Tarih:Haziran 16, 2024

Twitter da TikToku Satın Almak İstiyor ve Rekabet Artıyor

Twitter da TikToku Satın Almak İstiyor ve Rekabet Artıyor

ABD’de bir süredir var olan TikTok sorununa, Twitter’dan da yanıt geldi. Artık uygulamayı satın almak isteyenler arasında Twitter‘da yer alıyor. Wall Street Journal’ın bir raporuna göre Twitter, işini Çin uygulamasıyla birleştirmek için TikTok ile bir ön görüşme yaptı.

Ayrıca Twitter’ın iş ve ekonomik değer açısından çok daha küçük olması, şirketi kısmen sıkıtınya sokabilir. Sosyal medya şirketinin anlaşmanın meyvesini vermek için büyük krediler almak zorunda kalabileceği anlamına da gelebilir.

Twitter, 29 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipken, TikTok’un ABD’deki işi on milyarlarca dolara mal olabilir. Bu nedenle, anlaşma şansı düşük bir sınıra dayanıyor.

Twitter da TikToku Satın Almak İstiyor ve Rekabet Artıyor

Finansal açıdan bakıldığında, Jack Dorsey liderliğindeki şirket son çeyrekte 1,2 milyar dolarlık bir zarara uğradı. TikTok ile birleşme maliyetli bir mesele olduğu için Twitter, TikTok gibi bir dev satın alma konumunda değil, diye düşünenler de mevcut.

2012 yılında sosyal medya devi, kısa bir video yapma uygulaması olan Vine’ı satın aldı. Ancak uygulamaya herhangi bir başarı getiremedi ve sonunda dört yıl sonra kapattı.

Ayrıca bkz: TikTok Hesabı Nasıl Kapatılır?

TikTok’un ABD’deki işini satın almakla ilgilenen tek şirket Twitter değil. Apple, Facebook, Google, Twitter ve Microsoft’un TikTok’u satın almak için rekabet ettiği bildirildi. Ancak yalnızca Microsoft bunun “potansiyel” bir alıcı olduğunu açıkça kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir