Tarih:Mayıs 25, 2024

LibreOffice 7.0 Yayınlandı En İyi Microsoft Office Alternatifi

LibreOffice 7.0 Yayınlandı En İyi Microsoft Office Alternatifi

En iyi Microsoft Office alternatifi olan LibreOffice 7.0, sunduğu özelliklerle oldukça dikkat çekici. Microsoft Office paketlerine en iyi ücretsiz ve açık kaynak alternatiflerinden biridir. LibreOffice deneyimini daha da geliştirmek için  Document Foundation yeni bir sürüm olan LibreOffice 7.0’ı yayınladı.

LibreOffice, önceki 6.4 sürümünün yerini alan son sürümdür. Temel olarak hata düzeltmelerini, iyileştirmeleri ve diğer bazı yeni özellikleri içeren büyük değişikliklerle birlikte geliyor.

LibreOffice 7.0 ile Gelen Yenilikler

İlk önemli özelliğinden başlayalım. LibreOffice  yeni ve yerel Açık Belge Biçimi (ODF) 1.3 biçimi için destek ekledi. Yeni OpenDocument ile artık belgeler için dijital imzalara ve XML belgelerinin OpenPGP tabanlı şifrelemesine sahip olabilirsiniz.

LibreOffice 7.0 Yayınlandı En İyi Microsoft Office Alternatifi

LibreOffice ile gelen bir diğer değişiklik, açık kaynaklı Skia grafik motoru ve yüksek performanslı Vulkan GPU tabanlı hızlanmadır. Metin, şekil, resim ve Vulkan 3D grafik çizmek ve modern GPU’lara erişmek için API hesaplama için Skia 2D grafik kütüphanesini kullanabilirsiniz.

Yeni güncelleme ile 2007 uyumluluk modu yerine, DOCX artık 2013/2016/2019 yerel modunda kaydediyor. Grafik arayüz tarafında, LibreOffice 7.0 macOS için yeni bir varsayılan simge teması olan Sukapura’ya sahiptir.

Ve Windows işletim sistemi için, varsayılan Colibre simgesi teması, MS Office 365’e benzer yeni monoline tarzı ikonografisi ile yenilenmiş bir görünüm aldı.

LibreOffice 7.0 Yayınlandı En İyi Microsoft Office AlternatifiBelirli LibreOffice uygulamalarından bahsetmişken, 7.0 birçok yeni özellik ve iyileştirme ekledi. Örneğin, Yazar içindeki tırnak işaretlerini ve kesme işaretlerini daha iyi işlemek, Calc’taki otozum için klavye kısayolu (alt + =) ve Impress and Draw’da yarı saydam metin desteğini de aldı.

LibreOffice 7.0 Nasıl İndirilir?

LibreOffice’in yeni sürümü, Linux, macOS ve Windows için resmi indirme sayfasından indirilebilir. Linux için LibreOffice’i AppImage, Snap ve Flatpak paketi olarak indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir