Tarih:Haziran 14, 2024

Toshiba Laptop Pazarından Çekiliyor

Toshiba Laptop Pazarından Çekiliyor

Toshiba laptoplar artık pazarda yer almayacak. Şirket, yıllardır rekabete ayak uyduramadı. Şimdi ise laptop hisselerinin büyük bir kısmını Sharp’a satarak Toshiba laptop pazarından çekiliyor.

Japon teknoloji devi, 2018’de dizüstü bilgisayar işinin neredeyse % 80’ini, şu anda Dynabook markası altında teknolojik cihazlar üreten Sharp’a sattı. Şirket, bir blog gönderisinde, kalan % 19,9’luk hissesinin de Sharp’ın çatısı altında olacağını duyurdu.

Sonuç olarak Dynabook Inc. artık Sharp Corporation’ın çatısı altında üretilmeye başlayacak. Bu anlaşma ile 1985 yılında başlayan ve ortalama 30 yıldır piyasada yer alan Toshiba’nın artık sona geldiğini gösteriyor. Şirketin ilk IBM cihazı olan Toshiba T1100 markalı bilgisayarı da artık farklı bir çatı altına geçti.

Toshiba Laptop Pazarından Çekiliyor

Toshiba T1100, Intel 80C88 işlemciyi ve 256 KB RAM’i bünyesinde barındırıyordu. Depolama için ise 3,5 ve 5,2 disket sürücü desteği ile geldi. 35 yaşındaki taşınabilir bilgisayar 640 x 200 ekrana sahipti ve MS-DOS çalıştırıyordu. O zamanlar, bugünkü yeni Apple Mac Pro’ya yakın olacak olan 1.899 $ fiyatındaydı.

Ayrıca bkz: 2020 Yılının En İyi Ücretsiz PC Oyunları ve İndirme Bağlantıları

Bu, Toshiba’nın bir zamanlar Apple, HP, Dell, Lenovo vb. laptop üreticileri arasında bir endüstri lideri olduğu örneklerden biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir