Tarih:Mayıs 25, 2024

Linux Mint 20.1 Ulyssa Kararlı Sürüm Özellikleri ve Kurulumu

Linux'un en çok sevilen dağıtımlarından birisi olan Linux Mint'in en yeni kararlı sürümü artık indirilebilir hale geldi...

Linux Mint 20.1 Ulyssa Kararlı Sürüm Özellikleri ve Kurulumu

Linux Mint 20.1 Ulyssa Kararlı sürümü nihayet duyuruldu. Geçen yılın Aralık ortasında, Linux Mint’in kurucusu Clem Lefebvre, Linux Mint 20.1 Ulyssa beta sürümünü duyurmuştu.

Şimdi resmi Linux Mint ISO durum sayfasına göre, Mint 20.1’in kararlı sürümü onaylandı. Yeni Linux Mint 20.1 Ulyssa Kararlı sürüm ISO dosyasını indirme ve kurulum için halka açık hale getirdi.

Yeni sürümde dikkat çeken en önemli nokta ise Cinnamon, MATE ve Xfce sürümlerinin ISO görüntülerini indirmek için farklı kaynakları seçmeleri oldu. Bu sayede bütün dosyaları farklı indirme bağlantılarından daha yüksek bir hızla indirmeniz mümkün.

Şu anda Mint 20.1’i indirip denemek istiyorsanız, herhangi bir indirme bağlantısına tıklayın. Kararlı / Stable sürümü seçin ve herhangi bir sürümü indirin.

Linux Mint 20.1 Ulyssa Kararlı Sürüm Özellikleri ve Kurulumu

Ya da zaten Linux Mint 20 serisini kullanıyorsanız, işletim sistemi içinde bulunan Güncelleme Yöneticisi aracını kullanarak sisteminizi 20.1 sürümüne yükseltebilirsiniz.

Linux Mint 20.1 Ulyssa Kararlı Sürüm Özellikleri

Mint ekibi birkaç gün içinde 20.1 sürümünün kararlı sürümünü resmi olarak duyuracağından, size Mint 20.1 “Ulyssa” da bulunan yeni özelliklerin kısa bir özetini geçelim.

Linux Mint 20.1, 2025 yılına kadar güvenlik güncellemelerini alacak olan Ubuntu 20.04 LTS tabanlı uzun vadeli destek (LTS) sürümüdür.

Linux Kernel 5.4 ve iki yepyeni uygulamaya sahiptir: M3U çalma listeleri için Hypnotix adı verilen bir IPTV oynatıcı bunların ilkidir. Buna ek olarak herhangi bir web sitesini bağımsız bir masaüstü uygulamasına dönüştürmek için Web Uygulama Yöneticisi vardır.

Ayrıca Mint 20.1, Cinnamon masaüstünün en son 4.8 sürümünü içeriyordu. Bu da 4K’da % 5’lik bir işleme iyileştirmesi ve pencere yönetiminde daha düşük kullanım dahil olmak üzere daha iyi performans getiriyor.

Ayrıca bkz: Oyun Için En İyi Linux Dağıtımları 2020

Ek olarak Cinnamon 4.8, systemd’nin “askıya al ve sonra hazırda beklet” mekanizması için destek, daha iyi Flatpak, nemo dosyalarda 64 GB’a kadar dosyalar için Küçük Resimler sunuyor.

Linux Mint 20.1 Ulyssa ile gelen diğer yenilikler

  • Cinnamon 4.8, MATE 1.24 ve Xfce 4.14 masaüstü
  • Linux Mint depolarına resmi Chromium paketi
  • Sık Kullanılanlar için destek ve dosya yöneticisinde bunun için bir bölüm
  • ippusbxd sürücüsünü kaldırarak Yazdırma ve Tarama iyileştirmeleri
  • HP Linux Imaging and Printing (HPLIP) sürücüsü 3.20.11 sürümüne yükseltildi
  • Bir resim görüntüleyici ve tarayıcı olan Pix’te oylama özelliğine göre filtreleyin
  • Celluloid’de varsayılan olarak etkin donanım video hızlandırma
  • Birleşik dosya sistemi düzeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir