En İyi VirtualBox Alternatifleri 2021- Sanal Makine Programları
En İyi VirtualBox Alternatifleri - Sanal Makine Programları
En İyi Programlar

En İyi VirtualBox Alternatifleri 2021- Sanal Makine Programları

Bilgisayarınızda aynı anda birden fazla işletim sisteminize çalıştırmanıza olanak sağlayacak olan en iyi VirtualBox alternatifleri ile farklı seçeneklere göz atabilirsiniz. Aynı donanım üzerinde farklı platformlardan birden çok uygulamayı çalıştırmanıza izin veren çok sayıda sanal makine yazılımı var. Bunların içerisinde en popüler olanlardan birisi Oracle Corporation’ın VirtualBox programıdır.

VirtualBox, kullanıcıların aynı bilgisayarda farklı bir işletim sistemi çalıştırmak için sanal bir ortam oluşturmasına izin veren açık kaynaklı ve ücretsiz bir yazılımdır. Windows, Linux, macOS ve Solaris üzerinde çalışıyor.

Sanal makine yazılımının birçok kullanım alanı vardır. Yalnızca Windows’unuzda Linux deneyimlemenize izin vermez ve bunun tersi de geçerlidir. Ama aynı zamanda yazılım geliştiriciler için çok platformlu yazılım geliştirmede para ve zaman tasarrufu sağlar.

Sizler için sıraladığımız en iyi VirtualBox alternatifleri listesi aşağıda bulunan bağlantılardan indirebilir ve kullanabilirsiniz.

2021 Yılının En İyi Sanal Makine Programları

1. QEMU

QEMU, bayağı özellikli bir açık kaynak ve ücretsiz sanallaştırma yazılımı olan hızlı emülatör anlamına geliyor. Bilgisayarlarınızda Windows, Linux ve macOS için destek bulunuyor. Ayrıca bu üç işletim sisteminin hepsinde çalışıyor.

En İyi VirtualBox Alternatifleri - Sanal Makine Programları

Kurulumu nispeten daha kolaydır, ancak kullanırken biraz karmaşıklaşır. Çalışmak için yüksek özellikli bir bilgisayara ihtiyaç duymuyor. Kısacası en hızlı ve en ideal sanal makinalardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

QEMU indir

2. VMware Workstation Player

Windows 10 ile oldukça akıcı çalışan ve en hızlı sanal makinelerden birisi olarak VMware oldukça iddialı bir yazılımdır. Yalnızca Windows ve Linux için geliştirilmiştir. Üstelik bilgisayarınızda çalıştırmak da oldukça kolay. Lisanslı sürümü de mevcut olmasına karşın, yalnızca kişisel kullanım için istiyorsanız, lisans satın almanıza gerek yoktur.

En İyi VirtualBox Alternatifleri - Sanal Makine Programları

Ticari olmayan sürüm için yalnızca üç işletim sistemi çalıştırabilirsiniz. İşletim sistemini yaçmak için ISO görüntü dosyası kurabilirsiniz. Bir kez kurduğunuzda, işletim sistemini kurmak yönlendirilerek gerçekleşmektedir.

VMware Workstation Player indir

3. Parallels Desktop

Bu sanal makine yazılı, aynı anda iki işletim sistemi çalıştırma da, VMware Fusion ve VMware Workstation pro gibi büyük isimlerle rekabet yapar. Mac’te Windows çalıştırmak için kuruldu. Ama şimdi Linux ve Chrome OS desteğine de sahip bir Windows sürümü de mevcuttur.

En İyi VirtualBox Alternatifleri - Sanal Makine Programları

Windows yazılımını Mac’te çalıştırırken çok verimli çalışıyor. Mac OS olmayan donanımlarda hala macOS çalıştırmanıza izin verilmiyor. Kurduktan sonra çalışması için sisteminizi yeniden başlatmanıza gerek yoktur. Bu sanal makine yazılımı hem kişisel hem de profesyonel kullanım için idealdir.

Parallels Desktop indir

4. Windows Virtual PC

Bu, Windows donanımı üzerinde çalışan başka bir etkili sanal makine yazılımıdır. Microsoft bunu yalnızca Windows işletim sistemlerini çalıştırmak amacıyla geliştirmiştir. Diğerlerine göre avantajı, kurulum işleminin ve kurulumunun kolay olmasıdır. Ayrıca indirmek ücretsizdir ve beklendiği gibi Windows’ta sorunsuz çalışır.

En İyi VirtualBox Alternatifleri - Sanal Makine Programları

Yalnızca Windows 7 işletim sisteminde çalışıyor. Ancak kullandığınız işletim sistemi olarak Windows 10’un güncel sürümü varsa, Windows XP desteği de sağlıyor.

Windows Virtual PC indir

5. VMware Fusion

VMware Fusion, macOS için geliştirilmiş bir VMware sürümüdür. Bu nedenle, başka bir platformda çalışmasını beklemeyin. Mac donanımında herhangi bir Windows ve Linux sürümünü sorunsuz bir şekilde çalıştırmanıza olanak tanır.

En İyi VirtualBox Alternatifleri - Sanal Makine Programları

Fusion ilgili en iyi şey, Windows uygulamalarının Mac üzerinde Windows donanımında çalıştıkları gibi çalışmasıdır. Bu sanal makine yazılımı, Windows ekosistemini de seven ve onu bırakamayan Mac kullanıcıları için en iyisidir. VMware fusion’ın profesyonel sürümü, Mac cihazınızda Cortana ve Windows araması için destek bile ekleyecektir.

VMware Fusion indir

6. Portable-VirtualBox

En iyi VirtualBox alternatifleri arasında Oracle Cooperation’dan hem iş hem de kişisel kullanım için başka bir sanallaştırma yazılımıdır. VirtualBox kadar çok sayıda işlevi barındırmaz, ancak kendi avantajları vardır. Örneğin, 64 bit AMD ve Intel yonga setlerinde çalışabilir. USB sürücüsünden bir işletim sistemini çalıştırabileceği için ayrı bir kuruluma ihtiyaç duymaz.

En İyi VirtualBox Alternatifleri 2021- Sanal Makine Programları

Sınırlandırması nedeniyle, köprülü ağları desteklemeyecektir, yani bir host işletim sistemini ağ bağdaştırıcısı aracılığıyla ana sistemdeki bir ağa bağlamak mümkün değildir. Bu nedenle, bunu yapmak için bir sanal ağ adaptörüne ihtiyacınız var.

Portable-VirtualBox indir

7. CoLinux

CoLinux, Windows ve Linux kullanıcılarının her iki işletim sistemini aynı anda çalıştırmasına izin veren Cooperative Linux’un kısaltmasıdır. Sadece bu değil, bir işletim sistemindeki programlar ve veriler, CVM adı verilen kendi donanımı aracılığıyla diğer işletim sistemleriyle paylaşılabilir.

En İyi VirtualBox Alternatifleri 2021- Sanal Makine Programları

CoLinux, host işletim sistemini sorunsuz bir şekilde çalıştırmasına yardımcı olan daha iyi donanım sanallaştırma ve taşınabilirlik yöntemine sahiptir. Linux tabanlı işletim sistemlerini çalıştırmak için ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır.

CoLinux indir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir