Tarih:Haziran 14, 2024

En İyi Linux Dağıtımları

2021 yılında Linux'a başlamak için en iyi Linux dağıtımlarını sizler için sıraladık...

En İyi Linux Dağıtımları

2021 yılının en iyi Linux dağıtımları sizce hangilerini kapsıyor? Bir yazılımcı olarak adım atmanın en iyi yanı Linux dağıtımları üzerinden bir tanesinden başlamak olabilir. Linux diyarı şu anda oldukça hızlı büyüyor. Hangisini seçeceğinizde zorlanabilirsiniz.

Linux’ta yeniyseniz ve buraya Linux’a geçmek için bazı ayrıntılar öğrenmek için geldiyseniz, ilk olarak Yeni Başlayanlar Için En İyi Linux Dağıtımları listemize önce göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Linux ile ilgili en iyi şeylerden biri özelleştirmedir. Zevkiniz ne olursa olsun, kesinlikle beğeneceğiniz en az bir dağıtım olacaktır. Linux hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

2021 Yılının En İyi Linux Dağıtımları

1. Ubuntu

Ubuntu’nun en popüler Linux dağıtımlarından biri olduğunu kimse inkar edemez. Sadeliği, onu yeni başlayanlar için mükemmel bir dağıtım yapar. En son Ubuntu sürümü, Linux’ta oyun oynamayı oldukça uygun hale getirdi.

En İyi Linux Dağıtımları

Varsayılan masaüstü ortamı olan GNOME, çok sayıda özelleştirme seçeneği sunar. Sıkışırsanız ve yardıma ihtiyacınız olursa, binlerce kişiden oluşan topluluğu her zaman yanınızda.

Ayrıca bkz: Linux Zoom Kurulumu Nasıl Yapılır

2. Linux Mint

Daha önce Windows kullandıysanız, Linux Mint birçok yönden Windows’a benzediği için denemek için harika bir dağıtımdır. Kullanıcı arayüzü size Windows XP’yi hatırlatacak Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır.

En İyi Linux Dağıtımları

Bununla birlikte, dağıtıma alışmanız oldukça kolay. Kullanıcılar, üç farklı arayüz içerisinden tercih yapabilirler: Cinnamon, Xfce ve MATE.

3. Manjaro

Arch tabanlı işletime yeni başlayanlar için en çok korkutan şey kurulum sürecidir. Fakat Manjaro farklı. Daha az zorlayan bir kurulum prosedürü olan yeni başlayanlar için tasarlanmış Arch tabanlı bir dağıtımdır.

En İyi Linux Dağıtımları

Kullanıcı arayüzünden yerleşik uygulamalara kadar her şey yeni başlayanlar için mükemmeldir. KDE Plasma, GNOME ve XFCE türevleri gibi farklı masaüstü ortamları ile birlikte gelir. En iyi Linux Dağıtımları 2021 listesinde denenecek en iyi Arch tabanlı Linux dağıtımlarından biridir

4. Pop! _OS

Ubuntu tabanlı olmasına rağmen Pop_OS, Ubuntu’ya kıyasla çok daha gösterişli ve daha hoş bir kullanıcı arayüzü var. Ubuntu ve Pop! _OS arasında kafanız mı karıştı?

En İyi Linux Dağıtımları

Pop! _OS, Ubuntu’nun Unity masaüstünü kullanımdan kaldırarak kendi dağıtımını geliştirmesinin bir sonucudur. Pop Shell olarak adlandırılan Ubuntu’nun Gnome’u üzerinden kendi kullanıcı arayüzünü kullanıyor. Öne çıkan noktalardan biri, mükemmel bir tasarımı bulunmasıdır.

Ayrıca bkz: Yeni Başlayanlar Için En İyi Linux Dağıtımları 2021

5. Solus

Solus, listede yer alan diğer en iyi Linux dağımtıları arasında oldukça farklıdır. eopkg paket yöneticisini öğrenmek zor olabilir, ancak alışmak kesinlikle çok zaman almaz. Solus’un dört çeşidi vardır – Budgie, MATE, GNOME ve Plasma’dır.

En İyi Linux Dağıtımları

Solus ayrıca çok çeşitli sürüm kontrol sistemlerini, düzenleyicileri ve programlama dillerini destekleyerek, Geliştiriciler için en iyi Linux dağıtımlarından biri olmaya hak kazanmıştır.

Ayrıca bkz: Oyun Için En İyi Linux Dağıtımları

6. Kubuntu

Kubuntu, şimdiye kadar deneyeceğiniz en iyi Linux dağıtımıdır. KDE Plasma’nın genel deneyimi oldukça sorunsuz tutarken sunduğu özelleştirme seçenekleri oldukça şaşırtıcı.

En İyi Linux Dağıtımları

Ubuntu’ya dayanan Kubuntu, yeni başlayanlar için harika bir dağıtımdır ve indirip deneyebileceğiniz en iyi Linux dağıtımlarından biridir.

7. elementary OS

Dizüstü bilgisayarınızın bir Macbook gibi görünmesini ister misiniz? Bu rasyonel olarak imkansız olsa da, açık kaynak topluluğu her zaman hayallerinizin gerçekleşmesine yardımcı olmak için var.

En İyi Linux Dağıtımları

En iyi Linux dağıtımları arasında Elementary OS, kullanıcı arayüzü macOS’a benzeyen ve en güzel dağıtımlardan biri.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir