Tarih:Mayıs 25, 2024

Elon Musk Twitter Anlaşmasından Çekilebilir

Elon Musk'ın Twitter'dan vazgeçmesi oldukça muhtemel...

Elon Musk Twitter Anlaşmasından Çekilebilir

Dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk, son zamanlarda birçok tartışmanın odağında kaldı. Musk, inkar ettiği cinsel taciz iddialarından, çalışanları kovmakla tehdit ettiği sızdırılmış e-postalara kadar hiçbir zaman manşetlerden çok uzun süre ayrı kalmıyor.

Ancak asıl olarak büyük tartışmalara, Twitter’ı 44 milyar dolara satın alma girişiminden sonra katıldı. Twitter ve Elon Musk arasındaki işler ise kızışmaya başladı. Çünkü Musk sosyal medya web sitesini onun bilgi edinme hakkını ihlal etmekle suçladı.

Musk’tan Twitter’a Mektup

Mayıs 2022’de Tesla CEO’su, sitenin birçok spam hesabı nedeniyle Twitter’ın devralınmasını beklemeye aldığında sorun çıktı. Sosyal medya devinden internet sitesindeki bot sayısı hakkında doğru bilgi vermesini istedi.

Buna karşın Twitter, yalnızca ‘şirketin test metodolojileri hakkında bilgi’ sağlamayı kabul etti. Şimdi de Musk’ın hukuk ekibi Twitter’a bir mektup gönderdi. Mektuba karşılık bir cevap alamaması, şirketin doğru bilgi vermeyerek onun analizini yapma hakkını reddettiğini ve bunun da anlaşmadan uzaklaşmasına neden olabileceğini iddia etti.

Elon Musk Twitter Anlaşmasından Çekilebilir

Mektup ayrıca, Twitter’ın verileri saklayarak Elon’un bu verilerle ilgili araştırmasının ortaya çıkaracağı konusunda şüphe uyandırdığını da ekledi. Musk, anlaşmayı kapatma konusunda tamamen kararlı olduğunu söylese de, yasal olarak iptal etme hakkına sahip. Bunu yaparsa, kendisi için küçük bir miktar olan milyar dolarlık bir ceza ödemek zorunda kalacak, bu yüzden önümüzdeki günlerde daha fazla detayın ortaya çıkması bekleniyor.

Elon’un Twitter’ı satın alması hiç de kolay olmadı ve bundan önce SEC, devralma için önemli bir formu doldurmayı neden geciktirdiğini sormak için onunla iletişime geçti. Mali gözlemci, Musk’tan gerekli 13D formu yerine neden bir 13G formu doldurduğuna dair “kapsamlı” bir analiz sunmasını istedi. Musk ayrıca, 156 milyon doları kurtarmak için %5 Twitter hissesini derhal açıklamadığı için yatırımcılardan bir dava ile karşı karşıya kaldı. Diğer teknoloji haberleri için tıklayınız.

Kaynak: SEC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir