Tarih:Nisan 20, 2024

Hızlı Şarj Nedir ve Nasıl Çalışır

Günüzümün en önemli teknolojilerinden birisi olan Hızlı Şarj'ın çalışma prensibine örneklerle göz atmak ister misiniz? Sizlere kısa ve eğlenceli bir ipucu oluşturduk...

Hızlı Şarj Nedir ve Nasıl Çalışır

Hızlı şarj, büyük boyutlu telefon bataryalarını hızlı bir şekilde şarj etmemizi sağlayan teknolojidir. Modern bir akıllı telefonda hızlı şarj yoksa, tam şarj olmak için büyük olasılıkla bir şarj cihazı takılı olarak saatlerce oturuyor olacaksınız.

Hızlı şarj için belirli standartlar vardır çünkü bunu körü körüne yapmak telefonunuzun piline zarar verebilir. Temel bir formül biliyorsanız, hızlı bir şarj cihazını yavaş bir şarj cihazından kolayca ayırt edebilirsiniz.

Amper (A) x Voltaj (V) = Watt (veya şarj hızı). 

Dolayısıyla, telefonunuzun şarj cihazına bakarsanız, 5V = 3A gibi bir şey görürsünüz. Bunu yukarıdaki formule göre çarpın ve şarj cihazınızın watt gücünü öğrenin.

Ayrıca daha fazla ipucu için İpuçları Kategorimize göz atabilirsiniz.

Hızlı Şarj Nedir

Hızlı şarj nedir sorusunun tam cevabı için biraz daha derine inelim. Yukarıdaki temel girişin yanı sıra, hızlı şarj, ihtiyacınız olduğunda hızlı bir pil doldurma sağlamak için telefonunuzun üreticisi tarafından kullanılan teknolojidir.

Hızlı Şarj Nedir ve Nasıl Çalışır

Apple, Google ve diğer bazı popüler markalar USB PD standardını kullanıyor. Ardından bazı şirketler, işlemciyle birlikte gelen Qualcomm QuickCharge standardını entegre ediyor. Son olarak, OnePlus Warp Charge, Samsung Adaptive Charging ve Oppo VOOC gibi kendi standartları olan markalar var.

Birçoğu aynı şekilde çalışırken, şirketlerin hızlı şarj kabiliyetlerinde özelleştirme yapmalarına izin veren küçük ince ayarlar ve değişiklikler var. Örneğin, OnePlus kablosuyla eşleştirilmiş OnePlus Warp Charge 65 güç adaptörü, bir OnePlus 8T’yi 15 dakikada % 1’den %60’a kadar şarj edebilir.

Ayrıca bkz: Snapdragon 865 Plus Destekli En İyi 7 Telefon

Ancak aynı kabloyla aynı şarj cihazı, 65 watt hızlı şarjı kabul etmeyen bir telefonda daha yavaş şarj sağlayabilir.

Hızlı Şarj Nasıl Çalışır

Artık hızlı şarj standartlarının temelde her şirketin hızlı şarj sunma yöntemi olduğunu biliyorsunuz. İnce ayarları bir kenara bırakacaksak, telefonlarınızı şimdilik hızlı şarj etmenin gerçekten tek bir yolu var. OnePlus örneğini tekrar ele alırsak, şirketin 65 watt şarj cihazı, telefonunuzu 15 dakikada %1-58 arasında doldurur. Ardından tam dolum için 39 dakika daha beklemeniz gerekiyor.

Bunu daha iyi anlamak için yukarıda tartıştığımız amperlere ve voltaj formülüne bir kez daha bakmanız gerekecek. Şarj cihazınızı telefonunuza su (şarj) sağlayan bir boru hattı olarak düşünün. Böyle bir senaryoda, amper (A) akan suyun hacmini ifade eder, voltaj (V) su basıncıdır ve watt (W) son çıktıdır.

Hızlı Şarj Nedir ve Nasıl Çalışır

Yani burada olan şey, telefonunuz başlangıçta en yüksek voltaj ve en yüksek amperajda yanan bir hızda şarj olur ve dolmaya başladığında şarjı yavaşlatır. Bu, aşırı ısınmayı önlemek ve telefonu dengeli bir şekilde şarj etmek için yapılır. Dolayısıyla, kalan %40’ı doldurmak için gereken sürenin yarısında ilk %60’a ulaşılır.

Ayrıca bkz: En İyi Mobil Bilardo Oyunları 2020

Hem telefonunuzda hem de şarj cihazınızda aşırı ısınmayı önlemek ve optimum hızlarda şarj etmek için özel devreler bulunur. Bu nedenle, telefonunuza zarar vermemek için güvenlik önlemleri olan uyumlu ve markalı şarj cihazları kullanmalısınız.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir