Tarih:Mayıs 25, 2024

Snapdragon Destekli Android Telefonlar Büyük Risk Altında

Snapdragon Destekli Android Telefonlar Büyük Risk Altında

Araştırmacılar, Android telefonlarda yaygın olarak kullanılan Qualcomm’un Snapdragon serisi akıllı telefon yonga setlerinin sorunlu olduğunu ileri sürdü. Üstelik milyonlarca kullanıcıyı riske atan 400’den fazla savunmasız kod örneğine sahip olduğunu keşfettiler.

Bir siber güvenlik firması olan Check Point, Qualcomm Snapdragon yonga setinde kullanılan DSP’nin (Dijital Sinyal İşlemcisi) “Achilles” adını verdiği savunmasız koda sahip olduğunu ve casusluk aracı olarak kullanılacak telefonları etkilediği iddia edildi.

Bir uygulama olağan güvenlik önlemlerini atlayabilir. Ardından telefonun fotoğraflarına, videolarına, GPS’ine ve konum verilerine sahibinin haberi olmadan da erişebilir. Saldırgan ayrıca telefonu saklanan tüm verilerle kilitleyerek onu işe yaramaz hale getirebilir. Cihazda bilinmeyen ve kaldırılamayan kötü amaçlı yazılımları depolamak için de kullanılabilir.

Snapdragon Destekli Android Telefonlar Büyük Risk Altında

Araştırma şirketi, Qualcomm’a bulgularını, ayrıca hükümet yetkililerini ve etkilenen satıcıları bildirdi. Milyonlarca Android cihazın risk altında olduğu göz önüne alındığında, şirket bulgularıyla ilgili ayrıntıları yayınlamadı.

Qualcomm yaptığı açıklamada, sorunları doğrulamak ve düzeltmek için çok çalıştığını söyledi. Ayrıca, şirketin Achilles güvenlik açığının şu an kullanıldığına dair herhangi bir kanıt bulamadığını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir