Tarih:Mart 28, 2023

Elektrikli ve Hibrit Araba Arasındaki Farklar

Geleceğin arabaları olan elektrikli arabalarla hibrit arabaları sizler için karşılaştırdık...

Elektrikli ve Hibrit Araba Arasındaki Farklar

Elektrikli araba vs hibrit araba arasındaki farklar nelerdir? Hangi araba daha iyi? Elektrikli ve hibrit araba arasındaki farklar ile hangisini seçmeniz gerekiyor, kısa bir bilgi edineceksiniz. Er ya da geç, tüm benzinli arabaların yerini elektrikli ya da hibrit araçlar alacak.

Herkes içten yanmalı motorlu araçların çevre üzerindeki zararlı yan etkilerinin hemen hemen farkındadır. Türkiye’de henüz yaygın olmayan elektrikli ve hibrit araba, birkaç yıl içerisinde yaygınlaşacak. Peki iki araba arasındaki farkı öğrenmek ister misiniz?

Doğrudan ana farklılıklara atlamadan önce, her iki araba türüne de genel bir bakış atalım. Aşağıda hem elektrikli arabaların hem de hibrit arabaların çalışma prensiplerini göreceksiniz. Bakalım hangi araç sizin için uygun olacak.

Elektrikli Araba Nedir ve Nasıl Çalışır?

İçten yanmalı motorlu araçların aksine, elektrikli arabaların motoru yoktur. Bu nedenle çalıştırmak için yakıta ihtiyaçları yoktur. Bununla birlikte, elektrikli bir arabaya tamamen güç sağlayan bir dizi elektrikli pil, endüksiyon motoru ve invertör vardır.

Elektrikli ve Hibrit Araba Arasındaki Farklar

Elektrikli piller, bir invertör aracılığıyla endüksiyon motoruna güç gönderir. Gelen güç son olarak motordan, tekerleklere doğru gider. Elektrikli bir arabanın içinde çok büyük bir batarya olduğundan, şarj olması için bir elektrik kaynağına ihtiyacı vardır.

Pilin boyutu genellikle arabanın gücünü ve elektrik aralığını belirler. En yaygın elektrikli arabalardan bazıları Tesla Model 3, Hyundai Kona EV, Audi e-Tron vb.

Elektrikli Araçların Avantajları

  • Elektrikli araçların en büyük avantajı, sıfır emisyon üretmeleri ve bu da onları çevre dostu hale getirmesidir.
  • Elektrikli arabalar, genellikle çok az ses ürettikleri veya hiç ses çıkarmadıkları için gürültüsüzdür.
  • Düşük Bakım ve düşük işletme maliyeti.

Elektrikli Araçların Dezavantajları

  • Şarj olmak için çok zaman gerekir: Standart bir şarj cihazıyla genellikle 7-8 saat ve hızlı DC şarj cihazlarıyla 30-45 dakika.
  • Çoğu elektrikli aracın çok uzun menzili yoktur; bu nedenle, uzun yolculuklar için alınamazlar.
  • Yaşadığınız yerin iyi bir şarj altyapısı yoksa akıllıca bir seçenek değildir.

Hibrit Araba Nedir ve Nasıl Çalışır?

Hibrit arabalar, hem elektrikli hem de geleneksel içten yanmalı motoru olan araçların bir kombinasyonu olarak tanımlanabilir. Bir hibrid otomobil genellikle hem elektrik motoruna hem de içten yanmalı motora sahiptir.

Elektrikli ve Hibrit Araba Arasındaki Farklar

Bununla birlikte, esas olarak üç tür hibrit araç vardır: tam hibrit (FHEV), hafif hibrit araç ve plug-in hibrit (PHEV). Hibrid otomobilin konfigürasyonuna bağlı olarak seri, paralel ve tamamen elektrikli model gibi farklı modlarda çalışabilirler.

Elektrikli modda araç, piller ve motorlarla çalıştırılır. Paralel modda, içten yanmalı motoru ve elektrik motoru, aracı hareket ettirmek için birlikte çalışır. Buna karşılık seri modda, elektrikli motorlar araçları EV modunda düşük hızda çalıştırırken aynı zamanda aküleri şarj etmek için yanmalı motor kullanılır.

Tam Hibrit (FHEV)

Tam hibrit arabalar hem seri hem de paralel modlarda çalışabilir. Düşük hızlarda araç seri modda çalışır. Ayrıca özel bir EV moduna sahip olabilir. Daha yüksek hızlarda, hem yanmalı motor hem de elektrik motoru güç sağlamak için paralel olarak çalışır.

Full hibrit arabalar kendi kendine şarj oluyor ve şarj edilmek için herhangi bir harici güç kaynağına ihtiyaç duymuyor. FHEV’in çok yaygın bir örneği Toyota Prius’dur.

Hafif Hibrit

Bu tipte yanmalı motora ek olarak küçük bir pil ve motor vardır. Paralel modda çalışır ve hem motor hem de akü aynı anda çalışır. Motor, genel sürüşe yardımcı olur ve verimliliği artırmanın yanı sıra emisyonları azaltır. Çoğu otomobil üreticisi, pili şarj etmek için frenleme sırasında üretilen kinetik enerjiyi dönüştürmek için rejeneratif bir fren sistemi kullanır.

En yaygın hafif hibrit arabalardan bazıları Maruti Suzuki Ciaz, MG Hector, Toyota Glanza vb.

Plug-In Hibrit

Bir plug-in hibrit otomobilde, yaklaşık 50-100 km’lik kısa bir saf elektrik menziline sahip ayrı bir EV modu vardır. Sürücü, isteğine göre elektrikli ve diğer motor modu arasında geçiş yapabilir. Ancak hafif hibrit sistemden farklı olarak, kendini şarj etmez. Şarj edilmesi için tıpkı bir EV gibi harici bir kablo gerektirir.

Ayrıca bkz: Xbox Series X Vs PS5 Karşılaştırma

Bazı plug-in hibrit otomobil örnekleri, Hyundai Ioniq plug-in hybrid, Toyota Prius Prime, vs.’dir.

Elektrikli vs Hibrit Arabalar – Hangisi Daha İyi

Her iki tür arabanın da kendi artıları ve eksileri vardır. Büyük ölçüde araba satın alma amacına bağlıdır.

Elektrikli ve Hibrit Araba Arasındaki Farklar

Yakıt açısından daha verimli bir otomobil arayan insanlar, uzun yol için hibrit araçları tercih edebilirler.

Bir hibrit güç aktarım sistemi, motorlar daha fazla tork üretebildiğinden ek performans da sağlar. Bu nedenle, bir arabanın ivmesini ve torkunu artırabilir.

Öte yandan elektrikli arabalar sessiz, kirlilik içermeyen araçlardır. Ayrıca elektrikli arabalar dünyada çok hızlı bir şekilde büyüyrn araçlardır. İvme açısından, yanmalı arabalardan çok daha iyi ve hatta hibrit arabalardan bile daha iyi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir