Tarih:Haziran 16, 2024

Google Haritalar ile Temiz Hava Bulma – AQI Özelliği

Google, Google Haritalar'a çevrenizdeki temiz havayı bulmanıza yardımcı olacak yepyeni bir özellik ekledi...

Google Haritalar ile Temiz Hava Bulma - AQI Özelliği

Google Haritalar artık yalnızca bir navigasyon aracı olmanın ötesinde tonlarca ek özelliğe sahip. Bunlardan birisi de AQI özelliği. Restoranlar ve marketler gibi işletmeler için incelemelere bakabilir ve hatta bunları kendi başınıza derecelendirebilirsiniz. Şirket, Google Haritalarını daha kullanışlı hale getiren özellikleri ve güncellemeleri sürekli olarak zorluyor.

Bu ayın başlarında Google, uygulamaya AQI adı verilen yeni bir Hava Kalitesi katmanı ekledi. Artık Google haritalarında çevrenizdeki havanın ne kadar sağlıklı olduğunun bir ölçüsü olan Hava kalitesi endeksini göreceksiniz. Google’dan gelen bir gönderiye göre, diğer etkinlikler için de size rehberlik edecek.

Google Haritalar AQI katmanı Nedir?

Dışarıdaki kirli havayı bilmek, kesinlikle önemli bir bilgidir. Google’ın AQI bilgileri, evinizden çıkmanız veya içeride kalmanız arasında karar vermenize yardımcı olacaktır. Bazı insanlar AQI verilerini internetten manuel olarak almayı zor bulabileceğinden, Google bunları doğrudan haritalara yerleştirmiştir.

Google Haritalar ile Temiz Hava Bulma - AQI Özelliği

Google’a göre, veriler ABD’deki Çevre Koruma Ajansı gibi güvenilir devlet kurumlarından geliyor. Üstelik eklenilen mikro bir sensör ağı ile alınan hava kalitesi bilgilerini de gösteriyorlar.

Google Haritalar Hava Kalitesi Görme Nasıl Yapılır?

iOS ve Android’de Google Haritalar’da Hava Kalitesi katmanıyla ilgili bilgileri şu şekilde görüntüleyebilirsiniz:

  • İlk olarak, uygulamanın sağ üst köşesinde (arama çubuğunun hemen altında) bulunan katman düğmesine dokunun.
  • Ardından, seçeneklerin “Harita ayrıntıları” bölümünde Hava Kalitesi düğmesini bulun.
  • Haritanın güncellenmesi için Hava Kalitesi düğmesine ve ardından menüden kapat butonuna dokunun.

AQI’yi Amerika Birleşik Devletleri’nin her yerinde, hatta belirli mahallelere kadar kontrol edebilirsiniz. Google Haritalar ayrıca AQI’nin en son ne zaman güncellendiğini de gösteriyor. Şimdilik bütün ülkeler de mevcut olmasa da, yakın zamanda birçok bölgeye hitap edecek gibi duruyor.

Kaynak: Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir