Tarih:Nisan 21, 2024

JingOS v0.6 Tanıtıldı – Sistem Gereksinimleri ve Özellikleri

iPadOS benzeri bir arayüze sahip ilk Linux dağıtımı olan JingOS v0.6 sürümü yayınlandı. İşte detaylar....

JingOS v0.6 Tanıtıldı - Sistem Gereksinimleri ve Özellikleri

Yeni işletim sistemi JingOS v0.6 sistem gereksinimleri ve özellikleri ile birlikte tanıtıldı. Birkaç hafta önce JingLing Tech, dünyanın ilk iPadOS tarzı Linux Dağıtımı olan JingOS üzerinde çalıştığını ile sürmüştü. Bu gün ise v0.6 sürüm numarası ile piyasaya sürdü.

JingLing Tech, v1.0 sürümü yayınlanana kadar, JingOS’un 0.6 sürümünü herkesin cihazlarında denemesi için kullanılabilir hale getirdi. Ayrıca geliştiriciler, JingOS v0.6 için bir önizleme sürümü olduğunu belirtiyor.

İşletim sistemi içerisinde hala bazı işlevler tam anlamıyla çalışmıyor. Mesela WiFi listesini görebileceğiniz bir bağlantı arama seçenği mevcut değil. Kararlı sürümünü kullanmak ve temel sorunların çözüldüğü bir JingOS sürümü istiyorsanız, sırasıyla 31 Mart ve 30 Haziran 2021’de piyasaya sürülmesi planlanan v0.8 veya v1.0’ı beklemeniz gerekecektir.

iPadOS Benzeri JingOS v0.6 Ne Sunuyor?

Bilmiyorsanız, JingOS, Ubuntu 20.04 tabanlı bir işletim sistemidir. Öne çıkan özelliği iPadOS benzeri bir arayüz sunmasıdır. Ne gibi işlevsellik sunuyor derseniz, bu Linux Tablet odaklı dağıtımın şu anda Kilit Ekranı, Kontrol Merkezi, Bildirim Merkezi ve Görev Yöneticisi sunuyor.

JingOS v0.6 resmi olarak Surface Pro 6 ve Huawei Matebook 14 Touch Edition üzerinde test ediliyor. Her iki cihazda da Ekran ve İzleme Paneli için çoklu dokunma hareketlerini destekler.

Uygulamalar için şu anda Dolphin File Manager ve Konsole Terminal gibi KDE uygulamalarını Discover adlı KDE App Store’dan JingOS’a yükleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, Fotoğraflar, Sesli Notlar, Medya Oynatıcı, Takvim ve Hesap Makinesi gibi yerel uygulamalarla birlikte gelir.

JingOS’ta VS Code, Telegram, Slack, WPS Office ve Chromium tarayıcı gibi Linux masaüstü uygulamalarını da yükleyebilir ve çalıştırabilirsiniz.

Son olarak, JingOS’u denemek istiyorsanız, e-postanızı buraya göndermeniz ve indirme bağlantısını almanız gerekir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir