Tarih:Haziran 14, 2024

Lightning vs USB-3 Karşılaştırması – En İyi Bağlantı Noktaları

2021 yılının en iyi bağlantı noktası sizce hangisi? İşte kısa bir rehber...

Lightning vs USB-3 Karşılaştırması - En İyi Bağlantı Noktaları

2021 yılının en iyi bağlantı noktaları olan lightning vs USB-3 karşılaştırması ile merak ettiklerinizi, elimizden geldiği kadar aydınlatmaya çalıştık. Apple‘ın en yeni ve en iyi iPhone 13 telefonunda hala bir lightning bağlantı noktası var ve bununla şarj oluyor.

Öte yandan Apple, MacBook, iMac ve hatta yeni iPad serisine USB Type-C bağlantı noktaları ekledi. Şirketin iki farklı bağlantı noktasına yönelmesi, biraz kriz çıkmasına sebep olacak gibi duruyor. Buna en son AB yasalarını ekleyin ve iPhone üreticisi zor durumda gibi görünüyor.

Avrupa Komisyonu, USB-C bağlantı noktasını “tüm akıllı telefonlar, tabletler, kameralar, kulaklıklar, taşınabilir hoparlörler ve video oyun konsolları için standart bağlantı noktası” yapma yönünde ilerliyor.

Peki Apple neden hala iPhone’da Lightning kablosuyla takılıyor? Lightning vs USB-C karşılaştırması ile Apple mı yoksa diğer telefon üreticileri mi daha iyi fark atıyor? Detaylar için yazımızı okumaya devam edin.

Lightning vs USB-3

ÖzellikUSB-3 (Type-C)Lightning Kablosu
Veri aktarım hızı20Gbps SuperSpeed+ (USB 3.2 Gen 2×2)
(USB4, 40Gbps hız sunar)
480 Mb/sn (USB 2)
Thunderbolt uyumluluğuAlternatif mod aracılığıyla isteğe bağlıYok
Hangi cihazlarda mevcutFarklı boyut, stil ve geniş bir fiyat aralığındaki cihazlarda yaygın olarak bulunur.Yalnızca Apple cihazlarda kullanılır. Üçüncü taraf kablolar da genellikle maliyetlidir.
DayanıklılıkGeniş kullanılabilirlik, daha dayanıklı kablolar elde etmeyi kolaylaştırırSağlam kablolar mevcuttur ancak bazı kullanıcılar lightning kablolarının kırılmaya daha yatkın olduğunu düşünmektedir.
Gelecek VaadiUSB-3 veya Type-C kabloları geriye dönük uyumludur. Eski USB-1 cihazları mevcut USB-3/USB-4 bağlantı noktalarına bağlanabilirLightning konektörü, iPhone’daki 30 pimli konektörün yerini aldı.

Unutulmaması gereken ilk ve en önemli şey, Lightning’in hala 480Mbps/60Mbps olan USB-2’ye benzer hızlarda çalıştığıdır. USB-C kabloları ise sürüme bağlı olarak 5Gbps’den 20Gbps’ye kadar çıkan USB-3 hızlarında çalışır. Dolayısıyla veri aktarımından şarj işlemine USB-C daha iyi.

Lightning vs USB-3 Karşılaştırması - En İyi Bağlantı Noktaları

Şimdiye kadar Lightning kablolarının USB-3 kablolarının yarısı kadar hızlı olmadığını ileri sürmek yalan olmaz. Şimdi, Thunderbolt’u resme getirdiğimizde, Lightning’in daha geride mücadele ettiğini görebiliriz. Thunderbolt 3 özelliklerine sahip USB-C bağlantı noktaları ve kablolar, onlara 40 Gbps’ye kadar hız sağlar.

Şu anda, bazı birinci sınıf cihazlarda ve çevre birimlerinde zaten görünen USB 4.0 (resmi olarak USB4) ve Thunderbolt 4 standartlarındayız. USB 3.0 veya Lightning bağlantı noktaları ve kabloları kadar yaygın olarak bulunmadığından tablodan çıkarılmıştır.

Bu en yeni nesil USB, 40 Gbps’ye kadar yüksek aktarım hızları elde etmek için iki şeritli bir kablo kullanma yeteneğine sahiptir. Ayrıca HDR10 renkleriyle 60 Hz’de 8K çözünürlüğü destekleyebilen DisplayPort alt modunu da etkinleştirir. USB-4, Type-C konektörleri kullanıyor ve bu da onu gerçekten ihtiyacınız olan tek konektör yapıyor. Dolayısıyla ligthning artık mazide kalmaya mecbur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir