Tarih:Nisan 21, 2024

YouTube Binlerce Videoyu Kaldırdı

YouTube, karalama kampanyası yapan kanalları affetmiyor...

YouTube Binlerce Videoyu Kaldırdı

Günümüzün en büyük trajedilerinden olan Rusya – Ukrayna savaşı hala devam ediyor. Savaş üzerinden bile yalan yanlış bilgi yayan birçok haber ve video bulunmakta. Bundan dolayı YouTube kısa süre önce, çatışmayla ilgili 70.000’den fazla videoyu platformundan kaldırdığını açıkladı. Sebebi ise bu videoların, YouTube politikalarını ihlal etmesi ve yanlış bilgi içeriyor olmasıdır.

YouTube kısa süre önce Guardian’a propaganda içerikli videolarda bir artış olduğunu açıkladı. YouTube’un Baş Ürün Sorumlusu, bu tür videoların yükselişini engellemek için aldıkları önlemleri vurguladı. Kaldırılanlar sadece videolar olmadı, iki tarafı da kendine özgü karamalaya çalışan 9000 kanal da kapatıldı. Ayrıca birçok sosyal medya uygulaması Rusya’da kullanımı yasaklarken, sadece YouTube, Rusya’da etkin olarak kullanılmakta.

YouTube Binlerce Videoyu Kaldırdı

Savaş başladığından beri, YouTube ve diğer sosyal kanallar, daha fazla gelir elde etmek ya da doğruları insanlara göstermek için kendi yollarını oluşturmaya başladı. Gerçek gazeteciliğin yanı sıra, çok sayıda kanal ve hesap yalanları yaymaya ve savaşı eylemlerini desteklemeye başladı.

Bu tür kötü olaylardan çıkar elde etmeye çalışan kişileri birçok platform desteklemiyor. Yine de insanlar kapanacağını bile bile çeşitli propaganda içeriklerini yayınlamaya devam etmekte. Umarız savaş kısa zamanda sonlanır ve dünya, savaşta iki tarafından kaybettiğini görerek, bir ders çıkarır.

Kaynak: The Guardian

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir