En İyi Dram Filmleri 2020
En İyi Dram Filmleri 2020
En İyi Filmler

En İyi Dram Filmleri 2020

Elbette kimse gerçek hayatta dram yaşamak istemez fakat bazen duygusal anlar yaşayamaya da ihtiyacımız vardır. Dram filmleri bu duyguları yaşayabilmek için biçilmiş kaftandır. En iyi dram filmleri sizi öyle duygulara sürükleyecek güce sahiptir ki, etkisinden çıkmak biraz zor olur.

Sinemanın en önemli türlerinden birisi olan dram, farklı tarzlarda filmleri bünyesinde barındırarak herkesin kalbine taht kurmayı başarmıştır. Gelmiş geçmiş en iyi dram filmlerine en iyi dram filmleri 2020 listemizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca film severler için bu liste sürekli güncellennecektir.

Dram filmleri genellikle mükemmel edebi eserlere veya önemli insanların hayatlarına dayanırlar ve en iyileri sadece film olarak kalmayarak, aynı zamanda kendi inançlarınızı da analiz ederler. Frank Darabont, Steven Spielberg, Christopher Nolan ve bunlar gibi muhteşem yönetmenin filmleri ile duygu seline kapılmak için en iyi dram filmleri 2020 listesini hazırladık. Daha fazla film listesine ulaşmak için En İyi Filmler kategorisine göz atabilirsiniz.

The Shawshank Redemption/Esaretin Bedeli (1994)

1994 yapımı Esaretin Bedeli, Amerikan dram filmleri arasında taht kurarak IMDB Top 250 listesinde yerini almıştır. Filmde hapsedilen iki adamın birkaç yıl içerisinde kurdukları bağ ve nihayetinde hapishaneden kurtuluşları anlatılmaktadır. Baş rol oyuncularının Tim Robbins ve Morgan Freeman olduğu bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

IMDb Puanı: 9,3

Netflix’de izlemek için tıklayın.

One Flew Over the Cuckoo’s Nest/Guguk Kuşu (1975)

Milos Forman tarafından yönetilen film, 1962 yılında Ken Essay tarafından yazılan kitaptan uyarlanmıştır. En iyi dram filmleri arasında yerini almayı başararak, duygu seline kapılmanıza sebep olacaktır. ABD Ulusal Film Arşivi’nde korunan bu filmin baş rol oyunları Jack Nicholson, Louise Fletcher ve Will Sampson’dır. Film bir mahkumun akıl hastası numarası yaparak akıl hastanesine yatmasını konu edinmiştir.

IMDb Puanı: 8,7

Netflix’de izlemek için tıklayın.

The Green Mile/Yeşil Yol (1999)

Gelmiş geçmiş en iyi dram filmleri arasında yer alan Yeşil Yol’un yönetmenliğini Frank Darabont yapmıştır. Tom Hanks, Micheal Clarke Duncan ve David Morse gibi önemli isimlerin oynadığı film, önemli ödüllerin sahibidir. Küçük bir kız çocuğunu öldürmekle suçlanan iri yarı bir adam John Coffey ve karmaşık iç dünyaya sahip Coffey’in hikayesi oldukça can alıcıdır.

IMDb Puanı: 8,6

Netflix’de izlemek için tıklayın.

A Clockwork Orange/Otomatik Portakal (1971)

Otomatik Portakal, modernizmin izleri ile önemli bir roman yazarı Anthony Burgess’in kitabından uyarlanmıştır. İyi ile kötünün ayırt edilemediği ve şiddetin kontrol altına alınamadığı bir dönemi anlatan filmde gerçeklerle yüzleşmek oldukça zorlayıcı olacaktır. Malcolm McDowell, Patrick Magee ve Micheal Bates gibi önemli isimler, baş rolde yerlerini almıştır.

IMDb Puanı: 8,3

Netflix’de izlemek için tıklayın.

Into the Wild (2007)

Üniversiteden mezun olduktan sonra yaşadığı zorluklardan ötürü kendisini doğaya bırakan Christpher McCandless’ın hikayesini anlatan film doğa severlerin gözdesidir. Emile Hirsch, Vince Vaughn ve Catherine Keener gibi önemli isimlerin yer edindiği bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

IMDb Puanı: 8,1

Netflix’de izlemek için tıklayın.

The King’s Speech/Zoraki Kral (2010)

Tom Hooper’ın yönettiği bu filmde gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız. İngiltere Kralı IV. George’un kekemelikle baş ederken yaşadığı zorluklar, terapistinden aldığı yardım ve destek, genel filmin konusunu oluşturmaktadır. Baş rolünde yer alan Colin Firth, Geoffrey Rush ve Helena Bonham Carter sayesinde film daha da anlam kazanmıştır.

IMDb Puanı: 8,0

Netflix’de izlemek için tıklayın.

Ayrıca bkz: En İyi Fantastik Filmler 2020

Lady Bird/Uğur Böceği (2017)

Uğur Böceği, Greta Gerwig’in yazıp yönettiği 2017 yapımı Amerikan komedi-drama filmidir. Oyuncular arasında Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts, Lucas Hedges ve Lois Smith yer alıyor. Kaliforniya’da 2002 sonbaharıyla 2003 yazı arasında geçen film, bir lise son sınıf öğrencisi ve annesiyle gergin ilişkisini anlatıyor.

IMDb Puanı: 7,4

Pride & Prejudice/Aşk ve Gurur (2005)

Aşk ve Gurur, Joe Wright tarafından yönetilen ve Jane Austen’in aynı adlı 1813 romanından uyarlanan 2005 romantik drama filmidir. Filmde İngiliz soylu bir aileye mensup beş kız kardeşin evlilik, ahlak ve yanlış anlamalar ile uğraşırken yaşadığı problemler anlatılıyor. Keira Knightley, Matthew Macfadyen ve Brenda Blethyn, başroldeki önemli isimlerdir.

IMDb Puanı: 7,8

Netflix’de izlemek için tıklayın.

Ayrıca bkz: En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir