiriyor.

Linux 5.11’in içerdiği en ilginç yeni özelliklerden biri, Linux üzerinde Proton veya Wine ile modern Windows oyunlarını çalıştırmak için Syscall User Dispatch eklenmesidir. Bu da oyun oynamayı daha kolay hale getiriyor.

Ek olarak, piksel bazlı oyunlar için NVIDIA Tegra 3 ve Intel Integer Scaling (IS) grafiklerine dayalı Ouya Oyun Konsolu için destek ekledi. Bu arada AMD için, AMD Sensor Fusion Hub (SFH) desteğini etkinleştirdi ve CPU frekans değişmezliği etrafında çalışmak için sürücüler geliştirildi.

Ayrıca bkz: En İyi Linux Dağıtımları

Ağ alt sistemi tarafında, çekirdek 5.11, Intel WiFi “IWLWIFI” sürücüsünde WiFi 6E için 6GHz bant (Ultra Yüksek Bant veya UHB) desteği getiriyor. Artık tercih edilen tarama kanalları, ortak yerleşim ve kanallar gibi diğer tüm ilgili özellikler dahil olmak üzere Ultra Yüksek banttaki kanalları tarayabilir ve bunlara bağlanabilirsiniz.

Linux Kernel 5.11 ile gelen diğer önemli geliştirmeler şunlardır:

  • ASUS dizüstü oyun klavyeleri desteği
  • ThinkPad avuç içi sensörü algılama desteği eklendi
  • Btrfs dosya sisteminde devam eden performans iyileştirmeleri
  • Intel SGX (Software Guard Extensions) enklav desteği
  • Intel Alder Lake için ses desteği
  • USB4 ve Thunderbold destek iyileştirmeleri
  • Auxiliary Bus adlı yeni bir kernel bus
  • WiMAX artık ön plana geldi

Linux kernel 5.11 hakkında daha fazla ayrıntı için Kernel Newbies sayfasını okuyabilirsiniz. 5.11 sürümünün yayınlanmasıyla, artık Linux 5.12’nin bir sonraki geliştirme döngüsü için iki haftalık bir birleştirme penceresi açıldı.

Ayrıca bkz: Oyun Için En İyi Linux Dağıtımları

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir