Tarih:Haziran 16, 2024

Dünyanın En Çok Tercih Edilen Akıllı Telefon Markaları 2021

Yeni yayınlanan bir rapora göre Huawei, dünyanın en çok tercih edilen markaları arasındaki yerini kaybedecek gibi görünüyor. Üstelik rakipleri arasına kendi alt markası Honor da bulunacak...

Dünyanın En Çok Tercih Edilen Akıllı Telefon Markaları 2021

2021 yılı için dünyanın en çok tercih edilen akıllı telefon markaları hakkında ilk rapor yayınlandı. Koronavirüs salgınının etkileri nedeniyle 2020’de küresel akıllı telefon üretimi sadece 1,25 milyar adede düştü. Buna karşılık bu rakamın 2021 yılında 1,36 milyara çıkması bekleniyor.

Huawei’nin de bu süre zarfında ilk 6 sıralamasından düşmesi bekleniyor.

TrenForce raporuna göre 2020’de, akıllı telefon üretiminde yıllık yüzde 11’lik rekor bir düşüş yaşadı.

Dünyanın En Çok Tercih Edilen Akıllı Telefon Markaları 2021

2020 yılında dünyanın en çok tercih edilen akıllı telefon markaları aşağıdaki gibi yer alıyordu.

  1. Samsung
  2. Apple
  3. Huawei
  4. Xiaomi
  5. Oppo

Ancak 2021’de genel küresel akıllı telefon üretiminde bir artış görülmesine rağmen, Çinli teknoloji devinin pazar payında büyük bir düşüş görmesi ve ilk 6 sıralamasından tamamen düşmesi bekleniyor.

Ayrıca 2021’de ilk sıralara Huawei’den bağımsız çalışan alt markası Honor da bulunacak. Şirketin bütçe akıllı telefon birimini satmasının nedeni, kendi operasyonlarına karşı çeşitli ABD yaptırımlarıyla karşılaştıktan sonra hayatta kalmasını sağlamaktı.

Başka bir deyişle Honor artık akıllı telefon pazarında eski ana şirketi ile rekabet edecek. Ayrıca TrendForce, Huawei’nin kaybettiği akıllı telefon pazar payını geri kazanmada daha fazla zorlukla karşılaşacağına inanıyor.

Kaynak: TrenForce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir