Tarih:Aralık 2, 2023

Nokia Windows İşletim Sistemine Tekrar Dönüyor

Nokia'nın sahibi Microsoft üzerine çalışmalar yapan bir geliştirici, eski bir Nokia telefonuna Windows 10X kurmayı başardı ve gerçekten seri bir çalışma elde etti...

Nokia Windows İşletim Sistemine Tekrar Dönüyor

Akıllı telefonların ilk günlerinde, Android ve iOS piyasadaki tek platformlar değildi. Akıllı telefonların popülaritesinin artmasıyla Microsoft, Nokia Windows platformunu cep telefonlarına da getirmeye çalıştı. Ancak aynı popülariteyi kazanamadı ve sonunda yok oldu.

Şimdi ise şirket görünüşte olası olmayan bir eşleştirme ile karşımıza çıktı. Windows‘un yaklaşan bir sürümünü eski bir Nokia Lumia cep telefonuna getirdi.

Lumia 950 XL, 2015 yılında piyasaya sürüldü ve zamanının amiral gemisi seviyesinde bir cihazdı. İçeride birinci sınıf donanım mevcut. Bu muhtemelen geliştiricilerin bir şekilde yeni bir Windows varyantı çalıştırmanın bir yolunu bulmasını sağlayan şeydir.

Bir SlashGear raporuna göre, geliştirici Gustave Monce kısa süre önce Twitter’da yeni Windows 10X işletim sistemini çalıştıran eski Lumia cihazını gösteren bir dizi kısa video paylaştı.

Gustave, birkaç yıl önce aynı cihazda Windows RT ve Windows 10 çalıştıran aynı geliştiricidir. Kısa video kliplerinde, popüler işletim sisteminin yaklaşmakta olan lite varyantının Nokia Lumia 950 XL’de neredeyse mükemmel şekilde çalıştığı görülebilir.

Bu aynı zamanda işletim sisteminin bu sürümünün aynı zamanda dokunmatik entegrasyon ve farklı ekran boyutlarına ölçeklenebilirlik ve yönelim ile oluşturulduğu anlamına geliyor. Girişlerde hafif bir gecikme gözlemlenebilir, ancak bu muhtemelen eskiyen donanımdan kaynaklanmaktadır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir