Google Gemini Live: Yeni Özellik Android Kilitli Ekranda Çalışacak
Google Gemini Live: Yeni Özellik Android Kilitli Ekranda Çalışacak
Haberler Teknoloji

Google Gemini Live: Yeni Özellik Android Kilitli Ekranda Çalışacak

Google, yapay zeka destekli sohbet robotu Google Gemini’yi yeni ve heyecan verici bir özellikle güncellemeye hazırlanıyor. Sızdırılan bilgilere göre, Android akıllı telefon kullanıcıları yakında Google Gemini Live özelliği sayesinde ekranları kapalıyken bile Gemini AI destekli asistanına erişebilecekler.

Gemini Live, ilk olarak Google I/O 2024 etkinliğinde Proje Astra’nın bir parçası olarak tanıtıldı ve bu yıl içinde kullanıma sunulması bekleniyor. Kullanıcılar, bu özellik sayesinde diğer uygulamaları kullanırken veya telefonlarının ekranı kapalıyken bile yapay zeka ile etkileşimde bulunabilecekler. Bu yenilikçi özellik, Google Gemini’yi daha erişilebilir ve kullanıcı dostu hale getirerek, yapay zeka deneyimini bir adım öteye taşıyacak.

Google Gemini Live: Yeni Özellik Android Kilitli Ekranda Çalışacak

Google Gemini Live Özelliği

Google, Gemini Live adı verilen yeni bir özellik geliştiriyor. 9to5Google, Android akıllı telefonlar için Google uygulamasının (sürüm 15.27) en son beta sürümünü dekompile ederken bu özelliğe atıfta bulunan kod dizilerini tespit etti. Kod dizisi, bir ‘arka plan modu’ndan bahsediyor ve işlevselliği, “diğer uygulamaları kullanırken veya ekranınız kilitliyken Canlı sohbetlere devam etme yeteneği” olarak tanımlıyor.

Bu özelliğin, Google I/O 2024 ‘te ilk kez bahsedilen Gemini Live olduğuna inanılıyor. Etkinlikte, Google bu özelliği kullanıcıların yapay zeka ile serbest akışlı bir diyaloğa girebileceği iki yönlü bir sohbet özelliği olarak tanımladı.

Google I/O 2024’te Tanıtımı

Bu özellik, Google DeepMind tarafından Proje Astra kapsamında geliştiriliyor ve GPT-4o’nun gerçek zamanlı konuşma özelliğine benzer görünüyor. OpenAI, konuşma özelliğinin geciktiğini doğrularken, Google’ın özelliğinin bu yıl içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu özellik yalnızca Gemini Advanced aboneleri için mevcut olacak.

Özelliklerin Kullanımı

Gemini Live özelliğini kullanmak için kullanıcıların öncelikle ayarı etkinleştirmeleri gerekecek. Çağrı sırasında, kullanıcılar sohbeti sonlandırmak için ‘Durdur’ diyebilir. Ayrıca, sürekli bir bildirim de görüntülenir ve bu bildirim de çağrıyı sonlandırmak için kullanılabilir.

Ayrıca BKZ: Apple’ın Yeni Masaüstü Robot Cihazı: Apple Intelligence ile Tanışın

Android Cihazlarda Kullanımı

Bu özellik şu anda Android akıllı telefonlar için geliştiriliyor. Özelliğin masaüstünde veya iOS uygulamasında bulunup bulunmayacağı bilinmiyor. Daha fazlası için sitemizi takip etmeyi unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir