Tarih:Aralık 7, 2023

En İyi 10 iOS 14 Özelliği

En İyi 10 iOS 14 Özelliği

iOS 14 özellikleri neler? Beraberinde ne gibi yenilikleri getiriyor? WWDC 2020 (Küresel Geliştiriciler Konferansı)’nda Apple, iOS 14 arayüzünü resmen yayınladı. Şirket, iPhone yazılımının en son sürümünü tanıttı.

Bu yeni sistem, yıllar sonra iOS’a en büyük ana ekranı getiriyor. Yeni özelliklerinin yanı sıra iyileştirmeler yapılarak iOS 14 sistem performansı da geliştirildi. Bu sistemin odak noktası bize göre, geniş ekrandan yararlanmak için uygulama tasarımını geliştirmektir.

Bazı değişiklikler fark edilmese de, kullanılabilirliği ve kontrolü kolaylaştırılmıştır. Şimdi denemeniz gereken en iyi 10 iOS 14 özelliği ile sizleri aydınlatalım. Bu liste önemli özelliklere göre değil kullanıcıların denemek isteyecekleri önemli özellikleri gösterir.

Deneyebileceğiniz En İyi 10 iOS 14 Özelliği

1-) Ana Ekran Widget’ları

Yeni iOS 14 Ana Ekranının genel widget’larının çeşitli boyutları değiştirildi. Ayrıca “Bugün” görünümü hala yerinde duruyor. Ayrıca, iOS 14 ile Apple, widget’ların ana ekrana eklenmesine ve uygulamanızla birlikte sunulmasına izin veriyor.

En İyi 10 iOS 14 Özelliği

Ana ekrana widget eklemek için kullanıcıların kolayca widget ekleyip özelleştirebileceği yeni bir “widget kitaplığı” vardır. Ayrıca, günün saatine göre ilgili uygulamaları otomatik olarak görüntüleyen yeni bir “Akıllı Yer Paylaşımı” widget’ı da vardır.

Ayrıca bkz: En İyi Apple iPhone Telefonlar 2020

2-) Uygulama Kaynak Kütüphanesi

Apple ayrıca uygulamaları otomatik olarak yeni gruplara ve listelere düzenleyen yeni bir “Uygulama Kaynak Kütüphanesi” görünümünü duyurdu. Yeni “Uygulama Kaynak Kütüphanesi” görünümü sayesinde Apple artık kullanıcıların uygulamaları ana ekranlarında gizlemelerine izin veriyor.

En İyi 10 iOS 14 Özelliği

Android uygulama çekmecesine çok benziyor, ancak başka akıllı gruplama özellikleri var. Böyle bir akıllı gruplama özelliği, tüm Apple Arcade oyunlarını toplu olarak otomatik olarak ayıklamayı içeriyor.

iOS 14 ile gelen bu yenilikçi özelliğe basitçe klasörler denilebilir. Klasörler otomatik olarak kategoriye göre oluşturulur ve son masaüstü sayfasından sonra bulunuyor. Aynı zamanda iOS 14’te, gereksiz masaüstü sayfalarını gizleyerek bir veya iki tane bırakarak klasörlere kolayca erişebilirsiniz.

3-) Sistem Genelinde Resim İçinde Resim Modu

iOS 14’ün bir başka yeni özelliği, iOS videolarına sistem genelinde resim içinde resim işlevi eklemesidir. Tıpkı macOS’ta olduğu gibi, video uygulamanın üzerine gelecektir, yeniden boyutlandırılabilir ve ardından arka planda oynatmaya devam etmek için ekranın yanına katlanabilir.

En İyi 10 iOS 14 Özelliği

Ayrıca bkz: En İyi Çin Malı Telefonlar Haziran 2020

4-) Yeni Siri Arayüzü

Siri’nin de yeni bir görünümü var. Artık dijital asistan aktif olduğunda, tüm ekranı kaplamıyor. Yeni tasarımda, animasyonlu Siri simgesini altta, sadece küçük bir kapsama alanı ile görüntülenecek. Bazı yeni özellikler de var: Siri artık sadece komut mesajları göndermekle kalmıyor aynı zamanda sesli mesajlar da gönderebiliyor.

5-) Çeviri Uygulaması

iOS 14 özellikleri sadece sistem genelini kaplamıyor. Apple ayrıca iOS’ta yerleşik yeni bir çeviri uygulaması olacağını duyurdu. Google Çeviri gibi, bu uygulama da kullanıcıların çeşitli diller arasında kolayca çeviri yapmasına olanak tanıyacak.

En İyi 10 iOS 14 Özelliği

Kullanıcılar metin veya talimat mesajları girebilecek ve 11 dile çevirebilecektir. Başlangıçta İngilizce, Çince, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Arapça, Portekizce ve Rusça sürüm sırasında desteklenecektir.

Ayrıca bkz: En İyi Xiaomi Telefonlar 2020

6-) iOS 14 Kısa Mesaj

En iyi iOS 14 özellikleri arasında kısa mesajların da yeni özellikleri vardır. iOS 14’te, en sevdiğiniz arkadaşlarınızla veya grup sohbetlerinizle kolayca konuşmak için önemli kişileri ve konuşmaları “mesaj” uygulamasının üstüne sabitleyebilirsiniz. Uygun maske seçenekleri de dahil olmak üzere yeni Memoji aksesuarları da vardır.

En İyi 10 iOS 14 Özelliği

7-) Apple Maps Yenileniyor

Apple Maps, yeni konumlar için daha iyi öneriler sunmak üzere Zagat veya AllTrails gibi şirketlerden yeni küratörlü rehberler alıyor. Bu özellik ayrıca bisiklet desteği aldı. Bisiktlet sürücülerine yükseklik, bisiklet şeritleri, merdivenler ve yolları dikkate alan bisiklet için özel rehberlik sağladı.

En İyi 10 iOS 14 Özelliği

Bisiklet desteği New York, Los Angeles, San Francisco Körfez Bölgesi, Şangay ve Pekin’de başlatılacak. Ayrıca aracınızın mevcut yakıt seviyesini, rakım ve hava durumu faktörlerini izleyebilen ve sizi uyumlu sitelere yönlendirebilen yeni bir EV navigasyon işlevi vardır.

8) Apple CarPlay ve Duvar Kağıtları

CarPlay, özel duvar kağıtları ve yeni uygulama kategorileri için destek kazanıyor. Park uygulamaları, elektrikli araç şarj cihazları ve fast food paket servisi olan uygulamaları bünyesinde barındırıyor. Apple iOS 14 ayrıca NFC destekli araba anahtarları için destek ekliyor.

En İyi 10 iOS 14 Özelliği

2021 BMW 5 serisi bu özelliği destekleyen ilk model olacak. NFC geçişleri güvenliği sağlamak için Apple’ın Secure Enclave içinde saklanıyor ve aracınıza geçici olarak erişebilmeleri için diğer iOS kullanıcılarıyla paylaşılabilir.

9-) Apple Uygulama Klibi

iOS 14 özellikleri arasında Apple ayrıca kullanıcının tüm uygulamayı yüklemesine gerek kalmadan uygulamanın küçük bir bölümüne ihtiyaç duyduğunuzda erişmenizi sağlayan hızlı kart tabanlı bir uygulama olan yeni bir “Uygulama Klibi” uygulaması özelliğini tanıttı. Örnek olarak NFC etiketleri veya kahvehane ödül programları aracılığıyla park uygulamalarına erişim verilebilir.

En İyi 10 iOS 14 Özelliği

Uygulama Klibi, yeni hesaplar oluşturmaktan kaçınmak için Apple girişini destekler, yeni uygulama kitaplığı üzerinden tekrar erişilebilir ve Apple Pay ile kullanılabilir. Uygulama Klibi ile kullanım için Apple, App Clip’e hızlı bir şekilde erişmek için hem görsel QR kodunu hem de NFC’yi kullanan yeni bir QR kodu formatı başlatıyor.

10-) iOS 14 Küçük Pencere

iOS 14 özellikleri arasındaki son özellik, gelen çağrı penceresi tam ekranda açma ve herhangi bir işi kesintiye uğratmayı kaldırma özelliği. Şimdi, ekranın üst kısmında küçük bir açılır pencere yer alıyor ve bu da bir aramayı kabul etmenizi veya reddetmenizi sağlayacak. Bu, yalnızca iOS için yerel çevirici ile değil, aynı zamanda tüm üçüncü taraf uygulamalarla da çalışacak.

En İyi 10 iOS 14 Özelliği

En iyi iOS 14 Özellikleri: Sonuç

Listeki özelliker denemeniz gerektiğini düşündüğümüz en iyi 10 iOS 14 özelliği. Daha önce de belirttiğimiz gibi, listenin önem sırasına göre değil. Ayrıca, Android’den ve üçüncü taraf uygulamalardan birkaç benzer özellikler sisteme entegre edilmiş.

Bir kullanıcı olarak, bunun “kopya” olup olmadığı konusunda endişelenmenize gerek yok. Çünkü tüm ana cep telefonu sistemlerinin referans noktaları vardır. Sizce en iyi 10 iOS 14 özelliği hangisi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir