Tarih:Haziran 16, 2024

Oyun için En İyi Linux Dağıtımları 2020

Linux yüklediğiniz bilgisayarınızda, oyun oynamanın keyfine varmanıza yardımcı olacak oyun için en iyi Linux dağımtımlarının bir listesini oluşturduk...

Oyun için En İyi Linux Dağıtımları 2020

2020 yılında oyun oynamak için en iyi Linux dağıtımları nelerdir? Hangi Linux dağıtımında oyun daha keyifli hal alıyor? Linux oyun oynama alanında son birkaç yılda büyük ölçüde gelişti. Bunun tek nedeni, Oyun geliştiricileri ve donanım üreticileri tarafından işletim sistemini desteklemek için harcanan yoğun zamandır.

Aslında bazı kişiler bugün Linux’ta oyun oynamanın Windows’ta oynamaktan çok daha kolay olduğunu iddia edebilir. Tabi ki oyun geliştiricilerin birçoğu Windows tabanlı oyunlar yapıyor. Ama bu, şu demek değildir: “Linux’ta oyun oynanmaz!” Aslında Linux’ta da tonlarca oyun oynayabilirsiniz.

Bu esas olarak Direct-X Windows oyunlarını Linux’ta Vulcan’a çevirmeye yardımcı olan Proton uyumluluk katmanı nedeniyle mümkün oluyor. Bu sayede Steam kütüphanesindeki ilk bin oyunun %73’ünden fazlası Linux’ta oynanabilir ve çalışmayanların çoğu içlerinde bulunan çeşitli hile önleme mekanizmalarından kaynaklanır.

2020 Yılının Oyun için En İyi Linux Dağıtımları

Pop!_OS

Ubuntu 20.04’e dayanan ve System76 tarafından sağlanan Pop! _OS, oyun için en iyi Linux dağıtımları arasında en iyisidir. Bunun başlıca nedeni, kullanıcıların indirebileceği iki farklı görüntüdür – biri AMD / Intel GPU, diğeri Nvidia sürücüleri içindir.

Yeni Başlayanlar için En İyi Linux Dağıtımları 2020

Bunun dışında Pop! _OS çok düşük boyutlu, inanılmaz derecede modern görünür ve GNOME sayesinde oldukça özelleştirilebilir.

Ayrıca bkz: Yeni Başlayanlar için En İyi Linux Dağıtımları 2020

GamerOS

İsim her şeyi söylüyor. GamerOS, SteamOS’un arch-tabanlı bir alternatifidir. Bilgisayarınıza kurduktan sonra, doğrudan Steam Steam Big Picture’a başlayacaktır. Steam Big Picture, TV’ler ve Oyun denetleyicileri ile kullanılmak üzere tasarlanmış yeni bir Steam modudur.

Oyun için En İyi Linux Dağıtımları  2020
GamerOS

Yani temel olarak, GamerOs yüklemek bilgisayarınızı bir oyun konsoluna dönüştürecektir. Ek olarak Steam Buddy’yi kullanarak yayını olan oyunlar da oynayabilirsiniz. İşletim sistemi ayrıca çok çeşitli konsol denetleyicilerini destekler. İşletim sistemi hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Manjaro

Manjaro gibi Arch tabanlı dağıtımlarda oyun oynamak da mümkündür. İnsanlar Arch tabanlı dağıtımların kullanımının zor olduğunu düşünüyor, bu tamamen yanlış. Yeni bir dağıtımı öğrenmek, tıpkı başka bir şey öğrenmek gibi çaba gerektirir.

Oyun için En İyi Linux Dağıtımları 2020
Manjaro

Manjaro ile ilgili şaşırtıcı bir şey, kararlılığıdır. Pop! _OS gibi AMD ve Nvidia oyun sürücüleriyle önceden yüklenmiş olarak geliyor. Bu nedenle, kullanıcıların tarafında minimum çaba gerekiyor ve bu da onu oyun için en iyi Linux dağıtımı yapıyor.

Garuda Linux Gaming Edition

Garuda Linux, diğer dağıtımlar ile karşılaştırıldığında oldukça yeni. Arch’ı kurmak ve kullanmak için kullanıcı dostu bir yaklaşım seçen arch tabanlı bir dağıtımdır. Manjaro’ya benzer şekilde, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok masaüstü ortamı mevcut.

Oyun için En İyi Linux Dağıtımları 2020
Garuda Linux Gaming Edition

Manjaro gibi Garuda da AUR, Flatpak ve Snap ile entegre olan Pamac ile birlikte gelir ve kullanıcıların çok çeşitli yazılımları indirmesine olanak tanır. Ayrıca, genel masaüstü yanıt hızını artırdığı kanıtlanan Zen Kernel sayesinde daha iyi performans gösteriyor. Genel olarak, oyun için en iyi Linux dağıtımları arasında yer alıyor.

Yukarıda bahsedilen dağıtımlar, meşhur buzdağının sadece görünen kısmıdır. Diğer birçok dağıtım oyun çalıştırabilir, ancak yukarıdaki dağıtımlar ile elde ettiğiniz kararlılık eşsiz olacaktır.

Peki, sizi Linux’a geçmekten alıkoyan nedir? Aşağıdaya yorum bırakarak, bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir