Tarih:Mayıs 25, 2024

Kendi İcatları ile Kendi Sonunu Getiren Mucitler

Kendi İcatları ile Kendi Sonunu Getiren Mucitler

Bazı mucitler insanlığa katkıda bulundu, ancak kendi icatlarının kendi sonlarını getireceğini asla düşününemezlerdi. Kendi icatları nedeniyle ölen bazı mucitler hakkında biraz araştırma yaptık.

İnsanlığın başlangıcından beri, sayısız icat gün yüzüne çıktı. Thomas Alva Edison ve Graham Bell gibi insanlar, bize çok değerli hediyeler verdiler. Her şey, ihtiyaç duyduğumuz için var oldu. Dolayısıyla “ihtiyaç buluşun anasıdır” ifadesi yanlış bir tabir olamaz.

Bazı mucitler dünya sahnesinde kutlanırken, bazıları yanlışlıkla kendi sonlarını hazırladı. Bu ölümlerin nedeni, icatları test aşamasındayken ortaya çıkan bazı teknik kusurlardı. Ölüm bizim için kaçınılmaz ama bu mucitlerin kendi icatları yüzünden ölmeleri üzücü.

Kendi İcatları ile Ölen Mucitler

Max Valier

Kendi İcatları ile Kendi Sonunu Getiren Mucitler

9 Şubat 1895 – 17 Mayıs 1930

Valier, roketlerdeki potansiyeli öngören ilk insanlardan biriydi. İnsanların NASA tarafından sahte olduğuna inanılan Apollo Ay Görevi gibi 20. yüzyıl uzay gezilerine ilk motivasyon olarak görebilecekleri Alman Verein für Raumschiffahrt’ı (Uzay Uçuşları Topluluğu) kurdu.

Valier, 1928 ile 1929 yılları arasında Fritz von Opel ile roketle çalışan otomobiller yarattı. Spaceflight Topluluğu, sıvı yakıtlı roket araçları fikrine odaklandı. Valier ayrıca bir adet sıvı itiş gücüne dayalı roket arabasını test etti.

1930’da Valier, deney düzeneğinde bir patlama sonucu 35 yaşında öldü. Herhangi bir güvenlik önlemi olmaksızın, bir yanma odasının önünde oturmuş, gazyağı ile karışık su ile oksijen kombinasyonunu test ediyordu. İki başarılı denemeden sonra, adrenalin patlaması onu üçte birine ve kelimenin tam anlamıyla son denemeye gitmeye motive etti.

Ayrıca bkz: Android Yetişkin İçerikler Nasıl Engellenir

Li Si

Kendi İcatları ile Kendi Sonunu Getiren Mucitler

MÖ 280 – MÖ 208

John Knoblock, “Li Si, Çin tarihinin en önemli iki veya üç kişisinden biridir” diye yazıyor. “Qin hanedanını Çin tarihinde ilk evrensel devlet yapan kurumların yaratılmasından büyük ölçüde sorumluydu.”

Çin’in Qin Hanedanlığı’nın Başbakanı olarak görev yapan Li Si, tasarladığı Beş Ceza ile öldürüldü. Bu beş ceza, yüze dövme yapmak, burnu kesmek, diz kapağını çıkarmak, üreme organlarını ortadan kaldırmak ve diri diri kaynatarak ya da uzuvları parçalara ayırarak ölüm cezasını içeriyordu.

Francis Edgar Stanley

Kendi İcatları ile Kendi Sonunu Getiren Mucitler

1 Haziran 1849 – 13 Temmuz 1918

Kendi icatları yüzünden ölen mucitler listesindeki bir başka isim Francis Edgar Stanley’dir. Francis, Stanley Steamer adlı aracını sürerken bir ağaç yığınına çarptı. Sonuç olarak küçük bir dikkatsizlik ölümüne neden oldu.

Otomobil işine girmeden önce, F. E. Stanley ve kardeşi New England’daki fotoğraf stüdyosu işinde zafer kazandı. Stanley, fotoğrafları renklendiren ilk airbrush’ı patentledi. Ayrıca yeni patentli makinelerini kullanarak kuru plakaların seri üretimi için Stanley Dry Plate Company’yi kurdular.

Jean-François Pilâtre de Rozier

Kendi İcatları ile Kendi Sonunu Getiren Mucitler

30 Mart 1754 – 15 Haziran 1785

Jean-François Pilâtre de Rozier, Fransa’da yaşamış bir fizik ve kimya öğretmeniydi. 15 Haziran 1785’te Rozier, Pas-de-Calais’de Wimereux yakınlarında düşen Rozière balonuyla Pierre Romain ile İngiliz Kanalı’nı geçiyordu.

Ansızın balonda meydana gelen arıza sonucu öldü. Bu da meydana gelen ölümler muhtemelen ilk bilinen hava kazası ölümleridir.

Rozier’in balonu, ayrı odacıkların yardımıyla bir hava uçuşu için hem ısıtılmış hem de ısıtılmamış kaldırma gazlarını kullanabilen bir tür karma yapıya sahipti.

Ayrıca bkz: Ev Için En İyi Robot Süpürgeler 2020

Franz Reichelt

Kendi İcatları ile Kendi Sonunu Getiren Mucitler

1879 – 4 Şubat 1912

Uçan Terzi olarak bilinen Franz Reichelt, Eyfel Kulesi’nden ev yapımı paraşütle atladı. Ne yazık ki gerekli hava akımını paraşüt elde edemediği için doğrudan yere çakılarak öldü.

Polis yetkilileri, Franz’ın özel tasarlanmış paraşütünü göstermek için bir manken kullanacağını varsaydılar ve ona izin verdiler. Bunun yerine, işi kendisi aldı ve icatların canına kıyan insanlardan biri oldu.

Henry Smolinski

Kendi İcatları ile Kendi Sonunu Getiren Mucitler

1933 – 1973

Smolinski, Cessna 337 uçağının kanatlarını aldı ve uçan bir araba yaratmak amacıyla onları bir Ford Pinto’ya bağladı. AVE Mizar olarak bilinen araba Henry’nin Advanced Vehicle Engineers şirketi tarafından üretildi. Arkadaşı Hal Blake ile birlikte test uçuşu yaptı ve bir kazada öldü.

Çıkarılabilir kanatlı modifiye Pinto, 130 mil hızla yerden 12.000 fit yükseklikte uçabiliyordu. Gösterge paneli, yakıt basıncı göstergeleri, altimetre, radyo seyir ekipmanı, vb. gibi eklemelerle değiştirildi. Teorik olarak, içinde hem araba hem de uçuş motorları bulunan bu şeyle 1000 milden fazla gidebilirdi.

William Bullock

Kendi İcatları ile Kendi Sonunu Getiren Mucitler

1813 – 12 Nisan 1867

William Bullock’un hikayesi, kendi icadının acılı ölümüne nasıl yol açtığını bildikten sonra tüylerinizi diken diken etmeye yetiyor. William, döner baskı makinesinin mucidi olarak biliniyor.

Buluşundan birkaç yıl sonra, devam eden bir kurulum sırasında ayağı yeni makineye çarptı. Sonrasında ayağı kan toplayarak, kangren oldu. Ve ampütasyon işlemi sırasında öldü.

Horace Lawson Hunley

Kendi İcatları ile Kendi Sonunu Getiren Mucitler

20 Haziran 1823 – 15 Ekim 1863

Hunley, Amerikalı bir deniz mühendisiydi. İlk savaş denizaltısının mucidiydi. Rutin bir test sırasında, Hunley, 7 kişilik bir mürettebatla birlikte, 15 Ekim 1963’te daha önce hasar görmüş bir denizaltı olan HL Hunley’de batarak öldü.

Marie Curie

Kendi İcatları ile Kendi Sonunu Getiren Mucitler

7 Kasım 1867 – 4 Temmuz 1934

Halk arasında Madame Curie olarak bilinen, Nobel Ödülü’nü iki kez alan dört bilim adamından ilkiydi. Polonyalı ünlü fizikçi ve kimyager, deneylerinde radyoaktif özellikler sergileyen radyum gibi materyalleri içerdiği için uzun süre iyonlaştırıcı radyasyonlara maruz kaldı.

O zamanlar radyoaktif emisyonların zararlı etkileri bilinmiyordu. Curie’ye ölümünün nedeni olan aplastik anemi teşhisi kondu. Ceplerinde radyum taşıdığı ve çekmecesinde sakladığı için kişisel eşyaları bile radyasyona maruz kaldı. Asırlık not defterinin kurşun kaplı bir kutuda saklanmasının nedeni budur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir