Tarih:Mayıs 25, 2024

Elementary OS 6 Özellikleri Açıklandı

Elementary OS 6 Özellikleri Açıklandı

Bu yılın Ocak ayında, Elementary OS ‘un kurucu ortağı ve CXO’su Cassidy James Blaede, yaklaşan Elementary OS 6 ‘nın Ubuntu 20.04 LTS tabanlı olacağını açıkladı. İşletim sisteminin blogun yapılan son gümlleme ile Elementary OS 6 hakkında yeni özellikler gün yüzüne çıktı.

Beta sürümünün henüz piyasaya sürülmemesine rağmen, Elementary OS 6 da hali hazırda çalışan birçok özellik mevcut. Tabi ki yayınlanmadan önce Early Access Builds ile Elementary OS 6 ‘nın temel sürümünü denemeniz mümkün.

Elementary OS 6: Planlanan Özellikler

Elden Geçirilmiş Görsel Görünüm

Elementary OS’nin görünümünü ve deneyimini daha çekici kılmak için Elementary OS 6, tipografi ve sistem stil sayfası dahil olmak üzere kullanıcı arayüzünü yeniledi. Ek olarak imza derinliğini ve gölgelerini korurken Elementary OS’nin kontrastını geliştirdi.

Elementary OS 6 Özellikleri Açıklandı

Libhandy’nin HdyWindow’u sayesinde, artık yuvarlak bir alt köşeye sahip olan Terminal gibi uygulamalarda da zarif bir tasarım yaşayacaksınız. Dock, Panel göstergeleri ve sistem iletişim kutuları gibi sistem bileşenleri için Koyu Tema ve Work-In-Progress (WIP) özellikleri mevcut.

Uygulamalarda Yapılan Güncellemeler

Posta ve Takvim etkinlikleri gibi iletişim ve organizasyon uygulamaları, çok çeşitli hesap sağlayıcılarla veri senkronizasyonu sağlamak için önemli güncellemeler alıyor. Hatta artık özel Geary posta motoru yerine Evolution veri sunucularına dayanan Mail uygulamasını yeniden yazıldı.

Yeni Görevler uygulaması ayrıca hem yerel hem de arka uçtaki Evolution veri sunucusuyla senkronize edilen tüm görev listelerini yönetebiliyor.

Daha Fazla Çoklu Dokunma Desteği

Libhandy kitaplığını kullanan Elementary OS, uygulamasının dokunmatik ekranlar, izleme dörtgenleri ve fare kaydırma tekerlekleri kullanarak yüksek düzeyde erişilebilir olmasını sağlamak için daha fazla hareket getiriyor.

Örneğin, Epiphany web tarayıcısında geri ve ileri gitmek için parmaklarınızla ekranda veya izleme dörtgeninde kaydırma izini kullanabilirsiniz.

Elementary OS 5.1.7 Güncellemesi

Elementary OS 6’nın yanı sıra, Elementary OS 5.1 de yeni güncellemeler aldı ve yeni bir sürüm 5.1.7’ye yol açtı. İşte yeni geliştirmelerin kısa bir listesi:

  • Klavye Ayarlarına yeni bir Giriş Yöntemleri görünümü eklendi
  • Üst Paneldeki Müzik Göstergesine Güncelleme
  • AppCenter’da küçük güncelleme
  • BootHole güvenlik açığı için düzeltmeler

V5.1 kullanıyorsanız, hata düzeltmeleri dahil tüm güncellemeleri almak için AppCenter’ı açıp “Tümünü Güncelle” ye basarak sisteminizi güncelleyebilirsiniz. Ayrıca yeni kurulum için, Elementary OS 5.1.7’nin ISO görüntüleri yakında resmi sitede mevcut olacaktır.

Daha fazla bilgisayar haberi için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir