Tarih:Aralık 7, 2023

AMD Ryzen 4000 Çıkış Tarihi Ne Zaman

AMD Ryzen 4000 Çıkış Tarihi Ne Zaman

AMD Ryzen 4000 bilgisayar işlemcilerinin çıkış tarihi ertelendi. Son söylentilere göre 2020’de çıkmayacak. En azından yeni bir söylentiye göre 2021’in başına kadar çıkış tarihi uzadı. Yeni haberin kaynağı bir Twitter üzerinden geliyor ve DigiTimes sitesinde de yayınlandı.

Tabi ki söylentilere tam inanmamak gerekiyor. Çünkü AMD’nin daha önce 2020’nin sonlarında AMD Ryzen 4000 işlemcilerin bilgisarlar için ortaya çıkacağı iddia edilmişti. Üstelik AMD’nin CFO’su Devinder Kumar çok yakın bir zamanda yeni nesil Zen 3 işlemcilerinin ve RDNA 2 GPU’larının 2020’nin sonlarında piyasaya sürüleceğini dile getirmişti.

Peki bu ertenmenin temel sebepleri ne olabilir? Muhtemelen mevcut Ryzen 3000 işlemcilerin anakart üreticileri için en çok tercih edilmesinden kaynaklı, şirket bir kar politikası izleyebilir.

Aynı zamanda 10. nesil işlemcilerin fiyat-performans durumu Comet Lake’in piyasaya sürülmesinden sonra bile Intel’ten daha fazla devam ettikleri anlamına geliyor. Ryzen 3000, Comet Lake tehdidine göre iyi bir konumda kalıyor. AMD’nin Ryzen 4000 için 7nm EUV’den 5nm EUV’ye indirgenmiş bir yara iletkene sahip olması bekleniyor.

Daha fazla bilgisayar haberleri için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir