Tarih:Haziran 16, 2024

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Fugaku

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Fugaku

Fugaku nedir? Dünyanın en hızlı bilgisayarı mı? İşte teknoloji nerelere geldi, size vşr örnek! Bir Japon süper bilgisayar altı yılda bir Top500 süper bilgisayar hız sıralamasında ilk sırayı aldı. Koen’de Riken ve Fujitsu tarafından geliştirilen Fugaku, Fujitsu’nun 48 çekirdekli A64FX çip üzerindeki sistemini kullanıyor. ARM işlemcilere dayalı bir bilgisayar ilk kez listenin başına geçti.

Fugaku süper bilgisayarına, en yakın rakip olan ve IBM Zirvesinde tanıtlan süper bilgisayardan 2,8 kat daha hızlı olan 415,5 petaflop ile Top500’de yerini aldı. Fugaku ayrıca, grafikleri 500, HPL-AI ve HPCG dahil olmak üzere farklı iş yüklerinde test eden diğer sıralamalarda en üst sıralara ulaştı. Daha önce hiç bir süper bilgisayar dört sırayı birden yönetmemişti.

Daha önce hiç bir süper bilgisayar dört sıranın da galibi olmamıştı.

Dünyanın en hızlı bilgisayarı sıralaması normalde Amerikan ve Çin yapımı sistemler arasında yer değiştiriyordu. Ama Fugaku, Japonya’nın dokuz yıl içinde ilk 500’de yer alan ilk sistemidir. Toplamda listede 226 Çinli süper bilgisayar, Amerika’dan 114 ve Japonya’dan 30 bilgisayar var.

Fugaku gelecek mali yıl faaliyete geçecek. Şimdiye kadar, SARS-CoV-2 virüsünün yayılmasını simüle etmek ve Japonya’nın yeni kişi izleme uygulamasının etkinliğini de içeren COVID-19’u araştırmak için deneysel bir temelde kullanılmıştır.

Kaynak: Riken

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir