Tarih:Aralık 6, 2022

iOS 16 Gelen Yenilikler ve Özellikler

Apple, telefonları için en yeni işletim sistemi olan iOS 16'yı tanıttı...

iOS 16 Gelen Yenilikler ve Özellikler

Apple, Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı WWDC 2022’de en yeni telefon işletim sistemi olan iOS 16 ile ilgili yenilikleri açıkladı. Yeni iOS 16, kilit ekranlarında ve mesajlarda büyük iyileştirmeler içeriyor.

Ayrıca işletim sisteminde birçok büyük ve küçük yükseltme mevcut. Çıkış tarihinin ise Temmuz ayında Beta sürümü ile gerçekleşecek yeni iOS 16’nın özelliklerine detaylı bir şekilde göz atalım.

iOS 16 Özellikleri

iOS 16 Kişiselleştirilmiş Kilit Ekranı

iOS 16’nın öne çıkan en büyük özelliklerinden biri kilit ekranında yapılan değişiklikler oldu. Artık kilit ekranınızı daha önce hiç olmadığı kadar özelleştirebilirsiniz. Artık kilit ekranınızı bir dergi kapağı gibi gösterebilir ve widget’lar ekleyebilirsiniz. Kullanıcılar ayrıca birden fazla kilit ekranı oluşturabilir ve bunlar arasında anında geçiş yapabilir.

iOS 16 Gelen Yenilikler ve Özellikler

Apple ayrıca ekranın alt kısmında kilit ekranı bildirimlerini yeniden konumlandırdı. Bu, özellikle yeni Canlı etkinlikler özelliğiyle birden fazla bildirimle etkileşim kurmayı kolaylaştıracak. Bu özellik, Uber yolculukları, spor etkinlikleri ve müzik gibi canlı bildirimlerin görüntülenmesine yardımcı olacaktır.

Metin Mesajları için Efsane Özellikler

iOS 16’ya gelen bir diğer önemli özellik ise mesajları düzenleme, geri alma ve okunmamış mesajlardır. Bu özellik, kullanıcıların yazım hatalarını düzenlemelerine, yanlışlıkla gönderilen mesajları geri alma ve okunmadan mesajı geri çekme desteği taşıyor.

Mesajlar artık SharePlay‘i de destekleyecek. Apple ayrıca kısa mesajlar için başka bir yararlı özellik daha tanıttı: Dikte. Bu özellik, kullanıcıların hem sesle hem de dokunarak akıcı bir şekilde yazmalarını sağlayacak.

Canlı Metin özelliği ve Görsel Arama

Apple’ın Canlı Metin özelliği sonunda video metinlerini destekleyecek. Bu özellik, resimlerdeki ve videolardaki metni tanımak için cihazdaki yapay zekayı kullanıyor. Bu özellik ile internette bulduğunuz herhangi bir resim ve videodan kolayca metin kopyalayabilir ve paylaşabilirsiniz.

Visual Look Up, bu özelliği bir adım öteye taşıyor. Kullanıcıların, arka plandan kaldırmak için bir görüntünün konusuna dokunup basılı tutmalarına olanak tanır. Daha sonra Mesajlar gibi diğer uygulamalara yerleştirebilirler.

Diğer Yükseltmeler

Apple, kitaplığındaki bazı önemli uygulamaları da yükseltiyor. Safari, Apple Maps, Apple Pay, CarPlay, Home, Fitness ve daha fazlası gibi uygulamalarda daha fazla özellik bekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.