Tarih:Mayıs 25, 2024

Samsung Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 Karşılaştırması

Samsung Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 Karşılaştırması

Samsung Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 karşılaştırması ile iki akıllı saat devinin genel farklarını öğreneceksiniz. Samsung Galaxy Watch 3, orijinal Galaxy Watch’ın uzun zamandır beklenen yenilenmiş sürümüdür. Buna ek olarak şimdilik pazar lideri olan Apple Watch 5 ile nasıl mücadele edecek?

Her iki saat de işletim sistemi bakımından farklı noktalara ev sahipliği yapıyor. Apple Watch 5 iPhone’larla sorunsuz bir şekilde çalışırken Galaxy Watch 3, Android telefonlarla iOS cihazlardan çok daha iyi entegre oluyor.

Bu nedenle ikisi arasında seçim yapmak hangi cihazı kullanıyorsanız, ona göre şekillenebilir. Samsung Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 karşılaştırmasında detayları aşağıda öğrenebilirsiniz. Tasarım açısından her iki saat de modanıza ve fitness ihtiyaçlarınıza uygun.

Samsung Galaxy Watch 3 ve Apple Watch 5 kendi alanlarında en üst düzey cihazlardır ve bunlardan daha iyi performans gösteren akıllı saatleri bulmanız mümkün. Apple Watch 5 ve Galaxy Watch 3, özellikler, işletim sistemleri ve işlevsellik açısından büyük ölçüde farklılık gösteriyor. Hazırsanız başlayalım.

Samsung Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 Karşılaştırması

Samsung Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 Fiyatı ve Çıkış Tarihi


Samsung Galaxy Watch 3 resmi olarak 5 Ağustos 2020’de Samsung Unpacked’de duyuruldu ve bir gün sonra 6 Ağustos 2020’de piyasaya sürüldü.

Temel sürümde küçük 41 mm Galaxy Watch 3 için 399 dolar iken ve daha büyük 45mm versiyon için 329 dolar olarak fiyatlanıyor. LTE bağlantılı modeller için fiyat daha da yüksek: 41 mm versiyon için 449 dolar iken 46mm versiyonu 479 dolardır.

Samsung Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 Karşılaştırması

Apple Watch 5 ise 10 Eylül 2020’de iPhone 11 serisiyle birlikte piyasaya sürülecek. Temel sürümde küçük 40 mm boyut için 399 dolar, 44mm olan ise 429 dolarlık fiyat etiketine sahip. Buna karşılık saatin LTE versiyonları 40 mm için 499 dolar ve 44mm versiyon için 529 dolarlık etiket fiyatı mevcut.

Samsung Galaxy Watch 3 ve Apple Watch 5 Tasarımı

Samsung Galaxy Watch 3, orijinal Galaxy Watch’ın geliştirilmiş halidir ve tasarımının çoğunu aynen almıştır. Yeni saat eskisine göre % 14 daha ince ve % 15 daha hafif olsa da, yine de büyük bir akıllı saattir.

En önemlisi Galaxy Watch 3, arayüzde hassas ve dokunsal tıklama ile gezinmeyi oldukça kolaylaştıran fiziksel bir döner kadranı muhafaza ediyor. Kadran görsel olarak zamana işaret eden üçgen tırtıllarını kaybetti ve bu da genel olarak daha minimal bir görünüme katkıda bulunuyor.

Saat kasasını kayışa bağlayan çıkıntılar daha küçüktür, düğmeler farklı ve yuvarlaktır. Kauçuk yerine deri kayış sate ev sahipliği yapıyor. Galaxy Watch 3’ün alt kısmında bir dizi sensör var. Bunlar EKG sensörü ve kan oksijen seviyelerini izlemek için bir SPO2 sensörüdür.

Samsung Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 Karşılaştırması

Apple Watch 5, orijinal Apple Watch ile başlayan yuvarlatılmış dikdörtgen geleneğini sürdürüyor. En son uygulamaları getiren oval düğme ve dönen kurma kolu göreceli olarak değişmezken, saatin altındaki EKG sensörleri de önceki model ile aynı kalıyor.

Tasarım açısından Apple Watch 5, Samsung Galaxy Watch Active 2 ile daha çok ortak noktaya sahiptir.

Samsung Galaxy Watch 3 ve Apple Watch 5 Ekran

Samsung Galaxy Watch 3, Corning Gorilla Glass DX ile korunan, 360 x 360 piksel çözünürlüğe sahip 1,2 inç (41 mm) veya 1,3 inç (45 mm) dairesel AMOLED ekrana sahiptir. Bu, çok fazla pil tüketmeden daha sade bir bekleme ekranının olduğunu gösterir.

Apple Watch 5, 448 x 368 piksel çözünürlüğe sahip 1,57 inç (40 mm) veya 1,73 inç (44 mm) dikdörtgen OLED safir kristal ekrana sahiptir. Apple, bu ekranı ile Samsung’un önüne geçiyor.

Her iki saat de neredeyse aynı piksel yoğunluğuna sahiptir. Ayrıca keskin ekranlara sahipken, en büyük fark biçim faktörüdür. Galaxy Watch 3 ekranı daireseldir, Apple Watch 5 ekranı ise daha dikdörtgendir.

Samsung Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 Karşılaştırması

Modern uygulama içeriği tartışmasız dikdörtgen ekranlar için daha uygun olsa da, Watch 3’ün dönen fiziksel kadranını kaydırmak Apple Watch 5’in tepesine göre daha kolaydır.

Samsung Galaxy Watch 3 ve Apple Watch 5 Fitness Karşılaştırması

Galaxy Watch 3, önceki modelin kabul edilebilir ancak etkileyici olmayan fitness modları ile geliyor. Saatin koşma, yürüme, yüzme, bisiklete binme, kürek çekme, eliptik ve aerobik dinamik olmak üzere toplam 40 farklı antrenmanı takip edebilir.

Diğer özellikler arasında egzersiz yaparken vücudunuzun alabileceği maksimum oksijen miktarını hesaplayan bir VO2 Max okuması yer alıyor. Watch 3 ayrıca, Apple Watch 4’ten beri Apple’ın akıllı saatlerinde yer alan düşüş algılamasını da alıyor. Ve tabii ki Watch 3, SPO2 kan oksijen izleme ve kan basıncı izleme özelliğine sahip.

Samsung Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 Karşılaştırması

Apple Watch 5, uyku izleme özelliğine sahip değil. Ancak daha sonra gelecek watchOS 7 güncellemelerinde geleceği söyleniyor. Şayet bunu yaparsa pil ömrünün oldukça kısa olmasından ötürü pek bir işe yaramaz gibi duruyor.

Apple Watch 5, Apple Watch 4’ten bu yana çok az değişiklik olsa bile fitness ürünlerinde parlıyor. Saat bir iPhone’a bağlıysa verileri iOS Fitness ve Sağlık uygulamalarına aktarabiliyor. Bu, Apple Watch 5’i iOS cihazı olanlar için daha iyi bir fitness ortağı yapar.

Samsung Galaxy Watch 3 ile Apple Watch 5 Performansı ve Pil

Samsung Galaxy Watch 3, orijinal Galaxy Watch ve Galaxy Watch Active 2’de olduğu gibi Exynos 9110 yonga setini bir araya getiriyor. Uygulamalar ve medya için 1 GB RAM ve 8 GB depolama alanına sahip.

Galaxy Watch 3, şirketin Wear OS yerine kullandığı, şirketin tescilli giyilebilir işletim sistemi olan Tizen WearOS 5.5 ile çalışıyor.

Apple Watch 5, pusula için ve daha iyi güç verimliliğine sahip olan Apple S5 mobil yonga setinden güç alıyor. Her zaman açık ekran, yani pil ömrü esasen Apple Watch 4 ile aynıdır. Yeni akıllı saat, yerel olarak depolamak isteyeceğiniz tüm uygulama ve ortamlar için depolama alanını iki katına çıkararak devasa bir 32 GB‘a çıkarır.

Samsung Galaxy Watch 3 vs Apple Watch 5 Karşılaştırması

Apple Watch 5, kullanıcıların bağlı bir telefon üzerinden yönlendirme yapmadan saatin kendisindeki uygulamalara göz atıp indirmeleri için özellikle kendi App Store’una sahip olan watchOS 6 ile kutudan çıkıyor. İşletim sistemi ayrıca sesli notlara ve iOS uygulamalarının temel sürümlerine (hesap makinesi gibi) ve ayrıca ortam gürültüsü izlemeye sahiptir.

Apple Watch 5, maksimum 18 saat pil kullanım ömrü sunuyor.

Pil ömrü, bu akıllı saatlerin ciddi şekilde farklı olduğu yerdir. Apple Watch 5, 296 mAh kapasite ile 18 saat kullanım ömrü sunuyor. Bu da günlük şarj etmeyi bir zorunluluk haline getiriyor – çünkü tam bir gün bile dayanamıyor.

Galaxy Watch 3 ise ortalama 3 gün ve az kullanımlarda 5 güne kadar dayanabiliyor.

Galaxy Watch 3 ise ortalama 3 gün ve az kullanımlarda 5 güne kadar dayanabiliyor. Bu pil ömrü bakımından Samsung’un olağanüstü bir öncelik kazanmasına olanak sağlıyor.

Sonuç

Galaxy Watch 3 şüphesiz büyük, ancak özellikle deri kayışları ile önceki modele göre daha şık ve daha geniş bir şekilde çekici görünüyor. Aksi takdirde, ECG ve SPO2 için sağlık koşullarını izlemek için daha fazla sensör olmasına rağmen, çekiciliği orijinal Galaxy Watch ile hemen hemen aynıdır.

Ekstra pil ve sağlık özellikleri, Galaxy Watch 3’e Apple Watch 5’te biraz avantaj sağlıyor. Ancak Apple tarafından ayarlanan akıllı saatler şanına yaraşır özelliğe sahip. Akıllı saatinizi daha sık şarj etmek sizin için sorun değilse, Apple oldukça makul.

Her iki durumda da, bu cihazlar piyasadaki en iyi akıllı saatlerin en çok tercih edilenlerini temsil ediyor. Her yönüyle kalite istiyorsanız ve bedelini ödemeye hazırsanız, her ikisi de harika seçimdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir