Güneş Sistemi Uzay Yolculuğu Artık Daha Kısa Sürecek – İşte Superhighway
Güneş Sistemi Uzay Yolculuğu Artık Daha Kısa Sürecek - İşte Superhighway
Teknoloji

Güneş Sistemi Uzay Yolculuğu Artık Daha Kısa Sürecek – İşte Superhighway

Gelecekteki uzay yolculuğu sandığınız kadar uzun sürmeyebilir. Yapılan sona araştırmalara göre güneş sisteminde superhighway olarak adlandırılan yeni bir rota keşfedildi. Bu rota aracılığıyla sondaların ve diğer uzay araçlarının daha hızlı bir şekilde güneş sisteminden çıkmaları mümkün olacak.

Örneğin Jüpiter’in yakınındaki asteroidler, Neptün’ün uzaklığına 10 yıldan daha kısa bir sürede superhighway aracılığıyla ulaşabiliyor. Bu da ortalama 100 yılda ulaşılabilecek bir mesafeye sadece 10’da 1’i kadar kısa bir sürede ulaşılabileceğini gösteriyor. Ayrıca uzay aracı teorik olarak daha hızlı olmasından kaynaklı bu süreyi daha kısa hale getirebilir.

Bilim adamları, “milyonlarca” Güneş Sistemi yörüngesinin, asteroit kuşağından uzanan bilinen uzay manifoldlarına veya kemer yapılarına nasıl sığdığını hesaplayarak farklı rotaları buldular. Bu yeni rotalar sayesinde, Güneş Sisteminin dış kısımlarını ziyaret etmek için gereken süreyi önemli ölçüde kısaltılacak.

Ayrıca ileriye doğru ilerlemek için gereken enerji miktarını azaltarak daha verimli yolculuklara da yol açabilir. Bulgular, gezegeni tehdit edebilecek Dünya’ya yakın nesneleri incelemek için de kullanılabilir.

Ayrıca bkz: Hayatın İçinden En İyi Sokak Sanatı Çizimleri 2020

Bu uzay rotaları muhtemelen gelecekte uzay maceralarının kapılarını açabilir. Tam olarak uzaya yerleşmek anlamına gelmese de, uzay araştırmaları için paha biçilemez bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor…

Kaynak: UC San Diego News

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir